Urządzanie akwarium wymaga podstawowej wiedzy i umiejętności. Jest to również wspaniała przygoda i ogromna przyjemność. Po ustawianiu zbiornika w odpowiednim miejscu można przystąpić do jego urządzania. Najważniejsze jest zachowanie właściwej kolejności wykonywanych prac.
Urządzanie akwarium rozpoczyna się od zainstalowania tła w zbiorniku. W następnej kolejności trzeba ułożyć podłoże i dekoracje. Dopiero później akwarysta przystępuje do sadzenia roślin. W przypadku używania akwarium przez inną osobę dobrze jest przeprowadzić test szczelności zbiornika.
Szczelność akwarium
Urządzanie akwarium jest pracochłonne i wymaga cierpliwości. Zawsze należy sprawdzić szczelność używanego zbiornika. W tym celu zbiornik stawia się na płaskim podłożu. Pod akwarium najlepiej jest podłożyć gazety, które dobrze chłoną wodę. Zbiornik należy powoli napełniać wodą.
Jego szczelność sprawdzana jest w ciągu 24 godzin. Jeżeli po tym czasie nie będzie śladu wody na gazetach, to oznacza szczelność akwarium.
Można je wtedy opróżnić i umyć oraz postawić w wyznaczonym miejscu. Zbiornik nie wolno umiejscowić bezpośrednio na blacie mebla. W tym przypadku nacisk wody na szkło może spowodować pęknięcie akwarium. Pod zbiornik wystarczy podłożyć kawałek filcu lub specjalną matę gąbkową, kupioną w sklepie akwarystycznym. Niektóre zestawy akwariowe wyposażone są w plastikowe podstawki ochronne.
Tło w akwarium
Urządzanie akwarium następuje po ustawieniu jego we właściwym miejscu. W pierwszej kolejności instalowane jest tło. Należy przykleić fototapetę za pomocą taśmy klejącej. Można również włożyć wewnętrzne tło strukturalne.
Najlepiej przykleić je od wewnątrz do tylnej ścianki akwarium, za pomocą kleju silikonowego.
Krawędzie tła powinny być dokładnie dopasowane do krawędzi szyb. Jest to niezbędne w celu uniknięcia zakleszczenia się drobnych ryb pomiędzy nimi. Klej schnie w granicach 24 – 48 godzin. Dopiero po dokładnym jego wyschnięciu można przystąpić do kolejnego etapu prac czyli do ułożenia podłoża.
Ułożenie podłoża
Urządzanie akwarium to kolejno występujące po sobie prace. Po zainstalowaniu tła należy zająć się ułożeniem podłoża. Przepłukany żwir powinien być wysypany na dno akwarium i wyrównany. Na podłożu będzie się tworzył osad z resztek organicznych i mułu. Dlatego trzeba tak uformować podłoże, żeby osad gromadził się w jednym miejscu.
Układając podłoże należy pamiętać, żeby był utworzony spadek w kierunku przedniej szyby albo któregoś z boków.
W późniejszym czasie ułatwi to utrzymanie akwarium w czystości. W przypadku zastosowania dodatkowo podkładu do roślin, należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Podkład do roślin umieszczany jest pod żwirem lub mieszany z nim.
Akwariowe dekoracje
Urządzanie akwarium jest pracochłonne i czasochłonne. Elementy dekoracyjne w zbiorniku umieszcza się po ułożeniu podłoża. Układ dekoracyjny powinien być ciekawy i umożliwiać rybom znalezienie między nimi kryjówek. Na przykład małe kamienie, korzenie, lignity i skorupy orzechów kokosowych układa się bezpośrednio na żwirze.
W zbiorniku jednocześnie trzeba zamontować filtr i grzałkę.
Filtr wewnętrzny najlepiej umieścić w tylnym rogu zbiornika. Powinien zostać zamaskowany elementami dekoracyjnymi, aby nie szpecił akwarium. Po ustawieniu dekoracji i zamontowaniu sprzętu należy przystąpić do ostatniego etapu prac z wiązanych z urządzaniem akwarium.
Sadzenie roślin
Urządzanie akwarium to także obsadzenie je roślinami podczas ostatniego etapu prac. Rośliny akwariowe są zwykle sprzedawane w niedużych i plastikowych koszyczkach. Przed posadzeniem należy je ostrożnie wyjąć. Następnie przyciąć korzenie do około 5 cm, co ułatwia przyjmowanie na nowym miejscu.
W dalszej kolejności należy dolną część rośliny wcisnąć głęboko w podłoże i delikatnie pociągnąć do góry. W ten sposób roślina prostuje zagięte korzenie i szybciej wzrasta. Prawidłowo posadzona roślina ma cały korzeń w podłożu. Jednak miejsce łączenia korzenia z łodygą musi wystawać.
Sadząc w zbiorniku rośliny najlepiej jest umieszczać obok siebie okazy o różnorodnym kształcie liści i kontrastowych barwach.
Innymi słowy w taki sposób można uzyskać niesamowity i malowniczy efekt. Akwarium będzie podwodnym światem, przypominającym piękny i zielony ogród. Kolorowe akwarium stanie się jednocześnie ozdobą pokoju.
Podsumowując urządzanie akwarium jest bardzo interesującym zajęciem, które podzielone jest na cztery etapy prac. Na przykład po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można nowo założony zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Przy zalewaniu akwarium należy zastosować odpowiednią technikę. Woda jest naturalnym środowiskiem ryb.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]