GeoZoo » Gryzoń » Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka
Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka

Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka

Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka to hutia. Należy ona do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: gryzoni. Pochodzi z podrzędu jeżozwierzokształtnych i rodziny kolczakowatych oraz podrodziny huti. Zwierzęta te z rodzaju hutia większość czasu spędzają na ziemi.

Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka zamieszkuje Kubę i pobliskie wyspy. Zwierzęta te żyją często w parach, ale również w grupach, tworząc kolonie. Niejednokrotnie mają wspólne nory wraz z gniazdami. Do rodzaju hutia należy jeden żyjący współcześnie przedstawiciel którym jest hutia kubańska.

W zależności od miejsca występowania gatunek ten obejmuje 5 podgatunków:

  • Capromys ciprianoi zamieszkuje południową część Isla de la Juventud
  • Capromys doceleguas żyje na terenach Jardines de la Reina
  • Capromys gundlachianus to hutia archipelagowa na obszarze Sabana
  • Capromys pilorides występuje na kontynentalnej Kubie
  • Capromys relictus bytuje w północnej części Isla de la Juventud

Żołądek trzykomorowy złożony

Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka jest roślinożercom. Pożywieniem hutii są: liście, trawa, kora drzew, rzadko owady. Zwierzęta te podobnie, jak alpaki posiadają trzykomorowy żołądek. Pokarm roślinny jest trudniej przyswajany niż pochodzenia zwierzęcego. Żołądek jest silnie umięśnioną częścią przewodu pokarmowego.

Położony jest między przełykiem, a jelitem. Odbywają się w nim wstępne procesy trawienne. Trafia do niego treść pokarmowa za pośrednictwem przełyku. Najdłużej trawiona jest wysokoenergetyczna dieta mięsożernych zwierząt. U roślinożercy przewód pokarmowy jest znacznie dłuższy od jego ciała.

Żołądek hutii podzielony jest na 3 komory:

  • C1, która jest największa i odpowiada żwaczowi u przeżuwaczy,
  • C2, przypominająca czerpiec u przeżuwaczy,
  • C3, która jest żołądkiem właściwym. Wyściółką jego jest błona śluzowa gruczołowa.

C1 i C2 to przedżołądki, których wyściółką jest błona śluzowa bezgruczołowa, pokryta nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. Przedżołądki wykazują rytmiczne skurcze i umożliwiają odbijanie i zwracanie pokarmu.  W żołądku trzykomorowym złożonym odbywa się wieloetapowy i długotrwały proces trawienny.

Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka

Wygląd i styl życia

Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka jest wielkości dużego kota domowego. Osiąga długość do 60 cm. Ogon morze mierzyć do 30 cm. Natomiast masa ciała sięga do 8,5 kg. Uzębienie tego gryzonia złożone jest z 20 zębów. Hutia wyposażona jest w ostre pazury.

Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka świetnie porusza się po drzewach. Zajmowane prze siebie terytorium obie płcie mają w zwyczaju znaczyć moczem. Często mieszkają w dziuplach drzew. Są zwierzętami stadnymi. Niektóre hutie mogą być gryzoniami nadrzewnymi, a inne naziemnymi. Jest zwierzęciem coraz mniej pospolitym.

Rozmnażanie

Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka nie ma problemu z rozmnażaniem. Ciąża trwa od 110 do 140 dni. Na świat przychodzi od 1 do 3 młodych. Masa ich ciała wynosi około 22 dag. Przez 5 miesięcy potomstwem opiekuje się samica. Dojrzałość płciową uzyskują w wieku 10 miesięcy. Długość ich życia wynosi do 11 lat, jeżeli nie padną ofiarą polowań.

Gryzoń o najbardziej złożonej budowie żołądka znany jest na Kubie. Tam z mięsa tych zwierząt przyrządzane są potrawy. Jednym z największych gryzoni z podrodziny hutii jest hutia kubańska. Jest ona dość duża i ma ciekawy wygląd. Zwierzęta te można również podziwiać w ogrodach zoologicznych, gdzie mają zapewnioną profesjonalną opiekę.

Scroll to Top