Opieka nad łąkówką turkusową nie jest trudna. Najlepiej, jak opiekunem ptaka jest miłośnik papug ozdobnych. Jest ona ptakiem stadnym, dlatego warto trzymać dwa lub więcej osobników. Wygląd, zachowanie łąkówek i ich kondycję należy regularnie obserwować.
Opieka nad łąkówką turkusową jest łatwa, pod warunkiem kupienia zdrowego osobnika. Ptak nie powinien być domowym dodatkiem, ale członkiem rodziny. Trzeba go codziennie bacznie obserwować. Na czas wyjazdu w delegację czy urlop należy znaleźć osobę, która lubi ptaki i zaopiekuje się naszym pupilem.
Bezpieczny dom
Opieka nad łąkówką turkusową to nie tylko zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia, ale także zadbanie o bezpieczeństwo ptaków. Przed wypuszczeniem papug z klatki czy pokojowej witryny należy zamknąć wszystkie okna. Na wolności oswojone papugi nie poradzą sobie i czeka tam na nie wiele niebezpieczeństw.
Podstawowymi czynnościami, jakie trzeba wykonać w trosce o zdrowie ptaków są:
- Zamontowanie dużej klatki lub witryny pokojowej w zacisznym i widnym miejscu pokoju, bez przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia.
- Wybudowanie zewnętrznej woliery w bezpiecznym miejscu, zabezpieczając ją przed kotami i silnymi promieniami słońca.
- W sezonie jesiennozimowym zabranie papug z zewnętrznej woliery do ogrzewanego pomieszczenia.
- Zaglądanie do klatki czy woliery dwa razy dziennie w celu sprawdzenia czy zachowanie ptaków i ich wygląd nie odbiega od normy.
- Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie zamieszkują ptaki.
- Uniemożliwienie papugom dostępu do gorących grzejników czy wody, a także lekarstw i toksycznych roślin.
- Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptaki wypuszczone są z klatki.
- Podawanie codziennie świeżej wody oraz czystych i świeżych owoców oraz warzyw wraz z zieleniną.
- Zamontowanie poidła kulkowego i karmników.
- Mycie codziennie naczyń z przeznaczeniem na pokarm i wodę.
- Zabranie niezjedzonego miękkiego pokarmu, którego nie zjadły papugi.
- Pozwolenie papugom na korzystanie z kąpieli w plastikowym basenie czy miseczce.
- Dokonywanie korekcji długości pazurów.
- Regularne wymienianie zabrudzonego podłoża w klatce.
Woliera
Opieka nad łąkówką turkusową należy do jej opiekuna. Jak wszystkie zwierzęta trzymane w mieszkaniu, ptaki również powinny mieć swoje pomieszczenie. Muszą posiadać własną obszerną klatkę. Najlepiej wolierę o długości 2 metrów, nadająca się dla pary łąkówek. Z klatki ptaki należy wypuszczać tylko pod kontrolą. Wynika to z troski o bezpieczeństwo ptaka, żeby nie zrobił sobie krzywdy.
Mieszkaniem łąkówki turkusowej najczęściej jest woliera. Wielkość woliery zależna jest od ilości osobników. Przegęszczenie jest stresującym czynnikiem, gdzie w ciasnej klatce ptaki nie będą czuły się dobrze. Papugi mogą być trzymane w zewnętrznej wolierze. Na jesieni powinny być przeniesione do ogrzewanego pomieszczenia.
Niedobrane jeszcze pary najlepiej trzymać w dwóch oddzielnych klatkach.
Woliera powinna być ustawiona na betonowej wylewce lub na spasowanych kostkach brukowych. Oczka siatki należy dostosować do wielkości łąkówek. Do wnętrza woliery opiekun powinien mieć swobodny dostęp, żeby podać papugom świeżą wodę i pokarm. Konstrukcję woliery należy pomalować nietoksycznymi farbami. Kształt i wielkość woliery zależy od inwencji twórczej opiekuna papug.
Witryna pokojowa
Opieka nad łąkówką turkusową to nie tylko woliera czy duża klatka, ale może być to również witryna pokojowa. Służy ona do trzymania pary papug lub większej ilości i do rozmnażania. Musi być zaopatrzona w budki lęgowe, gałęzie i szczeble, na których papugi będą mogły siadać.
W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe witryny na kółkach.
Opiekun ptaków może takie pomieszczenie dla papug wykonać samodzielnie. Konstrukcja witryny najlepiej zmontować z aluminiowych prętów. Następnie należy obciągnąć ją odpowiednio mocną siatką i z oczkami dostosowanymi do wielkości łąkówek. Papugi nie wolno umieszczać w witrynach o konstrukcji drewnianej, ponieważ łatwo ją zniszczą.
Drzwiczki w witrynie pełnią ważną rolę. Powinny mieć odpowiednią wielkość z przystosowaniem do wkładania naczyń z pokarmem, żerdek, a także odłapywanie ptaków. Drzwiczki powinny posiadać solidne zamknięcie, żeby ptaki nie mogły wydostać się na zewnątrz. Dobrze, jak znajdują się w dolnej części pomieszczenia, ponieważ nie stresują ptaków.
Dno witryny pokojowej trzeba wysypać piaskiem.
Wyposażenie woliery
Opieka nad łąkówką turkusową to odpowiednio wyposażona woliera. To także naczynia na wodę i ziarno. Powinny być one stabilne i łatwe do mycia oraz zabezpieczone przed przewróceniem. Dozowniki do wody i suchego pokarmu zawieszone na prętach woliery doskonale spełniają swoją rolę. W klatce czy wolierze powinny być również rozmieszczone zabawki dla papug.
Trzeba pamiętać o umieszczeniu budek lęgowych z przeznaczeniem dla małych ptaków. Niezbędne w domowej hodowli są: trawy, gałęzie, krzaki czy pnie. Głównym elementem składowym woliery są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu, brzozy, topoli. Od ich jakości i rozmieszczenia zależy dobre samopoczucie ptaków.
Wyposażenie ptasiego mieszkania musi przypominać ich naturalne środowisko.
Łąkówka turkusowa uwielbia wodne kąpiele. W tym celu dobrze jest zawiesić w otworze drzwiczek specjalny basen, który uniemożliwi rozpryskiwanie wody po całej klatce. Naczynie po kąpieli należy usunąć z pomieszczenia. Do ptasiego domu można również wstawić porcelanową miseczkę z wodą. Po kąpieli basen lub miseczkę należy zabrać i wymyć.
Opieka nad łąkówką turkusową spełnia ważną rolę w życiu tego egzotycznego ptaka. Skrzydlaty przyjaciel powinien swój żywot spędzać w zdrowiu i radości. Łąkówka życie domownikom urozmaici swoim melodyjnym śpiewem. Papugi te mogą być agresywne wobec innych ptaków, dlatego najlepiej trzymać je oddzielnie.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]