Jakie witaminy dla psa? Witaminy to związki organiczne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu czworonoga. Biorą one udział w wielu procesach metabolicznych. W wyniku niedoboru witamin w psiej diecie mogą wystąpić różne zaburzenia kliniczne. Metabolizm witamin u czworonoga jest podobny, jak u większości zwierząt.
Jakie witaminy dla psa? Niektóre narządy i tkanki psa są bardzo wrażliwe na obniżoną ilość witamin. Witaminy podzielone są na rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Właściwość ta ma duże znaczenie w ich przyswajaniu. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wchłaniane są wraz ze związkami lipidowymi pożywienia. Ujemny wpływ na ich przyswajanie mają zaburzenia trawienne i wchłaniania tłuszczów.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
Jakie witaminy dla psa? Pies powinien mieć podaną odpowiednią dawkę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i rozpuszczalnych w wodzie. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą: A, D, E, K. Witaminy A i D mogą kumulować się w wątrobie psa.
Witamina A pochodzi z karotenoidów, które są syntetyzowane przez rośliny. Biologiczne znaczenie witaminy A występuje w procesie: widzenia, morfogenezy, różnicowania komórek, funkcji immunologicznych. Witamina A również wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu.
W wyniku niedoboru witaminy A psy mają następujące objawy:
- spadek masy ciała,
- niezborność ruchów,
- zapalenie spojówek,
- zmętnienie albo owrzodzenie rogówki,
- ślepota nocna,
- zapalenie płuc,
- zmiany skórne i wypadanie sierści,
- osłabienie apetytu.
Zbyt małe ilości witaminy A mogą być przyczyną zwiększonej podatności na zakażenia. U młodych zwierząt można również zaobserwować spowolniony wzrost, a nawet utratę słuchu z powodu zaniku nerwu ślimakowego. Najlepszymi naturalnymi źródłami witaminy A są: wątroba, jaja kurze, produkty mleczne i rybne, oleje. W karmie dla psów też dodawana jest witamina A.
Witamina D wykazuje aktywność przeciwkrzywiczą. Odpowiednia dawka witaminy D powinna znaleźć się w diecie czworonoga. Witamina D w krwiobiegu transportowana jest z białkiem. Magazynowana jest w tkance tłuszczowej w pobliżu organów wewnętrznych: wątroby, płuc, serca i nerek.
Zaburzenia występujące u psów w wyniku niedoboru witaminy D:
- mineralizacja kości,
- kulawizna.
U młodych psów z powodu niedoboru witaminy D występuje krzywizna z objawami ospałości, wyginanie się trzonu kości długich i słabość mięśni. Psy rosnące dużych ras są najbardziej narażone na niedobór witaminy D. Jednak przy właściwie zbilansowanej diecie nie trzeba jej dodatkowo uzupełniać.
Zapotrzebowanie psów na witaminę D jest zależne od:
- stanu fizjologicznego psa,
- docelowej masy ciała dojrzałego osobnika,
- wapnia i fosforu podawanego w diecie czworonoga.
Naturalnym i najbogatszym źródłem witaminy D są: ryby morskie i olej z tych ryb. Ilość ich w diecie psa powinna być ograniczona, ponieważ mogą zagrażać toksycznością. Witamina D w mniejszych ilościach obecna jest w rybach słodkowodnych, wątrobie, jajach kurzych. Najmniejsza ilość tej witaminy znajduje się w produktach mlecznych i mięsie.
Witamina E to grupa związków chemicznych, które charakteryzują się właściwościami przeciwutleniającymi. Wchłanianie tej witaminy następuje w jelicie cienkim poprzez bierną dyfuzję.
Niedobór witaminy E powoduje u psów:
- żółte zabarwienie tkanki tłuszczowej,
- zwyrodnienie siatkówki,
- duszności,
- obrzęk podskórny,
- słabość mięśni,
- niepłodność u samców.
Witamina E jest uważana za najmniej toksyczną witaminę rozpuszczalną w tłuszczach. Nieznana jest dopuszczalna dawka witaminy D u psów.
Witamina K nie jest opisana w związku z dodawaniem jej do pożywienia przy prawidłowej syntezie bakteryjnej i właściwych procesach wchłaniania. Z powodu zaburzeń wchłaniania tłuszczów może nastąpić u czworonogów jej niedobór. Przykładami mogą być: przewlekła niewydolność trzustki, długotrwała biegunka czy niewydolność wątroby. Naturalnym źródłem tej witaminy są: zielone liściaste warzywa, w karmach wątroba, mączki rybne. Do wielu karm witamina K nie jest dodawana.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie
Jakie witaminy dla psa? Dla psa poza witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach powinny być podawane witaminy rozpuszczalne w wodzie. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą: witaminy z grupy B, C, cholina i karnityna. Witaminy niemagazynowane należy dostarczać z codziennym wyżywieniem, zwłaszcza witaminę B6.
Według przeprowadzanych badań wykazano, że wysokie dawki witaminy B6 działają hamująco na powstawanie nowotworów, a także na proliferację istniejących komórek nowotworowych. Do witamin z grupy B należą: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B11, B12. Najbardziej intensywne wchłanianie witaminy B1 następuje w jelicie czczym.
W jelicie cienkim najintensywniej wchłaniane są: B2, B3, B5. Witamina B6 wchłania się najlepiej w dwunastnicy, mniej w czczym i minimum w krętym. Witaminy B7 główne wchłanianie zachodzi w jelicie cienkim i okrężnicy, a B12 w jelicie krętym.
Witamina B9 znana jest pod nazwą kwasu foliowego, który musi być codziennie dostarczony w diecie psa, ponieważ nie jest magazynowana w organizmie psa.
Przy niedoborze kwasu foliowego można zaobserwować u psów:
- spowolnienie wzrostu,
- leukopenię,
- zapalenie języka,
- osłabienie układu odpornościowego,
- brak apetytu.
Niedobór B9 występuje sporadycznie. Może wystąpić przy wegetariańskiej diecie psa.
Cholina zaliczana jest do witamin z grupy B czyli B4, ale nie spełnia w pełni definicji witamin. Cholina niezbędna jest przy budowaniu ścian komórkowych i w transporcie kwasów tłuszczowych. Zaniżona dawka kwasu foliowego i witaminy B12 zwiększ zapotrzebowanie na cholinę.
Niedobór choliny jest powodem:
- zahamowania wzrost,
- stłuszczenia wątroby,
- upośledzenia aktywacji płytek krwi,
- zaniku tarczycy.
Cholina występuje w: wątrobie, mięsach zwłaszcza tłustych, soi, nasionach oleistych, kurzych jajach. W mniejszej ilości w owocach i warzywach. Bezpieczna dawka w karmie to 2000 mg/kg produktu według norm NRC.
Karnityna należy do amin IV rzędowych, powstaje z lizyny i metioniny. Najwyższe jej stężenie występuje w: nerkach, mięśniach szkieletowych i w mięśniu sercowym. W wyniku niedoboru karnityny dochodzi do rozwoju kardiomiopatii rozstrzeniowej.
Niedobór tej witaminy powstaje wskutek:
- karmienie psa małą ilością produktów pochodzenia zwierzęcego,
- zaburzenia syntezy endogennej w wątrobie,
- nadmiernej ilości karnityny wydalanej z moczem,
- zaburzonego jej wchłaniania w jelicie cienkim.
Jakie witaminy dla psa? Podsumowując dla psa potrzebne są prawie wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie. Na przykład witamina C przyspiesza gojenie ran, zapobiega krwotokom z naczyń i w walce ze szkorbutem. Nie jest w zasadzie konieczna, ponieważ wytwarzana jest przez organizm czworonoga. W przypadku gotowych karm zawartość witamin podana jest na opakowaniu.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]