Kwarantanna szczeniaka wpływa na jego stan zdrowia i rozwój. Niezmiernie istotny etap życia czworonoga przypada pomiędzy trzecim, a szesnastym tygodniem od jego przyjścia na świat. Wszystkie doświadczenia nabyte w tym wieku pozostawiają trwały ślad w psychice psa.
Kwarantanna szczeniaka przypada na jego początkowy okres życia. Zachowanie i kondycja psa w dużej mierze zależy od wszystkich członków rodziny. Należy znać psią naturę przed zakupieniem zwierzęcia. Przyniesione do domu szczenię zostaje pozbawione opieki matki i towarzystwa psiej rodziny. W tym czasie należy rozpocząć proces socjalizacji zwierzęcia i zapewnić mu odpowiednią opiekę.
Domowa kwarantanna
Kwarantanna szczeniaka niezbędna jest w pierwszej fazie jego życia, gdy nie został jeszcze on w pełni zaszczepiony. Do nowego domu maluch trafia przeważnie w wieku 8 tygodni. Dla jego bezpieczeństwa na spacer w szelkach i na smyczy powinien wyjść dopiero po dwóch tygodniach od trzeciego zaszczepienia.
Szczególnie delikatne i wrażliwe są psy rasowe. Nie wolno w tym czasie niepotrzebnie narażać ich stan zdrowia, a nawet życie. Układ immunologiczny szczeniąt w tak młodym wieku jeszcze nie funkcjonuje w pełni. Z biegiem czasu czworonogi nabierają odporności.
Pies podczas kwarantanny nie powinien nudzić się w domu.
Należy poświęcać czas na wspólne zabawy z pupilem, oswajać go z obecnością ludzi, innych zwierząt, sprzętami i domowymi hałasami. Początkowo należy zacząć od cichych dźwięków i stopniowo je podgłaśniać. Trzeba również zakupić różne zabawki, aby szczenię nie gryzło dywanu czy mebli. Ważne w tym okresie są również gryzaki i własne, wygodne legowisko.
Ochrona przed stresem
Kwarantanna szczeniaka powinna odbywać się w zaciszu domowego ogniska i bez stresu. Trzeba nie dopuszczać w domu do hałasów czy trzaskań drzwiami. Do nowych ludzi należy przyzwyczajać go stopniowo. W czasie kwarantanny trzeba również ograniczyć kontakty z innymi zwierzętami. W tym czasie maluch ma skłonności do różnych schorzeń, o czym trzeba pamiętać.
Nie wolno przeszkadzać czworonogowi podczas snu i należy dać mu czas na odpoczynek. Miękka zabawka do spania i wygodne posłanie łagodzi stres. Doskonałym rozwiązaniem jest również puszczanie muzyki klasycznej bądź relaksacyjnej w zależności od upodobania pupila.
W nowym miejscu pomaga szczenięciu schowana pod kocykiem butelka z ciepłą woda i duża miękka zabawka.
Na początku maluch oderwany od swojego rodzeństwa może popiskiwać. Jego rozpacz po psiej rodzinie może złagodzić grające cicho radio lub tykający zegar. Kiedy pupil nie śpi należy dotrzymywać mu towarzystwa i przemawiać do niego łagodnym głosem. Te pierwsze dni i tygodnie w nowym otoczeniu to bardzo ważny okres w dalszym rozwoju zwierzęcia.
Bezpieczny dom
Kwarantanna szczeniaka w jego nowym domu powinna przypominać mieszkanie przygotowane do pojawienie się małego dziecka. Należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza pod nieobecność domowników.
Trzeba przede wszystkim:
- zabezpieczyć przewody elektryczne, aby nie było do nich dostępu,
- pochować wszelkie środki chemiczne,
- nie trzymać trujących roślin w zasięgu czworonoga,
- nie palić przy szczeniaku papierosów,
- pozbawić pupila dostępu do kosza na śmieci,
- nie zostawiać na wierzchu jedzenia zawiniętego w folię, plastik czy papier,
- kupować bezpieczne zabawki i gryzaki, przystosowane dla szczeniaka,
- nie zostawiać małych przedmiotów i garderoby w zasięgu pupila.
Podopieczny pozostawiony sam w domu powinien posiadać różne zabawki, mieć dostęp do świeżej i czystej wody oraz suchej karmy. Dobrym rozwiązaniem jest kanarek śpiewający w klatce lub gadająca papuga, z którymi szczenię nie zazna nudów.
Wielu lekarzy weterynarii jest zdania, że pierwszą kąpiel szczeniaka dla jego bezpieczeństwa należy przeprowadzić w wieku sześciu miesięcy.
W początkowym okresie po domowej kwarantannie warto jest wychodzić na krótkie spacery, których głównym celem jest:
- poznanie otoczenia,
- przyzwyczajenie się do ulicznych hałasów,
- poznanie nowych ludzi i miejsc,
- załatwianie swoich potrzeb na dworze,
- poznanie innych czworonogów.
Podsumowując kwarantanna szczeniaka w zaciszu domowym jest niezbędna dla jego bezpieczeństwa. Przede wszystkim w mieszkaniu nie powinno zabraknąć ciepłego i wygodnego legowiska oraz rozmaitych bezpiecznych zabawek i gryzaków. Posłanie powinno zostać ulokowane w zacisznym kącie mieszkania. Szczenię obecne w nowym mieszkaniu staje się członkiem rodziny. Poza tym musi nauczyć się zasad panujących w domu.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]