Ruja u kotki to okres gotowości kociej samicy do posiadania kociąt. W świecie fauny wszystkie zwierzęta dążą do prokreacji i przekazania swoich genów potomstwu. W życiu zwierząt instynkt macierzyński jest jednym z najsilniejszych bodźców.
Ruja u kotki zwana jest też cieczką lub gonieniem się. Jest to zespół objawów występujący u samic wielu ssaków. Ma to miejsce w okresie, kiedy w ich jajnikach dojrzewa jedno lub więcej komórek jajowych. Następnie występuje ich wydzielenie, czyli jajeczkowanie. Jednocześnie jajniki wydzielają hormony rujotwórcze, które są z grupy estrogenów.
Pierwsza ruja u kotki
Ruja u kotki zaczyna się w różnym wieku, co jest uwarunkowane różnymi czynnikami. Na przykład rasą, stanem zdrowia czy warunkami klimatycznymi. Przeważnie dojrzałość płciowa u samicy rozpoczyna się w wieku sześciu miesięcy, może być również wcześniej lub później.
Wskazane jest, żeby samica nie miała kociąt dopóki nie skończy przynajmniej roku.
Ruja u kotki żyjącej na wolności powiązana jest z długością dnia i porą roku. Przeważnie zaczyna się w marcu, a kończy we wrześniu. Dzikie koty zachodzą w ciąże dwa czy trzy razy w roku. Natomiast koty żyjące w niewoli mogą rozmnażać się przez cały rok, ponieważ przebywają w ciepłym i bezpiecznym miejscu. Ruja u kotów domowych występuje w różnych porach roku.
Okres rui u kotów na wolności trwa około siedmiu dni jest krótszy, niż u kotów domowych.
Ruja u kotki w niewoli często przedłuża się do dziesięciu dni, a nawet dwóch tygodni. Jest to spowodowane nie wypuszczaniem kotki na dwór, co oznacza, że nie ma partnera. Koty domowe raczej rzadko dopuszczane są do rozrodu.
Objawy kociej rui
Ruja u kotki i jej niecodzienne zachowanie ma miejsce nie tylko w czasie dnia, ale również w nocy. Jajniki wydzielające hormony rujotwórcze powodują u samicy specyficzne zmiany zachowania się, nastroju i zapachu. Dla samców tego samego gatunku stanowi to zespół sygnałów wabiących.
Tylko w okresie rui samica dopuszcza samca do kopulacji.
Kotka jest wówczas szczególnie pobudliwa. Wydaje gruchające nawoływania, przechodzące niekiedy w głośne zawodzenia, podczas których tarza się i ociera o przedmioty czy ludzkie nogi. Poza tym często samica przybiera postawę „jamniczą” wyginając przy tym kręgosłup siodlasto i drepcząc w miejscu tylnymi nogami, unosząc do góry ogon.
W okresie rui kotka także znaczy teren moczem poza kuwetą.
Mniej śpi, tracąc zainteresowanie jedzeniem przysmaków. Wyglądem przypomina cierpiące stworzenie. Specyficzne zachowanie samicy podczas rui może być denerwująca i męcząca dla członków rodziny, a także dla samej kotki.
Kotka również wylizuje sobie często okolicę genitalną, ponieważ z jej otworu płciowego wydziela się przejrzysty płyn. Samce gotowe są do kopulacji przez cały rok. U niektórych z nich nasilenie popędu płciowego ma miejsce w lutym i marcu, a także w czerwcu.
Zapobieganie nadmiernemu rozmnażaniu
Ruja u kotki jest męcząca dla samej kotki i wszystkich domowników. Można temu zapobiegać, jeżeli nie chcemy w domu kociego potomstwa. Wystarczy udać się do lekarza weterynarii, który zapisze odpowiednie tabletki do podawania kotce. Leki takie miesza się z jedzeniem i podaje co trzy czy cztery miesiące, żeby nie dopuszczać do wystąpienia rui.
Weterynarz może również wykonać zastrzyk hormonalny.
Według lekarzy weterynarii najlepiej wykonać u kotki sterylizację lub kastrację. Sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów u samicy, co nie hamuje u niej procesu rui. Poza tym pozostaje możliwość schorzeń pozostawionych narządów płciowych, np. nowotwory czy torbiele. Natomiast kastracja to chirurgicznie usunięcie jajników z macicą u kotki, co powoduje zahamowanie produkcji hormonów.
Ruja u kotki, która przez długie okresy nie zostaje pokryta przedłuża się. Dlatego podczas rui widoczne są wyraźne zmiany w zachowaniu samicy. Samica żyjąca na wolności odbywa stosunek z kilkoma partnerami. W rezultacie małe kotki z jednego miotu mogą mieć różnych ojców. Podsumowując objawy rui ustępują z chwilą szczęśliwego skojarzenia kotki. Nie powinno się lekami czy zastrzykiem przerywać kociej rui.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]