Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i potrzeb. Zasiedlają środowiska wodne i lądowe. Ślimaki są bardzo znane w hodowlach komercyjnych i amatorskich. Często w celach hobbystycznych utrzymywane są w akwarium lub terrarium.
Opieka nad ślimakami wymaga zamiłowania do tych mięczaków. Zdrowe ślimaki nie stwarzają kłopotów. Problemy dopiero zaczynają się, gdy zachorują. Z tego względu warto jest kupić podręcznik, w którym opisane są te zwierzęta. Można również zasięgnąć porady doświadczonych hodowców.
Utrzymane prawidłowo: akwarium, terrarium czy zagrody doświadczalno-produkcyjne zminimalizują bądź wykluczą choroby z życia ślimaków. Zwierzęta te aktywne są wieczorem i nocą. Domek dla ślimaków powinien mieć przykrycie, w których należy zrobić otwory wentylacyjne. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna odbije się na zdrowiu ślimaków.
Ślimaki w akwarium
Opieka nad ślimakami w akwarium może być przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem. Większość ślimaków pochodzi z tropików i zwykle są łagodne. Istnieją jednak gatunki inwazyjne i drapieżne, które mogą narobić dużo szkód w zbiorniku. Takie ślimaki stanowią największe zagrożenie dla narybku, o czym należy pamiętać.
Ślimaki wodne nie są wymagającymi mięczakami, ale podobnie, jak inne zwierzęta mogą zachorować. Ślimaki wodne często trzymane są w zbiornikach z rybami, ponieważ żywią się martwą materią organiczną i glonami. Mogą wprowadzić do akwarium pasożyty, dlatego zawsze nowe osobniki powinny zostać poddane kwarantannie.
Normalne środowisko ślimaków lądowych to temperatura otoczenia sięgająca często do 30oC i wilgotność powietrza wynosząca około 90%. Z tego względu należy nawet dwa razy na dobę kropić ślimaki wodą i ścianki zbiornika rozpylaczem. Dno zbiornika powinno zostać pokryte piaskiem na wysokość 2-10 cm w zależności od gatunku.
Do akwarium należy wstawić pojemnik z wodą, który jest niezbędny zwierzęciu do picia i kąpania. W nieodpowiednich warunkach ślimaki mogą zapadać w sen. Nie jest pożądane dla tych zwierząt jaskrawe światło. Bardzo dobrze w warunkach domowych utrzymują się znane ślimaki winniczki, które w swoim pomieszczeniu potrzebują kryjówki.
Ślimaki w terrarium
Opieka nad ślimakami jest interesującym zajęciem, gdy mamy do czynienia z gatunkami łagodnymi. W Polsce coraz więcej jest zwolenników tych zwierząt. Stworzenia te są niewymagające w utrzymaniu i niedrogie. Doskonale nadają się dla poczatkujących terrarystów.
Najczęściej hodowany jest największy ze ślimaków lądowych Archachatina, który jest ślimakiem afrykańskim. Opieka nad ślimakami to stworzenie im bezpiecznych warunków bytowania. Doskonałym pomieszczeniem dla tych zwierząt jest odpowiednio urządzone i utrzymane terrarium.
Pomieszczenie ślimaków należy dostosować do ich potrzeb w środowisku naturalnym. System ogrzewania i wyposażenia terrarium zależy od wymagań jego mieszkańców. W zimie można wykorzystać matę ogrzewczą. Ślimaki oprócz odpowiedniego pożywienia powinny mieć odpowiednio urządzone terrarium.
Trzeba zapoznać się z wymaganiami ślimaka, którego planujemy kupić. Najczęściej hodowane są ślimaki Afrykańskie, które nie mają wygórowanych potrzeb. Wystarczy im terrarium, box czy plastikowe pudełko odpowiedniej wysokości. Niektóre ślimaki uwielbiają zakopywać się w podłożu. Przede wszystkim liczy się powierzchnia terrarium.
Wielkość pomieszczenia powinno wynosić: 1 litr na 1 cm muszli ślimaka. Zbiornik u góry należy zamknąć pokrywą z otworami. Włókno kokosowe jest odpowiednim podłożem w terrarium. Jego grubość uzależniona jest od wielkości mięczaka. Dla młodych wystarczy 5-centymetrowe podłoże. Natomiast dla dorosłych w granicach 10-15 cm.
Przy hodowli ślimaków afrykańskich temperatura w boksie powinna mieścić się w granicach 25-30oC. Natomiast wilgotność podłoża należy utrzymywać na poziomie 80-90%. W przeciwnym przypadku ślimak może zapaść w sen letni czyli estywację lub przy zbyt niskiej temperaturze w hibernację czyli sen zimowy. Terrarium należy sprzątać raz na dwa dni.
Wyposażenie domku dla ślimaków
Opieka nad ślimakami nie jest skomplikowana pod warunkiem, że lubimy te zwierzęta. Do terrarium można włożyć sztuczne rośliny, patyki, nieostre kamienie, konary, korę, mech, połowę doniczki, która będzie miejscem schronienia. Dobrze jest w podłożu umieścić żywe rośliny nietrujące. Można włożyć zaszczepki trzykrotki, którą ślimaki zjedzą, albo przekopią, co poskutkuje rozrośnięciem rośliny.
W pomieszczeniu ślimaków należy umieścić trzy miseczki, najlepiej porcelanowe. Jedna na wodę dosyć pojemna, dostosowana do wielkości ślimaka, ponieważ one lubią wchodzić do wody. Drugie naczynie na pokarm suchy, a trzeci na miękki. Ślimaki uwielbiają warzywa i słodkie owoce. Można im również podawać płatki owsiane czy otręby pszenne.
Zwierzęta te nie gardzą również liśćmi buraków czy mniszka lekarskiego. Koniecznie w terrarium nieprzerwanie powinna znajdować się świeża i czysta woda. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju i szybkiego wzrostu mięczaków. Małe ślimaki powinny mieć mały box, a dorosłe duży. Jeżeli nie chcemy rozmnażać ślimaków najlepiej zakupić jednego.
Dziedzina produkcji zwierzęcej
Opieka nad ślimakami to nie tylko utrzymywanie tych zwierząt w akwarium. Istnieje nowa dziedzina produkcji zwierzęcej nazwa się helikulturą. Jest to technologia produkcji ślimaka szarego. Obejmuje produkcję mięsa, śluzu dla przemysłu kosmetycznego i jaj do produkcji kawioru jadalnych ślimaków lądowych.
Ślimaki są największym przysmakiem we Francji i Japonii. Dwa podgatunki ślimaka szarego hodowane są w celach produkcyjnych na skalę przemysłową. Do nich należą: północnoafrykański duży ślimak szary i zachodnioeuropejski mały ślimak szary.
Hodowanie tych ślimaków wymaga przygotowanie terenu, pod polowe zagrody towarowe dla ślimaków. Zagrody doświadczalno-produkcyjne często prowadzone są przez instytuty zootechniki. Mieszanki dla tych mięczaków powinny być przechowywane w suchych, chłodnych i przewiewnych pomieszczeniach.
Do tych miejsc nie mogą mieć dostępu żadne gryzonie ani owady. Pomieszczenia powinny być wyposażone w palety, na których ustawia się worki z paszą. Dojrzałe ślimaki zbierane są do ażurowych drewnianych skrzynek. Większa część ślimaków zostaje sprzedana, a pozostałe przeznaczone są do rozrodu.
Podsumowując opieka nad ślimakami w celach konsumpcyjnych wymaga odpowiedniego zasobu wiedzy i doświadczenia ze strony hodowcy. Na rynku brakuje fachowej literatury w zakresie stylu życia ślimaków. Przede wszystkim najlepiej skorzystać z porad doświadczonych hodowców tych zwierząt. Mniej skomplikowane jest utrzymywanie ślimaków w domowym akwarium lub terrarium.