GeoZoo » Strona Główna » Porady » Opieka nad kameleonem lamparcim
Opieka nad kameleonem lamparcim

Opieka nad kameleonem lamparcim

Opieka nad kameleonem lamparcim nie jest łatwa i wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nie jest on polecany początkującym hodowcom, ponieważ jest gatunkiem wymagającym. Trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki środowiskowe, dietę i troskliwą opiekę, żeby miał zdrowe i szczęśliwe życie.

Opieka nad kameleonem lamparcim dotyczy nie tylko gadów mieszkających pod jednym dachem ze swoim opiekunem, ale również zwierząt żyjących w lasach czy górach. Niekiedy przebywające na wolności jaszczurki wymagają ingerencji ze strony człowieka. Dzikie zwierzęta ranne lub osłabione nie przeżyją na wolności. Kameleony lamparcie są też mieszkańcami ogrodów zoologicznych, w których można podziwiać te zwierzęta.

Domowa hodowla kameleonów

Opieka nad kameleonem lamparcim w warunkach domowych polega na wiedzy i doświadczeniu ze strony ich właściciela. Jaszczurki te zdobywają coraz więcej zwolenników na całym świecie. Nie należy zapominać, że kameleony mają swoje indywidualne wymagania.

Zwierzęta te są dzikie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy ich pielęgnacji. Mogą one ugryźć swojego właściciela. Opieka nad kameleonem lamparcim wiąże się z zebraniem dużo istotnych informacji o stylu życia tych jaszczurek. Pomoże to w zapewnieniu kameleonom odpowiedniego standardu życia. 

Początkujący hodowca powinien skorzystać z pomocy doświadczonej osoby czyli terrarysty. Do nowych warunków życia łatwiej przyzwyczaja się młody kameleon lamparci, niż starszy osobnik. Ważny jest zakup zdrowego osobnika ze znanej hodowli.

Mieszkanie kameleona lamparciego

Opieka nad kameleonem lamparcim to stworzenie tej jaszczurce bezpiecznych warunków do życia. Doskonałym mieszkaniem dla tego zwierzęcia jest odpowiednio urządzone i utrzymane terrarium. Mieszkanie kameleona należy dostosować do jego potrzeb w środowisku naturalnym. System ogrzewania i wystrój terrarium zależy od wymagań jego mieszkańca.

Niewłaściwie dobrane terrarium jest skutkiem schorzeń układu oddechowego, co często prowadzi do śmierci zwierzęcia. Kameleon powinien mieć pokaźne terrarium z jak największą ilością ścian wykonanych z siatki. Do tego doskonale nadają się duże klatki dla ptaków o odpowiednio rozstawionych  prętach.

Odległość między nimi powinna wynosić 1,3 cm, żeby kameleon nie uciekł i nie zaklinował się czy nie złamał sobie kończyny. Szklane pomieszczenie dla tego gatunku powinno być bardzo dobrze wentylowane. Jednak najbardziej bezpieczne są obszerne klatki, które chronią stworzenie przed przegrzaniem, równie niebezpiecznym, co wychłodzenie.

Terrarium może być wykonane ze szkła lub najlepiej z siatki. Ściany boczne i tylne powinny być wykonane z siatki w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Jednak przednia ściana dobrze jak jest wykonana ze szkła, co wygląda estetycznie i ułatwia obserwację zwierzęcia.

Według hodowców amerykańskich wymiary terrarium powinny wynosić 60 x 60 x 120 cm dla dorosłego samca, a według Niemców 50 x 50 x 100 cm. Samica może być trzymana w terrarium o wymiarach 45 x 45 x 90 cm, ponieważ jest mniejsza od samca. Pokaźna klatka wpłynie dodatnio na samopoczucie zwierzęcia.

Latę można przenieść jaszczurkę do ogrodowego terrarium, ale dobrze zabezpieczonego przed drapieżnikami. Temperatura dla tego gatunku powinna wynosić w granicach 24-32oC w ciągu dnia i 23-26oC w nocy. W terrarium oświetlenie powinno być włączone 12-13 godzin. Do tego celu dobrze nadają się żarówki energooszczędne i naturalne promienie słoneczne.

Trzeba dostarczyć kameleonowi promieniowanie UV-B, bez względu na podawane witaminy. Na Madagaskarze wilgotność powietrza wynosi średnio około 75%, a w hodowli wystarczy 50-60%. Wilgotność powietrza nie może wynosić poniżej 35%. Kameleon lamparci jest wymagającą jaszczurką, dlatego w specjalistycznym terrarium będzie zdrowy i radosny.

Opieka nad kameleonem lamparcim

Wyposażenie terrarium

Opieka nad kameleonem lamparcim dotyczy dobrze urządzonego terrarium. W pomieszczeniu wykonanym ze szkła stosuje się żarówki mniejszej mocy niż w przewiewnej klatce. Należy zraszać wodą umieszczone w klatce rośliny. Można też poić jaszczurki z pipety, a zwłaszcza podawanie im witamin. Jednak wcześniej kameleon musi oswoić się z ręką człowieka, co jest trudne.

Trzeba zwłaszcza uważać na agresywne samice i niektórych samców. Zwierzęta te mają duże zapotrzebowanie na wodę. W terrarium podłożem może być papier lub torf zmieszany z piaskiem, który należy często wymieniać, nie dopuszczając do chorób. Owady karmowe dobrze jest umieścić w płaskim i nieprzezroczystym naczyniu o wysokości około 15 cm, z którego kameleony łatwo będą je wyłapywać od góry.

W chłodne dni zwierzęta te są bardziej ruchliwe. W terrarium potrzebne są gałęzie i konary, po których kameleon będzie mógł się wspinać. Nie są konieczne żywe rośliny, ale mogą stworzyć bardziej naturalne środowisko. Terrarium wymaga regularnego czyszczenia. W pomieszczeniu najlepiej trzymać jednego kameleona, ponieważ gatunek ten prowadzi samotniczy tryb życia.

Obowiązki opiekuna kameleona

Opieka nad kameleonem lamparcim to duże wyzwanie dla opiekuna tej jaszczurki. Nieodpowiednia konstrukcja terrarium, zła wentylacja, niewłaściwe ogrzewanie, wilgotność czy złe oświetlenie to najczęściej popełniane błędy przez terrarystów. Do tego należy doliczyć brak higieny w pomieszczeniu kameleona.

Do podstawowych obowiązków opiekuna kameleona lamparciego należy zaliczyć:

  • Zapewnienie pełnowartościowego pokarmu w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych kameleona.
  • Zakup odpowiedniej wielkości terrarium, dostosowanego do wielkości tej jaszczurki.
  • Zachowanie warunków higienicznych w pomieszczeniu gada. Musi być ono łatwo dostępne w celu wykonania czyszczenia i dezynfekcji. Obumarłe rośliny należy natychmiast usunąć z terrarium. Rzadko zmieniane podłoże przyczynia się do rozwoju pasożytów i grzybów.
  • Dostosowanie ogrzewania, wentylacji i regulacji światła do zmian rytmu dziennego w środowisku naturalnym zakupionego kameleona.
  • Umożliwienie parze jaszczurek czynności prokreacyjnych. Trzeba stworzyć odpowiednią przestrzeń na budowę gniazda i podjęcie zachowań godowych.

Opieka nad kameleonem lamparcim polecana jest szczególnie miłośnikom tych gadów. Trzeba pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców jaszczurek. Każde domowe zwierzę potrzebuje opieki i ludzkiej kontroli. Kameleon właściwie karmiony i hodowany w higienicznych warunkach, będzie naszym towarzyszem przez długie lata.

Scroll to Top