Filtry do akwarium są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu akwarium. Mają one za zadanie oczyszczać wodę w zbiorniku z gromadzących się w niej zanieczyszczeń. Warto zapoznać się ze specjalistycznymi podręcznikami, żeby pielęgnacja akwarium nie sprawiała problemów.
Filtry do akwarium są najważniejszym urządzeniem technicznym. Powinny być zamontowane w zbiorniku i trzeba kontrolować ich działanie. W zależności od modelu istnieją różne ceny filtrów. Do tych kosztów należy doliczyć regularne utrzymywanie świata podwodnego w pełnej kunsztowności. Akwarium zapewni domownikom nowych doznań i wrażeń. Ponadto zbiornik z pięknymi rybkami często jest dekoracją salonu.
Filtracja
Filtry do akwarium pełnią bardzo ważną rolę w życiu świata podwodnego. Filtracja mechaniczna niezbędna jest do oczyszczania wody w zbiorniku, pozbawiając ją niepotrzebnych składników. W wodzie tworzą się przeważnie toksyczne substancje azotowe: amoniak, azotyny oraz azotany. Najbardziej niebezpieczny dla ryb jest amoniak, a najmniej azotany. Filtr w akwarium powinien przefiltrować zawartość zbiornika minimum dwa razy w ciągu godziny.
Na przykład do 150-litrowego akwarium sprawdzi się model o wydajności 300 l/h. Na opakowaniach swoich wyrobów producenci filtrów umieszczają zalecaną wielkość akwarium. Najczęściej informacje te są zawyżane. Z tego względu warto jest kupić filtr wydajniejszy niż zalecany.
Filtry do akwarium usuwają wszelkie zanieczyszczenia, np. resztki pokarmu, muł, czy rybie odchody.
Woda w filtrze przepuszczana jest przez gęste waty czy gąbki. Zanieczyszczenia osadzają się na nich i z filtra wypływa klarowna woda. Jest to filtracja mechaniczna. Drobne ustroje mogą rozwijać się też na gąbkach. Przepływająca przez nie woda, która zanieczyszczona jest związkami azotu przetwarza drobnoustroje. Takie zjawisko chroni mieszkańców zbiornika i nosi nazwę filtracji biologicznej.
Modele filtrów
Filtry do akwarium powinny być dobrane do ilości wody w zbiorniku. Wszystkie rodzaje filtrów wymagają okresowego usuwania nieczystości i po zużyciu wymiany wkładów filtracyjnych na nowe.
W zbiornikach najczęściej stosowane są trzy rodzaje filtrów:
- wewnętrzne turbinowe,
- zewnętrzne przelewowe,
- zewnętrzne kubełkowe.
Filtry wewnętrzne turbinowe składają się z głowicy napędzanej pompką wirnikową, która powoduje przepływ wody. Przepływająca przez głowicę woda podlega filtracji mechanicznej i biologicznej. Tego rodzaju filtry nie są drogie i nie sprawiają kłopotów w montażu ani obsłudze. Filtry wewnętrzne nie są zbyt wydajne. Nadają się do małych i średnich zbiorników o pojemności do 100 litrów. Poza tym filtry te zabierają miejsce w akwarium i je szpecą.
Filtry zewnętrzne przelewowe zawieszane są na zewnątrz tylnej lub bocznej krawędzi akwarium. Woda ze zbiornika pobierana jest przy użyciu specjalnego ssaka. Jest on napędzany pompką turbinową, która umiejscowiona jest w filtrze. Tego rodzaju urządzenia są znacznie wydajniejsze niż filtry wewnętrzne turbinowe. Ponadto umożliwiają zastosowanie w nich wkładów filtracyjnych. Doskonale nadają się do średnich i większych zbiorników o pojemności do 200-300 litrów.
Filtry zewnętrzne kubełkowe zbudowane są z hermetycznego pojemnika w kształcie wiadra. Urządzenie to należy ustawić pod zbiornikiem. Filtr zewnętrzny kubełkowy wyposażony jest w węże. Odprowadzają one zanieczyszczoną wodę z akwarium i doprowadzają wodę czystą. Filtry zewnętrzne kubełkowe nie są tanimi urządzeniami.
Przez wkłady przepływa woda, gdzie poddana jest filtracji mechanicznej i biologicznej. Urządzenia tego typu są bardzo wydajne i można w nich zmieścić większą ilość wkładów filtracyjnych. Poza tym są proste w montażu i czyszczeniu oraz nie szpecą wnętrza zbiornika. Znalazły one zastosowanie w średnich i dużych akwariach o pojemności od 100 do kilkuset, a nawet więcej litrów.
Wkłady filtrujące
Filtry do akwarium przeważnie wyposażone są we wkłady z gąbki, umożliwiające filtrację mechaniczną i biologiczną. Wiele różnych wkładów może być umieszczona w filtrach zewnętrznych i wielokomorowych. Wkłady z waty perlonowej albo gąbki umieszczone na dnie filtra, wykorzystywane są do oczyszczania wody z grubszych cząsteczek.
Kolejną warstwę w filtrze stanowi trochę grubsza gąbka, służąca do filtracji biologicznej. Nierzadko stosowane są krążki ceramiczne. Do filtracji biologicznej wykorzystywane są także inne materiały: zeolit, gliniane granulki bądź kruszywo wulkaniczne. Zeolit służy głównie do usuwania z wody fosforanów i amoniaku. Można go stosować, gdy w akwarium podniesie się poziom amoniaku.
Natomiast w przypadku zbyt wysokiego odczynu pH i twardości węglanowej dobrze sprawdza się torf. Jest on także stosowany do lekkiego zakwaszania wody w akwariach tarliskowych. W przypadku skażenia wody substancjami pochodzenia zewnętrznego i podawaniu rybom leków, wykorzystuje się węgiel aktywny.
Węgiel po użyciu powinien być niezwłocznie usunięty.
Podsumowując filtry do akwarium nie dopuszczają do tworzenia się w nim różnych zbędnych składników. Organizmom żywym świata podwodnego trzeba poświęcić trochę czasu. Ryby hodowane w warunkach zbliżonych do życia w naturze będą cieszyły się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Urządzenia techniczne w akwarium, rośliny i piękne rybie okazy w dekoracyjnym zbiorniku jest kosztowną inwestycja.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]