GeoZoo » Ptak » Konura słoneczna
Konura słoneczna

Konura słoneczna

Konura słoneczna to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada ptaki, rząd: papugowe. Należy ona do rodziny: papugowatych i podrodziny: papug neotropikalnych oraz rodzaju Aratinga. Konura jest pięknie ubarwionym ptakiem egzotycznym. Ta śliczna papuga często spotykana jest w hodowli.

Konura słoneczna jest papugą ozdobną. Może być miłym domownikiem, ponieważ nie jest trudnym ptakiem do oswojenia. Jest to papuga bardzo ruchliwa i hałaśliwa. Jest ptakiem odpornym i niewymagającym. W okresie rozrodu konury słoneczne łączą się w pary. Poza okresem lęgowym można trzymać te ptaki z innymi gatunkami papug.

Zasięg występowania

Konura słoneczna w środowisku naturalnym żyje na terenach południowo-wschodniej Wenezueli, Gujany i północno-wschodniej Brazylii. Zamieszkuje zadrzewione sawanny, obszary leśne i gaje palmowe. Poza tym bytuje sezonowo na terenach zalewanych, które ciągną się wzdłuż rzeki Amazonki. Żeruje na krzewach i drzewach, po których zwinnie się wspina.

Są to ptaki stadne, które w warunkach naturalnych bytują w średniej wielkości stadach. Konura gniazduje w dziupli w pniu palmy. Samica składa od 3 do 4 jaj, które wysiaduje w granicach 26-30 dni. Młode pozostają w gnieździe około 50 dni. Potomstwo jeszcze przez krótki czas karmione jest przez rodziców. W warunkach domowych ptaki te można łatwo oswoić.

Nie sprawia problemu w hodowli i jest papugą odporną.

Konura słoneczna

Charakterystyka gatunku

Konura słoneczna jest papugą średniej wielkości, która osiąga 30 cm długości i waży od 100 do 120 g. Dziób tej papugi jest silny i czarny, tęczówki ciemne, a brwi koloru niebieskiego. Nogi podobnie jak dziób są koloru czarnego. Palce u stóp są charakterystycznie ustawione: dwa do przodu i dwa do tyłu. Jest to doskonały narząd chwytny. Umożliwia konurze słonecznej prowadzenie nadrzewnego stylu życia. Może się wspinać i zdobywać pożywienie.

Konura słoneczna na wolności żywi się: owocami, nasionami, jagodami, zielonymi pędami. Żeruje również na plantacjach kukurydzy, gdzie wyrządza szkody. W niewoli należy podawać papugom urozmaicony i pełnowartościowy pokarm. Powinna mieć nieustanny dostęp do czystej i świeżej wody. Należy je trzymać w pokaźnych klatkach lub wolierach. Trzeba liczyć się z niszczeniem drewnianych elementów klatki. Z tego względu należy dawać ptakom do gryzienia gałązki z drzew owocowych.

Konura słoneczna powinna mieć dużą metalową i stabilną klatkę. Drewniane woliery będą przez te ptaki szybko zniszczone. W przypadku rozmnażania ptaków, należy konurom przygotować kilka przestronnych budek lęgowych. Samica wówczas wybierze jedną z nich i złoży do niej jaja. Mogą nauczyć się naśladować różne dźwięki. Długość ich życia wynosi 15 lat, a nawet dłużej.

Konura słoneczna

Upierzenie konury słonecznej

Konura słoneczna część przednią głowy posiada w kolorze pomarańczowym, a tylną i szyję żółtą. Brzuch jest barwy czerwono-pomarańczowej. Skrzydła wraz z ogonem mają kolor zielony, natomiast dolne sterówki są niebieskie. Na barkach posiada, do połowy skrzydeł żółte pióra.

U samców kolory są ciemniejsze i bardziej wyraziste niż u samic oraz mniej matowe. Młode ptaki na głowie i szyi posiadają pióra w kolorze jasnożółtym. Natomiast piersi i brzuchy mają w jaśniejszym odcieniu czerwieni. Konura jest ulubionym zwierzęciem domowym. Sprawia to jej barwne upierzenie i siła głosu, a także łatwość oswajania młodych osobników.

W przyrodzie jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Podsumowując konura słoneczna w warunkach hodowlanych najlepiej czuje się w obszernych wolierach. W warunkach naturalnych i hodowlanych wszystkie papugi odżywiają się podobnie. Przede wszystkim zdrowe ptaki to najlepsza wizytówka opiekującego się nimi człowieka. Konura słoneczna należy do ptaków bardzo atrakcyjnych. Z tego względu chętnie hodowana jest przez  miłośników ptaków ozdobnych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top