GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Wkłady filtrujące w akwarium
Wkłady filtrujące w akwarium

Wkłady filtrujące w akwarium

Wkłady filtrujące w akwarium zamontowane są w różnych typach filtrów, które służą do czyszczenia wody w zbiorniku. Wydajność filtra powinna być dwa razy większa niż pojemność akwarium. Filtr dobrze dobrany przefiltruje zawartość zbiornika dwa razy w ciągu godziny.

Wkłady filtrujące w akwarium trzeba co pewien czas wymieniać na nowe. Największy nacisk należy położyć na systematyczne czyszczenie wirników pomp filtrów. Trzeba również czyścić komory, w których znajdują się wirniki, ponieważ zamulone zmniejszają wydajność nawet najbardziej wydajnych filtrów renomowanych firm.

Popularne wkłady filtrujące

Wkłady filtrujące w akwarium wraz z filtrami stanowią wyposażenie zbiornika. Filtr w akwarium musi nieustanie pracować, aby utrzymać w nim klarowną wodę. Wkład umiejscowiony jest we wnętrzu filtra i podlega okresowej wymianie.

Do najczęściej wykorzystanych wkładów filtrujących należą:

  • Gąbka, która doskonale sprawdza się jako filtr mechaniczny. Może być wykorzystana jako dobry filtr biologiczny. Przeważnie przepuszcza tylko najdrobniejsze zanieczyszczenia. W gąbkę wyposażone są przeważnie filtry wewnętrzne.
  • Wata perlonowa która dobrze sprawdza się jako prefiltr wyłapujący zanieczyszczenia mechaniczne w filtrach biologicznych i nadaje się do filtrów mechanicznych. Wata perłowa służy do czyszczenia wody z grubszych cząsteczek brudu.
  • Piasek, żwir, które stosowane są najczęściej w filtrach przepływowych i dennych.
  • Torf, który posiada dużą powierzchnię filtracyjną i obniża pH wody oraz uwalnia związki humusowe. Dzięki wprowadzonym garbnikom zmienia barwę wody.
  • Węgiel aktywny, który skutecznie usuwa leki z wody. Nie nadaje się do długiego stosowania, ponieważ łatwo się zapycha. Nie wykrywa wszystkich szkodliwych związków w wodzie. Po wykorzystaniu węgiel aktywny powinien natychmiast zostać usunięty z filtra.
  • Rozmaite wymieniacze jonowe, zeolity, które zmieniają skład chemiczny wody. Wymagają regeneracji bądź  po zużyciu wymiany. Służą do usuwania z wody niepożądanych substancji. Pozytywnie wpływają na rozwój ryb. Zeolit wykorzystywany jest w zbiorniku do usuwania amoniaku i fosforanu.
  • Grys koralowy, który może być stosowany w filtrach biologicznych, służy do podniesienia pH wody. Doskonale sprawdza się w morskich zbiornikach, gdzie woda musi być twarda i zasadowa.
  • Biokulki z tworzyw sztucznych, które posiadają duże powierzchnie oczyszczające. Zwane są także biobalami. Znalazły zastosowane wyłącznie w dużych filtrach akwariowych ze względu na średnie około 3,5 cm. Nierzadko używane są również w filtrach zraszanych.  

Wkłady filtrujące w akwarium spełniają bardzo ważną rolę. Nie mogą ulegać rozkładowi ani wprowadzać do wody substancji szkodliwych. Każdy filtr, który dłużej nie pracował musi zostać wypłukany przed uruchomieniem. Filtry z wkładami nie są potrzebne w naturze, ponieważ woda oczyszcza się samoczynnie, nie wymagając ingerencji człowieka. Natomiast akwaria wymagają zamontowania filtrów, gdyż są znacznie mniejsze od zbiorników naturalnych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]