Kot w wodzie nie jest codziennym zjawiskiem, ponieważ pomimo, że koty potrafią pływać, w większości nie czują się dobrze w wodnym środowisku. Jednak istnieją futrzaki, które uwielbiają w wodzie nie tylko kocie zabawy i psoty, ale także pływanie oraz kąpiele.
Kot w wodzie, który lubi się kąpać i pływać to raczej rzadki przypadek, szczególnie wśród kotów nierasowych. Kąpiel dla nich nie jest wskazana, tym bardzie jeżeli nie wymaga tego specyfika okrywy włosowej. Na ten temat dostępne są fachowe podręczniki lub specjalistycznej porady opiekunowi zwierzęcia może udzielić lekarz weterynarii.
Kąpiel kotów nierasowych
Kot w wodzie, który nie jest rasowy to chętnie macza swoje łapki, ponieważ jest to dla niego ciekawa zabawa szczególnie, gdy siedzi na krawędzi umywalki czy wanny. Jednak przeważnie nie lubi on wodnych kąpieli. Nie brakuje w Polsce kotów żyjących na wolności, które same potrafią zadbać o swoje futro, albo tych mieszkających w ludzkich domach.
Koty często dbają o swoją czystość, a kąpiel jest dla nich niezwykle stresująca.
Kota do kąpieli najlepiej przyzwyczajać od małego. Jeżeli nie będzie zadowolony, to należy stosować kąpiel wodną tylko w przypadku dużego zabrudzenia. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie do mycia szamponu bez użycia wody.
Przy kąpielach trzeba pamiętać o następujących czynnościach:
- Używać wyłącznie szamponów z przeznaczeniem do kotów, ponieważ one nie powodują podrażnień, utrzymując prawidłowe pH kociej skóry.
- Nie zalewać kocich uszu, co jest dla zwierzęcia nieprzyjemnym doświadczeniem oraz łatwo może to doprowadzić do powikłań chorobowych.
- Zamoczyć kota stopniowo pod słabym strumieniem wody. Najlepiej zacząć od moczenia łapek, następnie można przejść do boków i dopiero do grzbietu, co pozwoli pupilowi na stopniowe oswajanie się z wodą.
- Wysuszyć dobrze stworzenie po kąpieli, ponieważ koty, które nie wychodzą z domu najłatwiej przeziębiają się po styczności z wodą. Kot po kąpieli nie powinien przebywać w chłodzie, a tym bardziej w przeciągu.
- Pozwolić pupilowi schować się w domu, ponieważ kąpiel może naruszyć poczucie kociej godności i podopieczny musi sam sobie z tym poradzić.
Kot w wodzie czuje się wspaniale szczególnie w przypadku, gdy jest rasowy, a więc nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pupil korzystał z takich rozrywek. Ważne jest jednak, żeby zapewnić futrzakowi dostęp do czystej wody, pozbawionej kosmetyków i detergentów, ponieważ częsty kontakt kociej skóry z szamponami może doprowadzić do podrażnień.
Woda w życiu kotów rasowych
Kot w wodzie zwłaszcza rasowy nie tylko lubi maczać swoje kończyny, ale także uwielbia pływanie, figle i kąpiele. Nietypowymi umiejętnościami został obdarzony kot turecki Van, który w środowisku naturalnym zamieszkuje południowo – wschodnie tereny Turcji, a jego nazwa wywodzi się od jeziora Van, w którym łowi ryby. Zimy są tam mroźne, a lata gorące, dlatego stworzenie zmienia swoją sierść w zależności od pory roku.
Zimą jego włos jest gęsty i średniej długości, natomiast latem krótki, a tylko dłuższą ma sierść na brzuchu i ogonie. Kot turecki Van świetnie pływa i nurkuje. Ma poprzerastane palce błoną i wodoodporne futro, dlatego wykazuje nietypowe dla kotów upodobanie do wody i potrafi nurkować nawet na głębokość 9 metrów. Natomiast jego ulubionym stylem pływackim jest żabka. Zimą lubi zabawy w śniegu, a kąpanie tej rasy pupila należy do przyjemności.
Futrzak, który dobrze czuje się w wodzie to również krótkowłosy kot bengalski, który jest skrzyżowaniem kota domowego z innym kotem, lubiącym pływanie. Po przodkach odziedziczył swoje umiejętności pływackie i zamiłowanie do wody, w której załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Zapach ich odchodów to kamuflaż przed innymi drapieżnikami.
Zabawy w wodzie uwielbia kot długowłosy Bobtail Kurylski, który może zapragnąć wykąpać się ze swoim opiekunem. Niestraszne są zabawy w wodzie czy na śniegu kotu norweskiemu leśnemu, który przygotowany jest do życia w chłodnym klimacie. Lubi pływać również Bobtail japoński czy Burmilla. Kotów, które lubią pływać jest znacznie więcej, niż przytoczone przykłady najbardziej znanych kocich przedstawicieli.
Część kotów rasowych należy kąpać ze względu na ich skórę czy charakter włosa okrywowego lub jego braku. Kot syjamski powinien być oswajany z wodą już od najwcześniejszych miesięcy, ponieważ kąpiele są ważnym elementem jego pielęgnacji. Kąpieli powinien również zażywać Maine Coon, gdyż jego sierść szybko ulega przetłuszczeniu.
Częste kąpiele wskazane są także dla kota perskiego i szczególnie Sfinksa, ponieważ jego skóra wydziela gęsty i brunatny łój. Najlepszym rozwiązaniem będzie przyzwyczajanie tych kotów do obcowania z wodą od pierwszych miesięcy życia.
Koty domowe mają innych przodków i żyły w innym środowisku naturalnym, niż koty rasowe, dlatego w większości przypadków w wodzie nie czują się dobrze. Woda może być nawet dla nich traumatycznym przeżyciem, co trzeba wziąć to pod uwagę. Jednak wśród kotów domowych są również takie, które lubią wodne igraszki, ponieważ upodobanie zwierzęcia do wody zależy także od usposobienia pupila.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie