GeoZoo » Kot » Kot w pościeli
Kot w pościeli

Kot w pościeli

Kot w pościeli nie jest rzadkim widokiem w polskich domach. Wiadomo jest, że futrzaki przepadają za sypianiem z zaprzyjaźnionym człowiekiem. Działa to w dwie strony, ponieważ również wielu ludzi uważa takie wspólne odpoczywanie za nadzwyczaj miłe. Warto pamiętać, że kot podobnie jak pies może być też najlepszym przyjacielem człowieka.

Kot w pościeli nie w każdym domu jest mile widziany. Istnieją tacy ludzie, którzy mają przeciwko kotom w pościeli różne obiekcje, nawet aż do zazdrości o współmałżonka włącznie. Poza tym niektórzy domownicy sądzą, że tapczan wraz z pościelą są tylko dla ludzi, a kot powinien odpoczywać i spać na swoim posłaniu.

Należy jednak zapamiętać, że sypianie z kotem nie ma nic wspólnego z seksem. Z tego względy taka zazdrość o kota jest całkowicie bezzasadna. W literaturze światowej znana jest powieść Colette „Kotka”, gdzie zazdrosna żona o kotkę swojego męża została przez autorkę utworu przedstawiona w jak najgorszym świetle.

Higiena kota w pościeli

Kot w pościeli ma nie tylko swoich zwolenników, ale także przeciwników wśród niektórych przedstawicieli zawodów medycznych. Warto jest wziąć to pod uwagę sypiając z kotem i zachować pewne wskazówki natury higienicznej. Tylko zdrowego, czystego i zadbanego kota można wpuścić pod pierzynę.

Jeżeli mamy do czynienia z dobrze znanym nam kotem, który nie wychodzi z domu, to nie ma sensu ulegać panice. Takie zachowanie może być uciążliwe dla domowników i kotów. Wiadomo jest powszechnie, że w wielu domach koty sypiają z ludźmi, ku zadowoleniu obu stron. To opiekun kota powinien zadecydować w jaki sposób socjalizować swojego pupila.

Jednak w takim przypadku należy uzyskać pewność, że nasz podopieczny nie jest nosicielem pasożytów wewnętrznych, ani zarazków niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego. Poza tym powinien być regularnie pielęgnowany i czesany, a w razie potrzeby wykąpany. Kota trzeba systematycznie odrobaczać i sprawdzać jego stan zdrowia w lecznicy dla zwierząt.

Przygarnięcie kota bezdomnego

Kot w pościeli to coraz częstsze przypadki w domach na całym świecie. Jest to zapewne miłe dla człowieka i futrzaka, jeżeli będą przestrzegane określone zasady. W przypadku kota przyniesionego z podwórza, ulicy czy piwnicy trzeba go wpierw poddać badaniom weterynaryjnym, odrobaczyć i odpchlić. Stworzenie to może być też zabłocone i zakurzone.

Pierwsze zabiegi, jakich się podejmiemy będą pielęgnacyjno-lecznicze. Kota znajdy nie powinniśmy zaraz wpuszczać do naszego łóżka. Trzeba go dokładnie wyczesać. Sierść należy starannie przecierać zwilżoną tkaniną, wygłaskiwać i czesać dość gęstym grzebieniem. W przypadku bardzo znacznego zanieczyszczenia futra albo zalecenia weterynarza kota należy wykąpać.

Woda powinna być ciepła lecz nie gorąca, wynosić około 30oC. Należy użyć szamponu przeznaczonego do kąpieli kotów. Woda z pianą nie powinna dostać się do oczu, uszu, nosa ani jamy ustnej. Podczas kąpieli trzeba trzymać lewą ręką obie przednie łapki kota, a prawą myć pupila. Po kąpieli należy osuszyć kota ogrzanym ręcznikiem, a następnie pozwolić chodzić, otrząsnąć się i wylizywać sierść.

Kota bezdomnego przyniesionego do domu trzeba dokładnie obejrzeć. Warto sprawdzić czy na skórze nie występują objawy grzybicze. Jeżeli nowo przybyły futrzak jest małym kociakiem, to warto otoczyć go troskliwą opieką. Najlepiej umieścić malucha w miękko wysłanym i otwartym od góry pudełku z termoforem. Pudełko z kotkiem powinno zostać ustawione blisko ludzkiego łózka.

Podsumowując

Kot w pościeli to bardzo rozpowszechnione zjawisko w większości ludzkich domów. Sypianie z kotami, jak również całowanie ich i dotykanie twarzą są już zjawiskami nagminnymi. Nie należy obawiać się zarazków czy pasożytów, jeżeli będziemy zachowywać wszelkie zasady higieny. Trzeba również regularnie kontrolować stan zdrowia pupila w lecznicy dla zwierząt.

Scroll to Top