GeoZoo » Gryzoń » Gryzonie korzystające z kuwety
Gryzonie korzystające z kuwety

Gryzonie korzystające z kuwety

Gryzonie korzystające z kuwety załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu. Takie zachowanie jest higieniczne i znacznie usprawnia opiekę nad tymi zwierzętami. Niektóre gryzonie chętnie korzystają z kuwety, co jest podyktowane ich indywidualnymi predyspozycjami.

Gryzonie korzystające z kuwety zostały wytrenowane do załatwiania swoich potrzeb w jednym miejscu. Jednak nie wszystkie osobniki nawet w obrębie jednego gatunku, nadają się do nauki korzystania z kuwety. Nawet przy największym staraniu nie ma gwarancji, że gryzoń będzie załatwiał swoje potrzeby w wyznaczonym miejscu.

Jakie gryzonie korzystają z kuwety?

Gryzonie korzystające z kuwety pozwalają utrzymać higienę w klatce. Nawet w obrębie jednego gatunku chętnego do korzystania z kuwety, niektóre osobniki mogą mieć z tym problem. Może to wynikać z rozmaitych czynników, takich jak stres, lęk, choroby, ból czy indywidualne preferencje. Kuweta powinna być dopasowana do rozmiarów gryzonia i umieszczona w odpowiednim miejscu klatki.

Korzystania z kuwety można nauczyć:

  • Niektóre chomiki zwłaszcza syryjskie, które chętnie się uczą i są pojętne.
  • Szczury, które są inteligentnymi zwierzętami, ale mogą być wybredne, co  do rodzaju kuwety i żwirku.
  • Koszatniczki, które są chętne do nauki, ale ich naturalne instynkty mogą prowadzić do załatwiania swoich potrzeb w różnym miejscu klatki.
  • Świnki morskie mogą nauczyć się załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb w jednym miejscu, co wymaga cierpliwości i konsekwencji.
  • Szynszyle mogą nauczyć się załatwiać do kuwety, ale wymaga to cierpliwości i konsekwencji. Gryzoń ten jest inteligentnym zwierzęciem, ale jego naturalne instynkty mogą prowadzić do załatwiania swoich potrzeb w różnych miejscach klatki.
  • Niektóre myszy, których nauka może być trudna, ale nie jest niemożliwa.

Istnieją gryzonie, których nie warto uczyć korzystania z kuwety. Bardzo problematyczne jest nauczenie wiewiórek załatwiania się w jednym miejscu, ponieważ są to zwierzęta o silnych instynktach i naturalnych skłonnościach do załatwiania się w różnych miejscach. Podobnie jest z nutrią, która dużo czasu spędza w wodzie i tam załatwia swoje potrzeby.

Nutria jest zwierzęciem silnie terytorialnym, dlatego może zaznaczać kuwetę swoim moczem. Należy również nie zapominać, że pozytywne wzmocnienie jest kluczem do sukcesu. Jeżeli nagrodzimy pupila za korzystanie z kuwety, to z czasem będzie do niej załatwiał swoje potrzeby, co wpłynie korzystnie na jego samopoczucie.

Nauka korzystania z kuwety

Gryzonie korzystające z kuwety są zadowolone i często czują się bardziej komfortowo. Pamiętajmy, że każde stworzenie jest inne, dlatego może potrzebować więcej zachęty i czasu do załatwiania swoich potrzeb w jednym miejscu. Nauczenie gryzonia korzystania z kuwety wymaga cierpliwości i konsekwencji. Jest to jednak możliwe przy odpowiednim podejściu.

Wskazówki dotyczące kuwety:

  • Wybranie odpowiedniej kuwety, dostosowanej do rozmiaru zwierzęcia. W sprzedaży dostępne są różne kształty i materiały z jakich są wyprodukowane. Trzeba wybrać najbardziej odpowiadającą preferencją naszego podopiecznego. Polecane są kuwety narożne, które oszczędzają miejsca w klatce.
  • Stosowanie właściwego podłoża w kuwecie. Należy wybrać odpowiedni i pochłaniający nieprzyjemną woń żwirek. Do popularnych należą: żwirek drewniany czy papierowy. Natomiast żwirek piaskowy może podrażnić drogi oddechowe gryzonia.
  • Umieszczenie kuwety we właściwym miejscu. Dobrze jest wybrać łatwo dostępny róg klatki lub miejsce, gdzie gryzoń najczęściej załatwia tam swoje potrzeby. Można umieścić w kuwecie sianko, żeby zachęcić go do jej eksplorowania.
  • Użycie w kuwecie ściółki z klatki, co może zachęcić pupila do korzystania z niej.
  • Regularne czyszczenie kuwety, co ułatwi naukę załatwiania się w niej gryzonia.

Skuteczne metody nauczania:

  • Umieszczamy gryzonia w kuwecie, gdy spożył posiłek czy obudził się. To są dobre momenty, kiedy nasz pupil jest najbardziej skłonny do wypróżnienia się.
  • Nagradzamy sukcesy gryzonia. Jeżeli podopieczny załatwi swoje potrzeby w kuwecie chwalimy go i nagradzamy smakołykiem. Pomorze to zwierzęciu skojarzyć korzystanie z kuwety z pozytywnym doznaniem czyli z przyjemnością.
  • Obserwujemy bacznie pupila. Jeżeli zauważymy, że wącha rogi kuwety, to delikatnie przenosimy go do niej.
  • Uzbrajamy się w cierpliwość i postępujemy konsekwentnie. Nauka ta może wymagać więcej czasu, dlatego nie należy się zniechęcać. Trzeba konsekwentnie kontynuować trening, aż pupil z czasem przekona się do kuwety.

Gryzonie korzystające z kuwety pomagają utrzymać swoje pomieszczenie w czystych i higienicznych warunkach oraz zminimalizować nieprzyjemną woń. Łatwiej jest czyścić kuwetę niż sprzątać całą klatkę. Załatwianie się gryzoni w jednym miejscu zapobiega infekcjom dróg moczowych u tych pełnych niespodzianek zwierząt.

Scroll to Top