Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ryba ta żyje w wodach Tajlandii i Malezji. Zamieszkuje rzeki, jeziora i bagna na terenie całej Południowo-Wschodniej Azji.
Opieka nad gurami olbrzymim wymaga dobrze wyważonej diety i dużego zbiornika z odpowiednim wyposażeniem. Najlepiej utrzymywać w domowym akwarium jednego osobnika bądź parę gurami w celu rozmnażania. Gatunek ten jest odporny na niesprzyjające warunki środowiskowe. Nie jest również wymagający pod względem żywieniowym.
Zakup gurami olbrzymiego
Opieka nad gurami olbrzymim polega na zakupie zdrowego osobnika bez oznak chorobowych. Kupując ten gatunek ryb trzeba ocenić stan ich zdrowia. Najlepiej zaobserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie ryb. Nie należy kupować osobników okaleczonych czy z wadami genetycznymi.
Trzeba również zdawać sobie sprawę, że ryby te w warunkach akwariowych dorastają nawet do 50 cm długości. Znając potrzeby i wymagania gurami, należy stworzyć mu odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one podobne do życia w naturze. Gatunek zwierzęcia to głównie jego wygląd zewnętrzny i charakter.
To od akwarysty zależy zdrowie, samopoczucie, a także długość życia gurami olbrzymiego. W przypadku rozmnażania tego gatunku, akwarystę cieszy zdrowe rybie potomstwo. Każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki i troski. Wszystkie zwierzęta trzeba traktować humanitarne. Należy nie zapominać, że ryba podobnie jak człowiek odczuwa cierpienie i ból.
Gurami olbrzymi może zachorować w wyniku:
- złej diety,
- stresu,
- niedostosowanego zbiornika do rozmiarów ryby,
- przerybienia w akwarium,
- zepsutego sprzętu akwariowego,
- niewystarczającej filtracji,
- złych warunków akwariowych.
Mieszkanie gurami olbrzymiego
Opieka nad gurami olbrzymim przełoży się na jego dobrostan i długość życia. Mieszkaniem tej ryby jest duże i dobrze urządzone akwarium. Da jednego osobnika minimalna długość zbiornika powinna wynosić 2 metry. Powinien on swobodnie pływać w toni wodnej. Znacznie większy zbiornik będzie potrzebowała para gurami.
W akwarystyce przeważnie wykorzystywane są zbiorniki zmontowane ze szklanych płyt, połączonych ze sobą klejem silikonowym. Akwarium powinno być szczelne i dobrze wyposażone. Należy odwzorować środowisko naturalne gurami olbrzymiego. Zbiornik może być również zbudowany z innych materiałów.
W sprzedaży dostępne są akwaria:
- murowane z frontową ścianą ze szkła,
- ze ścianami z nierdzewnych stopów metali,
- wytworzone z elementów plastikowych.
Dla gurami olbrzymiego wskazane jest wielki zbiornik. Dobrze jest posiadać trzy akwaria dla: kwarantanny, ryb dorosłych i narybku. Każdy z tych zbiorników powinien spełniać wymagania gurami olbrzymiego i być odpowiednio wyposażony. Ryba ta wrażliwa jest na zanieczyszczenia wodne, dlatego należy zainstalować wydajną filtrację.
Najważniejszym elementem biotypu akwarium jest woda o właściwej temperaturze. Należy nią napełnić zbiornik po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Temperatura wody powinna wynosić 20-30oC, mieć odczyn pH 6,5-8 i twardość 25on.
Gurami olbrzymi zjada każdy rodzaj pokarmu. Ryby te są wszystkożerne Nie należy łączyć gurami z rybami znacznie mniejszymi, ponieważ mogą stać się jego pokarmem. Nadaje się on do akwarium ogólnego z dużymi rybami, takimi jak sum rekini. Dla tego gatunku trzeba przygotować zbiornik z licznymi kryjówkami pomiędzy dużymi korzeniami.
Akwarium należy obsadzić gęstą roślinnością. Na powierzchni wody nie powinno również zabraknąć roślin pływających, które zapewnią rybie cień. Jednak należy liczyć się z tym, że gurami olbrzymi może te rośliny zjadać. Woda akwariowa powinna być raz w tygodniu częściowo podmieniana w ilości około 35% objętości zbiornika.
Podłoże i urządzenia akwariowe
Opieka nad gurami olbrzymim to odpowiednio wyposażony pokaźny zbiornik w sprzęt techniczny. Grubszy piasek lub drobny żwirek potrzebny jest do kształtowania podłoża, które trzeba regularnie sprawdzać. Należy usuwać z niego gromadzące się odchody, zalegające resztki pokarmowe i inne biologiczne zanieczyszczenia.
Podstawowym wyposażeniem zbiornika ciepłowodnego dla ryb są:
- Urządzenia filtrujące. W zależności od rodzaju ryb można zainstalować jeden filtr bądź kombinację różnych typów filtrów.
- Oświetlenie, które przeważnie montowane jest w pokrywie zbiornika. Stosowane są różne systemy oświetlenia. Warto jest wbudować czasowy, automatyczny wyłącznik światła. Zachowa on naturalny rytm dnia i nocy. Gurami olbrzymi preferuje światło mało intensywne
- Ogrzewanie to grzałka i termostat, który służy do kontroli temperatury wody.
Podsumowując opieka nad gurami olbrzymim przekłada się na stan jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Zdrowy osobnik jest radosny i dobrze funkcjonuje w środowisku wodnym. Trzeba zapewnić rybom pełnowartościowy pokarm i odpowiednio urządzone mieszkanie. Każde niedomaganie ze strony gurami olbrzymiego nie wolno lekceważyć.