GeoZoo » Pies » MALTAŃCZYK
Maltańczyk na trawie

MALTAŃCZYK

Maltańczyk jest psem ozdobnym, rodzinnym i do towarzystwa. Jest on ślicznym czworonogiem miniaturowych rozmiarów, który podbił serca wielu ludzi. Potrafi bezwarunkowo kochać swojego opiekuna. Zaliczany jest do zwierząt reprezentacyjnych i pełnych wdzięku.

Maltańczyk  jest uroczym pieskiem, który lubi ludzkie towarzystwo. Inne jego nazwy to: maltese, bichon maltiase. Decydując się na czworonoga tej rasy należy odwiedzić hodowlę cieszącą się dobrą reputacją. Najlepiej skontaktować się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców i tam wybrać kilku z nich.

Krótka historia rasy

Maltańczyk jest jedną z najstarszych psich ras i najstarszym psem do towarzystwa. Jego historia sięga starożytności. Wzmianki o tych zwierzętach pojawiły się już 300 lat p.n.e. Zwierzęta te upamiętnione są również w greckiej sztuce z V wieku. Rasa ta została rozpowszechniona  na całym kontynencie europejskim i w Azji. Psy te hodowane były w czystości jedynie na Malcie. Rdzenna rasa została odizolowana od innych zwierząt.

Od wieków zadaniem tej rasy było towarzyszenie człowiekowi, dlatego hodowane były wyłącznie jako psy ozdobne. Do Anglii sprowadzono je na początku XIV wieku. W kraju tym szybko stały się ulubieńcami ludzi z wyższych sfer. Czworonogi te w początkowym okresie nazywane były Iwimi pieskami. Rasa oficjalnie została uznana w 1888 roku i od tej pory zaczęła rosnąć popularność maltańczyka.

Maltańczyk na łóżku

Wygląd

Maltańczyk to malutki i ozdobny kanapowiec o uroczym wyglądzie. Wysokość psa waha się w granicach 21 – 25 cm, a suki wynosi od 20 do 23 cm. Waga tego ślicznego czworonoga wynosi od 3 do 4 kg. Nadaje się dla alergików ze względu na pokrycie ciała włosami. Długość jego życia wynosi w granicach 12 – 16 lat.

Maltańczyk posiada dosyć szeroką głowę, niewiele dłuższą od kufy. Stop jest pod kątem 90 stopni. Jego okrągłe oczy mają kolor ciemnej ochry. Ma żywy i bystry wzrok. Posiada trójkątne uszy, które są wysoko osadzone i nieznacznie uniesione. Sylwetka jego mieści się w kwadracie. Ogon jest gruby u nasady i zwęża się ku końcowi. Może być również zagięty.

Maltańczyk wyróżnia się jedwabistymi włosami, które nadają mu charakterystycznego wyglądu. Szata jest błyszcząca i gęsta. Włosy proste i długie ciężko opadają sięgając do ziemi. Rasa ta posiada czyste białe umaszczenie albo w odcieniu kości słoniowej. Ne linieje, ale włosy należy rozczesywać codziennie. Włosy w odcieniu bieli ciężko jest utrzymać przy pyszczku i oczach. Dlatego powinno się używać szamponów wybielających.

Maltańczyk na poduszce

Temperament

Maltańczyk jest bystrym i sympatycznym czworonogiem, który uwielbia towarzystwo człowieka. Nie znosi samotności. Przebywając długo bez ludzkiego towarzystwa może mieć depresję. Jest psem delikatnym i wrażliwym. Szybko uczy się tego, co sprawia mu przyjemność. Może brać udział w psich sportach, ponieważ odznacza się dobrą kondycją.

Porusz się lekko i delikatnie, sprawiając wrażenie, jakby sunął nad ziemią. Wystarczą mu niedługie spacery. Natomiast w deszczowe dni zadowoli  się zabawą i domowymi ćwiczeniami. Ma w sobie dużo energii, co sprawia, że można z nim trenować. Pozostawiony w domu sam często jest hałaśliwy. Głośno wówczas szczeka manifestując w ten sposób swoje niezadowolenie.

Maltańczyk do innych psów i zwierząt ma przyjazny stosunek. Lubi zabawy z dziećmi. Do obcych ludzi jest nieśmiały i nieufny. Jest to pies spokojny i zrównoważony, a jednocześnie wesoły o wysokim poziomie aktywności. Średnio toleruje upały i mrozy. Polecany jest ludziom niezapracowanym, którzy dużo czasu spędzają w domu. Doskonale również nadaje się dla rodzin z dziećmi i osób starszych.

Maltańczyk cieszy się dużą popularnością w polskich domach. Ten atrakcyjny i inteligentny pies doskonale nadaje się do niedużych mieszkań. Zainteresowanie nim rośnie nie tylko ze względu na jego wygląd, ale również na długowieczność. Maltańczyk odpowiednio żywiony i pielęgnowany nie będzie często chorował.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top