GeoZoo » Zoologia » Opieka nad królikiem lwim
Opieka nad królikiem lwim

Opieka nad królikiem lwim

Opieka nad królikiem lwim nie jest skomplikowana. Wystarczy stworzyć w domu odpowiednie warunki bytowania i właściwie karmić zwierzątko. Poza tym codziennie należy poświęcić zajęczakowi określoną ilość czasu. Królik lwi polecany jest miłośnikom zwierząt, a szczególnie pasjonatom zajęczaków.

Opieka nad królikiem lwim powinna być przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem. W dzisiejszych czasach w różnych krajach na naszej planecie istnieją organizacje, które zrzeszają miłośników i hodowców królików lwich. Wiele oficjalnie uznanych ras posiada swoje rodowody. Pozwalają one określić pochodzenie królików na kilka pokoleń wstecz.

Mieszkanie królików lwich

Opieka nad królikiem lwim przekłada się na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Tego zajęczaka należy trzymać w odpowiednio dużej klatce, która będzie jego mieszkaniem. To właśnie w tym pomieszczeniu królik spędzi większość swojego życia. Dobrym rozwiązaniem jest metalowa bądź częściowo plastikowa klatka.

Pomieszczenie dla jednego osobnika powinno mieć wymiary: 120 x 50 x 60 cm. W klatce o odpowiedniej konstrukcji i wymiarach królik lwi będzie czuł się dobrze. Klatka nie może być mała, ponieważ zwierzątko nie będzie mogło się w niej swobodnie poruszać. Z tego względu królik będzie miał nadwagę, a nawet może być otyły.

Dobrym rozwiązaniem są klatki z głęboką plastikową podstawą. Pomieści ona podłoże, naczynia do pokarmu i wody, a także miejsce na toaletę. Na takiej podstawie zamontowana jest metalowa nadstawka zrobiona z prętów. Posiada ona zwykle drzwiczki boczne lub górne, które mogą znajdować się również w obu tych miejscach.

Klatkę należy postawić w miejscu mało ruchliwym. Doskonale nadaje się do tego narożnik pokoju. Królik nie powinien być narażony na przeciągi. Klatka wymaga podłoża. Ściółką mogą być grube, drewniane wióry. Na taką warstwę w miejscu przeznaczonym na legowisko, dobrze jest dodatkowo położyć trochę siana i często je wymieniać.  

Podłoże należy wymieniać  raz na kilka dni. Raz w miesiącu w mieszkaniu zajęczaka trzeba przeprowadzić gruntowny porządek czyli dezynfekcję. Mieszkaniem króliczka miniaturowego w żadnym wypadku nie może być akwarium po rybach czy innych zwierzętach. Należy pamiętać, że królik jest aktywnym i pogodnym zwierzęciem.

Opieka nad królikiem lwim

Wyposażenie klatki

Opieka nad królikiem lwim wymaga wiedzy, dyscypliny i zaangażowania. Mieszkanie naszego podopiecznego trzeba odpowiednio wyposażyć, zgodnie z jego wymaganiami. Potrzebuje dużo przestrzeni do zabawy i biegania.  Musi mieć stworzone odpowiednie warunki do życia,  żeby czuł się komfortowo.

W klatce powinny znajdować się:

  • Karmnik. Na karmę granulowaną najlepiej nadaje się ciężka ceramiczna miseczka z niskimi bokami i płaskim dnem. Naczynie powinno być stabilne czyli trudne do wywrócenia. Siano i zielonkę umieszcza się w miejscu, gdzie królik nie będzie mógł po nich biegać. Świetnie do tego nadaje się metalowa drabinka, którą trzeba przymocować do ścianki klatki. Za nią umieszczamy pokarm.
  • Poidełko. Królik musi mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej. Najlepszym rozwiązaniem jest umocowanie do prętów klatki poidełka kulkowego. Złożone jest ono z pojemnika plastikowego na wodę z metalową rurką i umieszczenie w niej metalowej kulki. Poidełko należy regularnie myć. Wszelkie naczynia dostępne są w sklepach zoologicznych.
  • Domek lub kartonowe pudełko, w którym królik może się schować i odpoczywać.
  • Toaleta dla królika, które jest bardzo czystym zwierzęciem. Swoje potrzeby zwykle załatwia w jednym przeznaczonym do tego miejscu. Do klatki należy wstawić niski pojemnik. Trzeba go wypełnić granulatem trocinowym, żeby wchłaniał mocz. Królik szybko przyzwyczaja się do swojej toalety, w której będzie wydalał mocz, a nawet kał. Na podłoże doskonale nadają się trociny połączone z sianem.
  • Legowisko, które jest niezbędne, aby królik lwi czuł się w swoim mieszkaniu bezpiecznie i dobrze.
  • Zabawki, które zminimalizują nudę królika i znajdą mu odpowiednie zajęcie. Mogą być do tego wykorzystane: namioty, kule na siano i zielonkę, kule z trawy czy wikliny, gałązki. Króliki chętnie bawią się miękkimi maskotkami.

Królik lwi powinien mieć możliwość systematycznego wychodzenia z klatki. Należy regularnie wypuszczać go  w celu swobodnego biegania w domu, co najmniej 1-2 godziny dziennie. Nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu przewodów elektrycznych. Wypuszczenie z klatki królika powinno odbywać się pod naszym nadzorem. Nie może być narażony na przeciągi i inne czynniki stresogenne.

Nie należy zapominać, że zwierzątko to jest wrażliwe na nagłe zmiany temperatury. Młodego osobnika nie tylko można nauczyć załatwiania swoich potrzeb do kuwety, ale także chodzenia na spacer w szelkach i na smyczy. Przy odpowiedniej socjalizacji królik lwi dogaduje się również z innymi zwierzętami domowymi.

 Zabiegi pielęgnacyjne

Opieka nad królikiem lwim dotyczy również jego zabiegów pielęgnacyjnych, które nie są trudne. Wystarczy obserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie zwierzęcia Trzeba pamiętać również o uszach i pazurach, które w razie potrzeby należy skrócić. Jeżeli nie znamy się  na tym zabiegu, to warto skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.

Trzeba regularnie czesać miejsca z dłuższym włosem. Doskonale nadaje się do tego, mała i metalowa szczotka z cienkimi drucikami. Dla królików nadają się też szczotki do czesania kotów, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Królika jak najwcześniej trzeba przyzwyczajać do czesania, biorąc go na kolana i podając jednocześnie smakołyk.  

Opieka nad królikiem lwim przekłada się na jego kondycję i długość życia. Poza dużą klatką królik powinien mieć jeszcze przygotowaną jedną mniejszą, tzw. „transportówkę”. Potrzebna jest ona do przewożenia zwierzątka na wczasy bądź do lekarza weterynarii. Można ją również wykorzystać przy sprzątaniu czy dezynfekcji podstawowej klatki.

Opieka nad królikiem lwim to ciekawe hobby. Zwierzęta te w Polsce nie są tak popularne, jak w innych europejskich krajach. W wielu państwach organizowane są wystawy królików. Te małe zwierzęta są tam podziwiane przez zwiedzających i oceniane przez sędziów. Królik lwi polecany jest rodzinom ze starszymi dziećmi.

Scroll to Top