GeoZoo » Ptak » Przewożenie ptaków
Przewożenie ptaków

Przewożenie ptaków

Przewożenie ptaków oznacza transportowanie ich w sposób bezpieczny i bezstresowy. Ptaki są bardzo inteligentnymi zwierzętami. Hodując skrzydlaki w domowych warunkach trzeba zadbać o ich dobrostan. Stan zdrowia, kondycja i długość życia ptaków uzależniona jest od ich opiekunów.

Przewożenie ptaków nie jest skomplikowane, jeżeli zapoznamy się z podstawowymi zasadami i przepisami transportowania tych zwierząt. Ptaki można przewozić różnymi środkami transportu, a także niektórymi liniami lotniczymi. Skrzydlaki można transportować: samochodem, pociągiem czy tramwajem. Transportowanie tych zwierząt odbywa się zwykle w klatkach odpowiednio zabezpieczonych i wyposażonych na czas podróży.

Podróż samochodem

Przewożenie ptaków w samochodzie wymaga zachowania środków bezpieczeństwa zarówno dla ptaka, jak i kierowcy. Zwierzątko należy umieścić w klatce lub w specjalnym transporterze dla ptaków. Pojemnik z naszym podopiecznym należy odpowiednio zabezpieczyć przed przesuwaniem się w samochodzie, najlepiej pasami bezpieczeństwa.

Przewożenie ptaków, a zwłaszcza papug w kartonowych pudełkach nie jest wskazane, ponieważ mogą się one łatwo wydostać na zewnątrz. W przypadku klatki należy sprawdzić jej drzwiczki czy są właściwie zamknięte. Do pojemnika na czas transportu należy wstawić wodę w poidełku, a także mieszankę ziaren, gdy podróż trwa powyżej 6 godzin.

Ptaki w samolocie

Przewożenie ptaków w samolocie wymaga zdobycia niezbędnych informacji na temat przewoźników linii lotniczych. Trzeba zapoznać się z wymaganiami panującymi w kraju do którego się udajemy z naszym podopiecznym. Zwierzęta podróżują zwykle w specjalnym transporterze na pokładzie samolotu bądź w luku bagażowym.

Na terenie Unii Europejskiej ptaki można transportować bez problemu.

W samolocie przewidziana jest ograniczona liczba zwierząt. Z tego względu zaplanowaną podróż z ptakiem trzeba zgłosić minimum 12 godzin przed lotem. Należy posiadać paszport ptaka i jego wymagane szczepienia. Ptak, jak również pozostałe zwierzęta musi mieć wszczepiony chip. Waga transportera z ptakiem na pokładzie nie może przekroczyć 8 kg. Nie należy karmić zwierzęcia 6 godzin przed podróżą.

Na naszej planecie obowiązują różne przepisy, dlatego warto je sprawdzić w docelowym kraju. W niektórych krajach wyjeżdżające ptaki obowiązuje kwarantanna. Część państw wymaga również, żeby dokumentacja została sporządzona w ich języku. W Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji nie obowiązuje kwarantanna dla zwierząt przybywających z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Przewóz ptaków pociągiem

W Polsce przewożenie ptaków pociągiem, umieszczonych w klatkach jest bezpłatne i traktowane jak bagaż podręczny. Zwierzęta te można przewozić jeżeli nie są uciążliwe dla współpodróżnych, np. z powodu zapachu czy hałasu. Przewóz ptaków w przedziale wymaga zgody pasażerów. W wagonach bezprzedziałowych taka zgoda nie jest potrzebna.

Podsumowując przewożenie ptaków wymaga wiedzy i odpowiedniego przygotowania do podróży. Ptak podczas podroży powinien mieć w klatce zapewnioną wodę i ziarno. Przewóz ptaków w klatce polskimi kolejami jest bezpłatne. Natomiast linie lotnicze transportujące zwierzęta na pokładzie czy w luku bagażowym pobierają odpowiednią opłatę. Ptak samochodem najczęściej przewożony jest w celu wizyty u lekarza weterynarii.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]