Opieka nad arą wymaga profesjonalnej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem papugi należy zapoznać się z jej potrzebami i wymaganiami. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Hodowla ar polecana jest zwłaszcza pasjonatom dużych ptaków egzotycznych.
Opieka nad arą to nie tylko hobby, ale także niemały obowiązek. Wiedza zdobyta i doświadczenie w hodowli papug ułatwi opiekę nad arą. Pomysł zakupu egzotycznego ptaka najlepiej skonsultować z członkami rodziny. Nowego członka rodziny należy zaznajomić ze zwierzętami mieszkającymi w domu. Na czas urlopu podopieczny powinien trafić pod opiekę zaufanej osoby. Ary nie są polecane alergikom ze względu na pylenie piór.
Bezpieczny dom
Opieka nad arą powinno być przyjemnością dla ich opiekuna, a nie wyłącznie obowiązkiem. Właściciel ary, który decyduje się na ptasiego towarzysza, powinien być miłośnikiem dużych papug. Najważniejsze, żeby znał ich upodobania i charakter oraz potrzeby.
Podstawowe obowiązki opiekuna ary to:
- Zamontowanie witryny w zacisznym i widnym miejscu pokoju. Papugi nie powinny znajdować się w przeciągach ani w pełnym słońcu. Nie jest również wskazana w mieszkaniu zbyt wysoka wilgotność.
- Poświęcanie czasu na zaglądanie do witryny, co najmniej dwa razy dziennie. Potrzebne jest to w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu ptaka.
- Regularne przemywanie witryny pokojowej wilgotną gąbką lub ściereczką.
- Uniemożliwienie arze dostępu do gorącej wody i grzejników, czy lekarstw i toksycznych roślin.
- Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajdują się papugi.
- Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptaki wypuszczone są z witryny. Zabezpieczenie kabli elektrycznych, żeby nie doszło do porażenia ary prądem.
- Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego i karmników. Pojemniki powinny być solidnie przytwierdzone do ścian klatki, aby papugi nie mogły ich przesuwać ani wyjmować.
- Podawanie codziennie świeżej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców i warzyw. Nie należy zapominać o zieleninie, a także ulubionych orzechach i pestkach słonecznika.
- Zabranie z klatki miękkiego pokarmu, którego papugi nie zdążyły spożyć.
- Wymienianie w razie potrzeby zabrudzonego podłoża w witrynie pokojowej lub wolierze ogrodowej.
- Obcinanie zbyt długich pazurów cążkami do pazurów albo mikroszlifierką.
- Umożliwienie arze wodną kąpiel w basenie przystosowanym do jej wielkości.
- Zastosowanie co najmniej miesięcznej kwarantanny nowo zakupionym ptakom.
Mieszkanie ary
Opieka nad arą to niemałe wyzwanie dla jej właściciela. Ptaki te mogą być trzymane w przestronnej witrynie czy w wolierze ogrodowej. Duże witryny są doskonałym rozwiązaniem dla pary tego samego gatunku. Ary to średnie i duże papugi, które potrzebują obszernego własnego mieszkania. Przed nabyciem ary należy zapoznać się ze specjalistyczną literaturą.
Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców. Niektóre klatki i woliery dostępne na rynku budowane są według nowych koncepcji.
Według prawodawstwa niemieckiego, Federalnego Ministerstwa ds. Żywności, Rolnictwa i Leśnictwa zalecane są minimalne wymiary klatki wynoszące:
DŁUGOŚĆ CIAŁA ARY | DŁUGOŚĆ, SZEROKOŚĆ, GŁĘBOKOŚĆ KLATKI W CM | POMIESZCZENIE OCHRONNE M2 |
---|---|---|
Do 40 cm | 2 x 1 x 1,5 | 1 |
40-60 cm | 3 x 1 x 2 | 1 |
powyżej 60 cm | 4 x 2 x 2 | 2 |
Witryna pokojowa jestdostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej po mieszkaniu, na balkon czy taras. Woliera taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania dwóch ar przeciwnej płci. Szkielet woliery może być z metalowych prętów i całość powinna być obciągnięta siatką. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: długość – 2m, szerokość -1m, wysokość – 1,5m. Takich rozmiarów klatka doskonale nadaje się dla ary średniej wielkości. Woliera może być skonstruowana samodzielnie i dostosowana do wysokości pokoju i wielkości papugi.
Woliera zewnętrzna to duże iprzestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej, która powinna być zabezpieczona od wiatru i pełnego słońca. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym. Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od możliwości powierzchniowych. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i gryzoniami. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Nadają się one do trzymania papug latem i wiosną.
Wyposażenie klatki
Wyposażeniem witryny pokojowej lub woliery ogrodowej są naczynia na wodę i ziarno. Powinny one być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na wolierze dozowniki. Głównym elementem składowym klatki są żerdki do siedzenia. Najlepiej na drążki nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli.
Żerdki
Żerdki powinny być owalne i różnej grubości. Należy je rozmieścić w taki sposób, żeby ptaki nie były w stanie brudzić ich kałem. Gałęzie rozwijają u ptaków motorykę stóp. W mieszkaniu ary nie powinno zabraknąć krzaków, trawy, gałęzi i pni. Klatka powinna zostać zaopatrzona w drzewka. W ten sposób zostanie pobudzona aktywność ptaków.
Drzewka
Drzewka to miejsca wypoczynku i wspinaczek. W ten sposób ara ma odpowiednią dawkę ruchu i gimnastyki oraz może obgryzać korę. Do woliery należy włożyć zabawki, aby papuga miała zajęcie. W naturze ptaki te budują gniazda w dziuplach. Z tego względu para dorosłych ar powinna mieć umieszczony w wolierze pień z wydrążoną dziuplą.
Budka lęgowa
Można również wyposażyć mieszkanie papug w głęboką budkę lęgową, która będzie doskonałym miejscem do gniazdowania. Jej wymiary należy dostosować do wielkości ptaków. Średnie ary mogą rozmnażać się w budce lęgowej o wymiarach: 50 x 40 x 30 cm. Czas inkubacji papug uzależniony jest od wielkości ptaków. Papugi przepadają za wodnymi kąpielami, co trzeba im umożliwić.
Basenik
Basenik ze świeżą i czystą wodą można umieścić w wolierze. Woda powinna sięgać maksymalnie do ptasiego brzucha. Nie należy niczym wycierać ptaki. Wystarczy umieścić je w ciepłym pomieszczeniu i poczekać, jak same wyschną. W wolierze papugi mogą korzystać ze zraszaczy. Wpływa to stymulująco na zachowanie rozrodcze. Ary to bardzo towarzyskie papugi.
Ara nie nadaje się dla ludzi zapracowanych, którzy nie mają dla niej czasu. Dlatego dobrze jest zakupić parę ar. Pojedynczej papudze należy poświecić codziennie odpowiednią ilość czasu. Ara nie powinny się nudzić, co może doprowadzić do jej stresu. Ptaki powinny być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
Ary są rozmowne i lubią z opiekunem nawiązywać bliskie relacje. Naśladują ludzką mowę i dźwięki.
Opieka nad arą jest bardzo ważna w życiu tych pięknych papug. Podsumowując ary w niewoli mogą żyć nawet 80 lat, krócej w środowisku naturalnym. Do hodowli domowej przeważnie trafiają młode osobniki, które pochodzą z odłowów. Środowisko w jakim trzymane są papugi wpływa decydująco na zdrowie psychiczne i fizyczne tych zwierząt. W naturze głównym zagrożeniem ptaków jest handel dzikimi zwierzętami i utrata siedlisk.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]