GeoZoo » Kot » KOT DRAPIE MEBLE
Kot drapie meble

KOT DRAPIE MEBLE

Kot drapie meble wykonując przednimi łapami naprzemienne ruchy. Raz wysuwa prawą, a następnie lewą łapę z pazurami. Zachowanie to imituje ugniatanie ciasta. Ruch taki przetrwał z najwcześniejszego dzieciństwa kociego przyjaciela. Drapanie, które wywodzi się od czynności biologicznych przyjęło również role dodatkowe.

Kot drapie meble z wielu powodów. Jednym z nich jest wyuczony w dzieciństwie nawyk. Kocię, ssąc ugniata na przemian obiema łapkami gruczoł mleczny kociej mamy. Kiedy jest już kotem dorosłym nadal stosuje swoje wcześniejsze przyzwyczajenia, szczególnie w chwilach błogości i poczucia bezpieczeństwa. Czynność ta odbywa się przy udziale kocich pazurów przednich łap.

Rola kocich pazurów

Kot drapie meble przednimi łapkami z wyciągniętymi pazurami. Wszystkie gatunki rodziny kotowatych charakteryzują się wyciągalnością pazurów, z wyjątkiem geparda. Pazur produkuje ukrwiona, żywa tkanka twórcza, która od strony palca wnika do jego wnętrza. Kot może wysuwać i wciągać pazury, które w warunkach terenowych ścierają się w sposób naturalny.

Pazury tylnych łap kota prawie wcale nie są wciągalne i ulegają ścieraniu podczas biegania zwierzęcia.

Ich stałe wystawianie poza palce i sztywność dają trzy główne korzyści:

 • Zapobiegają obsuwaniu nóg do tyłu przy odbijaniu się do skoku i podczas szybkiego biegu.
 • Usprawniają drapanie się kota.
 • Stwarzają warunki skuteczniejszej obrony kopnięciami, gdy kot walczy w pozycji grzbietem w dół.

Pazury przednich łap kota są całkowicie wciągalne, zachowując prawie igielną ostrość.

Mają one do spełnienia inne zadania, niż pazury tylnych łap. Ich rola polega na:

 • Chwytaniu i przyciąganiu zdobyczy.
 • Kaleczeniu przeciwnika przy ciosach i pociągnięciach łapą.
 • Podciąganiu ciała.
 • Przyczepianiu do obiektów pionowych i nachylonych. Przykładem mogą być pnie drzew, płoty, parkany, kamienie, sterty drewna czy domowe meble. W razie potrzeby pazury mogą być dowolnie wysuwane i kierowane ku dołowi.

Kot drapie meble

Przycinanie pazurów

Kot drapie meble, ponieważ ma długie pazury, które trzeba regularne przycinać. Najlepiej powtarzać tę czynność w granicach 3 – 6 tygodni, specjalnymi obcążkami do paznokci. Należy obcinać tylko sam zrogowaciały szpikulec, nie uszkadzając żywej tkanki twórczej. Tkanka jest dobrze widoczna pod światło.

Naruszenie jej mogłoby narazić pupila na dotkliwe cierpienie.

Przycinania pazurów można dokonywać  już u paromiesięcznych kociąt. Kota od małego trzeba przyzwyczajać do tego typu zabiegów, żeby nie bał się ich w życiu dorosłym. Zabieg „manicure” powinien odbywać się wśród przyjaznego zagadywania i głaskania pupila.

Nie wolno używać przemocy, żeby kot nie miał złych skojarzeń.

W przypadku kota wychodzącego z domu nie należy przycinać pazurów, ponieważ futrzak byłby niezdolny do obrony przed napastnikiem. Ponadto upośledzeniu uległyby jego możliwości szybkiej ucieczki: na drzewo, parkan, płot, stertę cegieł czy wzwyż. Zabieg przycinania pazurów dotyczy przede wszystkim kotów spędzających życie wyłącznie w domu.

Zakaz amputacji pazurów

Kot drapie meble, ale nie robi tego złośliwie. Niektóre koty drapanie  powtarzają często, niszcząc w ten sposób meble. Nie oznacza to jednak aby dokonać amputacji jego pazurów. Stanowczo nie wolno narażać kota na okrutną operację chirurgiczną, która polega na usuwaniu pierwszego stawu każdego palca przedniej łapy.

Jest to rodzaj okaleczenia, który naraża kota na okropny ból pooperacyjny.

Taka operacja chirurgiczna jest nielegalna w wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii. Stanowi to pewien rodzaj okaleczenia. Kot przez całe życie może doświadczyć bólu fantomowego, który również dosięga ludzi po amputacji różnych części ciała. Troskliwy opiekun oraz lekarz z wyobraźnią i empatią nigdy nie podejmą decyzji związanej z amputacją kocich pazurów. Wystarczy oduczyć kota drapania mebli lub przycinać mu regularnie pazury. 

Kot drapie meble

Powody niszczenia mebli

Kot drapie meble z przyczyn biologicznych:

 • Znaczy swoje terytorium. W ten sposób odbierany jest sygnał zapachowy, który wydzielany jest przez gruczoły łojowe na stopach. Znaki po pazurach oznaczają wizualny sygnał dla innych osobników tego gatunku. Znaczenie pazurami swojego terytorium jest dodatkowym elementem kociej identyfikacji.
 • Pozbywa się złuszczających części pazurów, które dla niego są uciążliwe. Nazywane jest to ostrzeniem pazurów. Ulubionymi obiektami drapania są najczęściej pionowe powierzchnie z drewna. W środowisku naturalny są to przeważnie pnie drzew czy drewniane płoty. Natomiast w domu pupil wybiera meble.

Kot drapie meble nie tylko ze względów naturalnych, ale także z innych dodatkowych powodów, mianowicie w celach sygnalizacyjnych:

 • Zadowolenia i ufności. Na przykład kiedy jego opiekun wrócił do domu.
 • Psychicznego pobudzenia, sprzecznych uczuć oznaczających niezdecydowanie. Niekiedy jest to niezadowolenie i przekora. Powodem mogą być przestawione meble czy zazdrość o inne zwierzątko w domu. To są też sposoby sygnalizacji społecznej, które nie znane są samotnikom.

Kot drapie meble

Zapobieganie drapaniu mebli

Kot drapie meble również, ponieważ nudzi się. Przyczyną może być zbyt mało czasu poświęcanego futrzakowi przez jego opiekuna. W tym przypadku należ urządzać wspólne zabawy z pupilem, a przede wszystkim wyposażyć go w drapak.

Futrzaki przejawiają chęć drapania przeważnie zaraz po przebudzeniu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie drapaka blisko kociego legowiska.

Drapaki w sklepach zoologicznych dostępne są w różnych kształtach,  wymiarach i wyprodukowane są z rozmaitych materiałów. Zwykle uwielbiają drewniane drapaki pokryte kawałkami dywanu. Można kupić również drapak osłonięty ząbkowanym i grubym kartonem, którego łatwo można podrzeć. Istnieją również słupki pokryte jutą. Ponadto warto drapak pokryć kocimiętką lub zawiesić na nim zabawkę.

Kota od niszczenia mebli można również odzwyczaić innymi sposobami. Opiekun powinien kontrolować poruszanie się pupila po domu. Kiedy podopieczny będzie chciał drapać meble, to najlepiej pryskać na kota wodą z pistoletu czy odstraszać go gwizdkiem. Poza tym można wyłożyć meble małymi balonikami, które przy kocim drapaniu będą pękały i odstraszały pupila.

Kot drapie meble, ponieważ lubi wykonywać tę czynność.

Istnieje wiele sposobów, oduczenia kota niszczenia domowego wyposażenia. W dużym stopniu zależy to również od inwencji twórczej jego opiekuna i pozostałych członków rodziny. W żadnym wypadku nie wolno stosować przemocy. Zalecane są metody łagodne i bezstresowe.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top