Psi wzrok jest drugorzędnym narządem zmysłu u czworonożnego przyjaciela. Pies patrzy oczami, żeby potwierdzić to, co już wcześniej ustalił za pomocą doskonałego węchu czy słuchu.
Psi wzrok nie jest zbyt ostry, a nawet niekiedy rozmyty, co sprawia, że stworzenie nie dostrzega wielu szczegółów. Oczy u psa umiejscowione są bardziej po bokach, nie tak, jak u ludzi frontalnie. Ma on szersze pole widzenia, ponieważ spostrzega nie tylko to, co znajduje się przed nim, ale również widzi te obiekty, które znajdują się nieco za nim.
Obiekty ruchome
Psi wzrok znacznie lepiej dostrzega obiekty ruchome, niż te, które się nie poruszają. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy zauważyli, że pies jest w stanie zobaczyć ruchome obiekty z odległości 900 m. Natomiast obiekty, które stoją w miejscu i są oddalone od niego o niespełna 600 m dla naszego czworonożnego przyjaciela pozostają niewidoczne.
Niektóre psy lubią z zaciekawieniem oglądać telewizję, ale są również takie czworonogi, których zupełnie nie interesuje program telewizyjny. Dla psów obraz w telewizorze jest raczej niewidoczny, ale zaciekawić je może dźwięk czy migoczące powierzchnie. Przyczyną tego jest szybkość odświeżanego obrazu.
Psi przyjaciel postrzega migotanie nawet do kilkudziesięciu razy szybsze, niż jest ono odbierane przez ludzi.
Odświeżanie obrazu w telewizji wynosi około 60 razy na sekundę, co odpowiada ludzkiemu wzrokowi, który postrzega migotanie 55 Hz. Natomiast dla psa obraz w telewizji jest odtwarzany w takim tempie, że nie tworzy dla niego spójnej całości. Jest dla naszego pupila jedynie zbiorem migoczących powierzchni.
Ostrość i pole widzenia
Psi wzrok dostosowany jest do widzenia w mroku i o świcie dzięki większej, niż u człowieka soczewce. Psie siatkówki obfitują w pręciki, czyli komórki zmysłowe, które wrażliwe są na światłocienie. Natomiast posiadają małą ilość czopków wrażliwych na kolory. W ciemnościach psie oczy połyskują niekiedy zielonym lub żółtym blaskiem.
Pies posiada szeroki kąt widzenia w porównaniu z człowiekiem.
Kąt widzenia ludzkiego oka wynosi 200o, podczas gdy przeciętny pies może postrzegać obraz o polu do 240o. Natomiast pole widzenia czworonoga myśliwego, który ma wąską i długą kufę wynosi 270o. Przykładem takim mogą być charty. Zwierzę nie spostrzega drobiazgów, ponieważ świat w jego oczach jest raczej rozmyty.
Odróżnianie kolorów
Psi wzrok znacznie różni się od ludzkiego, nie tylko polem widzenia, ostrością postrzegania obiektów czy widzeniem o zmroku, ale także rozróżnianiem kolorów. Często produkowane są zabawki dla psów w kolorze czerwonym czy zielonym, które stworzenie widzi w odcieniach szarości. Tylko dwie barwy spostrzega wyraźnie. Do tych kolorów należy: niebieski i żółty.
Psi wzrok pod kilkoma względami różni się od ludzkiego. Nie posiada takiej ostrości, jak oko człowieka. Psi przyjaciel lepiej widzi obiekty ruchome, niż nie poruszające się. Posiada szersze pole widzenia, niż człowiek. Ponadto pies nie odróżnia wszystkich kolorów, które są dla niego różnymi odcieniami szarości. Natomiast widzi dobrze niebieski oraz żółty, a więc w takich kolorach najlepiej kupować pupilowi zabawki.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]