Ropomacicze i odkostnienie u kota to schorzenia o różnym podłożu. Kot przy pełnowartościowej diecie i prawidłowej opiece nie choruje często. Wskazane są również regularne wizyty u lekarza weterynarii, które pomogą wykryć groźne choroby. Wiele schorzeń zostało zredukowanych dzięki stosowaniu programu szczepień.
Ropomacicze i odkostnienie u kota to znane przypadłości kociego przyjaciela. W porę przeprowadzona kuracja stanowi zwiększenie szans na wyleczenie, a także pozwali zwierzęciu zaoszczędzić wiele cierpień. Lecznicza dla zwierząt to miejsce wykonywania szczepień, wykrywania i leczenia chorób czy zasięgania praktycznych porad.
Cechy kota zdrowego
Ropomacicze i odkostnienie u kota wcześnie wykryte dają dobre rokowania. Jeżeli będziemy przestrzegali zasad prawidłowego żywienia i pielęgnacji, to kot będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata. Należy również zapewnić pupilowi odpowiednią przestrzeń do zabawy, biegania i wypoczynku.
Kot zdrowy powinien posiadać:
- chłodny i wilgotny nos bez wydzieliny z wewnątrz,
- błyszczące i niezaropiałe oczy,
- małżowiny uszne delikatnie różowe z bardzo małą ilością woszczyny,
- równą i w miarę gładką sierść,
- dobrze ruchome i niezgrubiałe stawy kończyn,
- kręgosłup i żebra bez zniekształceń,
- niespękane poduszeczki łap,
- brzuch i boki bez wypukłości i niebolesne przy lekkim ucisku,
- czyste okolice odbytu,
- swobodne i zgrabne ruchy.
W przypadku ogona mogą występować pewne anomalia genetyczne, które nie należy traktować jako schorzenie. Na przykład pewne rasy kocie nie mają ogona, a inne mają skrócone czy załamane na końcach lub w połowie. Takie cechy dziedziczne uważane są za zwyrodnienia, które nie oznaczają jednostki chorobowej.
Ropomacicze u kotki
Ropomacicze i odkostnienie u kota nie przebiegają bezobjawowo. Przede wszystkim ropomacicze polega na gromadzeniu się w rogach macicy ropnego bądź wodnistego płynu. Wypełnia on stopniowo i powiększa macicę, co na zewnątrz widoczne jest w postaci powiększonego brzucha. Czasami występuje również wyciek z otworu płciowego.
Chorobie tej towarzyszy:
- brak apetyty,
- pragnienie,
- apatyczność,
- zmatowienie sierści.
Schorzenie to występuje w wyniku:
- zakażenia drobnoustrojami,
- zaburzeń hormonalnych u kotek, których ruja przez długi okres nie kończy się zajściem w ciąży,
- otrzymywaniem środków antykoncepcyjnych.
Ropomacicze to groźna choroba. Przy takich objawach należy kotkę jak najszybciej zawieźć do weterynarza. Jedynie zabieg chirurgiczny może przywrócić jej dobre zdrowie. Polega on na usunięciu macicy wraz z jajnikami. W przeciwnym razie po upływie kilku dni dochodzi do śmierci zwierzęcia.
Odkostnienie u kotów
Ropomacicze i odkostnienie u kota nie należy lekceważyć. Niejednokrotnie szybka pomoc weterynarza uratuje życie zwierzęciu. Odkostnienie to choroba kośćca szkieletu. Schorzenie to polega na niedostatecznym uwapnieniu kości, które stają się bardzo łamliwe.
Podłożem odkostnienia bywa wrodzona wada metaboliczna w przemianie materii. Ujawnieniu odkostnienia i nasileniu sprzyja niedostatek bezpośredniego działania promieni słonecznych. Choroba może ujawnić się złamaniem którejś kości z pozornie błahej przyczyny. Przykładem może być zwykłe zeskoczenie kota ze stołka.
Z tego względu należy kotu pozwolić wygrzewać się bezpośrednio na słońcu, gdyż przez szybę nie jest wystarczające. Poza tym zalecane jest podawanie pokarmu i preparatów bogatych w wapń. Trzeba również unikać ciągłego karmienia kota płatkami owsianymi, gdyż posiadają one pewne właściwości odwapniania kości.
Podsumowując ropomacicze i odkostnienie u kota można zminimalizować stosując odpowiednią dietę i troskliwą opiekę. Wczesne wykryta choroba i niezwłocznie podjęte leczenia, to szybki powrót kota do zdrowia. Nietypowe zachowanie kota może być sygnałem do wizyty w lecznicy dla zwierząt.