Opieka nad mastomysem nie jest zajęciem czasochłonnym ani skomplikowanym. Gatunek ten należy do rodziny myszowatych. Mastomys sama potrafi zadbać o swoją higienę. Jest to sympatyczny i delikatny gryzoń. Mastomys przy troskliwej opiece może cieszyć się dobrym zdrowiem przez całe swoje życie.
Opieka nad mastomysem, która zwana jest też myszorówką wiąże się z zakupem klatki lub terrarium. Zapewni to gryzoniowi komfort, a właścicielowi nie sprawi trudności. Zwierzątko powinno mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki do życia. Nie jest wskazana kąpiel, która może być przyczyną przeziębienia mastomysy.
Klatka dla myszorówek
Opieka nad mastomysem łączy się z przygotowaniem dla gryzonia odpowiedniego pomieszczenia. Mastomysy czują się komfortowo, kiedy żyją w domu w warunkach zbliżonych do środowiska naturalnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup klatki czy terrarium i wybór miejsca, w którym będzie ona stała.
Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu widnym, pozbawionym przeciągów. Dobrym wyborem będzie klatka z metalowymi prętami. Odległość pomiędzy prętami nie powinna przekroczyć 0,5 cm. Dla jednego samca i 2-3 samic wystarczy terrarium o wymiarach: 80 x 50 x 45 cm. Praktyczne i odpowiednie do wspinaczek są pręty ułożone w poprzek.
Wyposażenie klatki
Opieka nad mastomysem wiąże się z odpowiednio wyposażoną klatką. Na prętach można zawieszać poidełka, w których woda nie jest wylewana ani zanieczyszczana. Naczynia do pokarmu powinny być ciężkie, najlepiej kamionkowe. Na rynku nie brakuje klatek z wyposażeniem, takich jak kryjówki, pojemniki czy tunele. Dobrą kryjówką jest domek kokosowy.
Wskazana jest także mała ceramiczna doniczka, odwrócona do góry dnem i z wyciętym bokiem. To doskonałe miejsce do schronienia bądź odpoczynku myszorówki. Wnętrze klatki powinno przypominać środowisko naturalne z licznymi kryjówkami. W tym celu można wykorzystać: kamienie, hamaki, karuzela do biegania, gałęzie i zabawki.
W rogu klatki dobrze jest umieścić niedużą kuwetę. Minimum raz w tygodniu trzeba udostępnić piaskową kąpiel. Dobrym rozwiązaniem jest klatka piętrowa. Ssaki te lubią wspinać się, dlatego warto jest w niej zamocować drabinki, sznury, konary i półki. Na rynku dostępne są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać.
Mogą to być również rolki po papierze toaletowym czy papierowym ręczniku. Należy pamiętać o podłożu, które powinno pokryć dno klatki na wysokość co najmniej 10 cm. Do tego nadaje się ściółka z torfem pochłaniającym mocz. Na dnie należy umieścić także kawałki papierowego ręcznika lub ligniny, z których mastomysy budują gniazdo.
Dom bez zagrożeń
Opieka nad mastomysem nie wymaga dużo obowiązków. Od czasu do czasu można wypuszczać gryzonie z klatki, aby pobiegały po mieszkaniu. Wymaga to przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest wypuszczenie podopiecznych w pomieszczeniu bez mebli lub, gdy stoją one blisko ściany.
Powinny zostać zabezpieczone wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby gryzoń nie miał możliwości ich przegryzienia. Grozi to porażeniem myszorówek prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biegają zwierzątka należy zamknąć, co uniemożliwi ich ucieczkę. W domu z meblami trudno byłoby znaleźć te gryzonie.
W pomieszczeniu, w którym zostały wypuszczone mastomysy, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Jeżeli w domu jest pies czy kot, to gryzonia należy izolować od tych zwierząt. Przestraszone i zestresowane myszorówki zaczynają uciekać. Tych wszystkich zasad trzeba bezwarunkowo przestrzegać.
Warunki higieniczne
Opieka nad mastomysem to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Trzeba systematycznie podawać czystą i świeżą wodę i usuwać resztki niespożytego, miękkiego pokarmu. Miseczki i poidła należy utrzymywać w czystości. Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach.
Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla małych gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia. Ponadto do zadań opiekuna lub innych członków rodziny należy także sprzątanie kuwety lub terrarium. Trzeba systematycznie i często wymieniać podłoże w pomieszczeniu mastomysów.
Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża. Ściółka nigdy nie powinno być zawilgocona. Przed jej wymianą trzeba umyć kuwetę gorącą wodą i wytrzeć ręcznikiem kuchennym. Mastomysy utrzymywane w higienicznych warunkach rzadko chorują oraz są aktywne i radosne.
Opieka nad mastomysem regularna i dokładana uchroni zwierzątko przed chorobami i dolegliwościami. Gryzoń, któremu nic nie dolega jest radosny i ruchliwy. Nie lubi skakać, ale chętnie się wspina i biega. Mastomys jest ciekawska i lubi zwiedzać nieznane jej miejsca. Myszorówka dobrze traktowana stanie się przyjacielem człowieka i uatrakcyjni życie domowników.