GeoZoo » Pies » Czyszczenie psich zębów
Czyszczenie psich zębów

Czyszczenie psich zębów

Czyszczenie psich zębów i higiena jamy ustnej spełniają ważną rolę w życiu psa. Zęby są niezbędne do życia w środowisku naturalnym i w domowych warunkach. Potrzebne są zwierzęciu zwłaszcza do rozdrabniania pokarmu. Psu należy regularnie otwierać i kontrolować jamę ustną.

Czyszczenie psich zębów to ważny element higieny psa. Wiele psów nie pozwoli sobie szczotkować zębów, gdyż nie są do tego zabiegu przyzwyczajone. Regularne mycie psich zębów odświeża oddech zwierzęcia. Minimalizuje również występowanie ewentualnych schorzeń. Warto jest skorzystać z porady weterynarza, jak prawidłowo szczotkować zęby u psa.

Psie zęby

Czyszczenie psich zębów to podstawowe zabiegi higieniczne potrzebne do utrzymania zdrowego stylu życia zwierzęcia. Zęby psa są umiejscowione w zębodołach. Liczba zębów jest charakterystyczna dla poszczególnych gatunków. Pies posiada uzębienie przejściowe nazywane mlecznym oraz zęby stałe.

Stałych zębów jest więcej, niż przejściowych. Są one większe i odpowiednio przystosowane do rozrośniętych mięśni. U psów mocne i wydatne są kły. W dwóch łukach zębowych rozmieszczone są zęby w: górnym i dolnym. Zęby psa są ostre i spiczaste. Uzębienie mleczne jest nie tylko mniejsze od zębów stałych, ale także bardziej ostre.

W skład uzębienia mlecznego czworonoga wchodzi 28 zębów mlecznych i 42 zęby stałe, które trzeba odpowiednio szczotkować. W zależności od rasy nie występuje u psów jednakowy kształt czaszki ani jednakowa liczba zębów. Rasy ze skróconym pyskiem posiadają mniej zębów, ponieważ wszystkie nie są w stanie się w nim pomieścić.

Podstawowymi elementami zęba i przyzębia są:

  • szkliwo,
  • zębina,
  • miazga,
  • dziąsło,
  • cement,
  • ozębna,
  • kość zębodołu.

Czyszczenie psich zębów

Profilaktyka

Czyszczenie psich zębów polega na przyzwyczajeniu zwierzęcia do tego rodzaju zabiegów. Psie zęby i dziąsła trzeba regularnie sprawdzać otwierając psu pysk. Już małe szczenięta, począwszy o trzeciego miesiąca życia należy poddawać kontroli jamy ustnej. Młode osobniki przyzwyczajane do tych zabiegów, nie boją się ich w wieku późniejszym.

Należy regularnie czyścić zęby czworonoga. Do higieny zębów i jamy ustnej pies powinien przyzwyczajany być stopniowo. Na początku najlepiej jest wziąć patyczek kosmetyczny i delikatnie dotykać nim psie dziąsła. Następnie można nałożyć na niego trochę pasty do zębów z przeznaczeniem dla zwierząt i dotknąć pyszczka psa.  

Zęby należy spróbować umyć dokładnie dopiero po kilku tygodniach. Do tego celu powinna być użyta mała szczoteczka i pasta do zębów ze specjalnym przeznaczeniem dla zwierząt. Pies przyzwyczajony do tego zabiegu od maleńkości, nie powinien protestować. Należy pamiętać, że wraz z wiekiem czworonoga zęby stają się coraz słabsze i pojawiają się w nich ubytki.

Czyszczenie psich zębów

Jak czyścić psie uzębienie?

Czyszczenie psich zębów należy przeprowadzać umiejętnie, nie narażając psa na stres. W zależności od stosowanego środka należy umieścić go bezpośrednio na zębach lub szczoteczce. Trzeba lekko unieść psią wargę i rozpocząć szczotkowanie od kłów. Później po delikatnym otwarciu pyska podopiecznego, należy czyścić zęby górne i dolne.

Na końcu powinny być szczotkowane siekacze, gdyż jest to u psów miejsce szczególne wrażliwe. Do przedtrzonowców i trzonowców dobrze jest zastosować mniejszą szczoteczkę. Ruchy powinny być koliste i płynne. Należy przy tym uważać na delikatne dziąsła. Szczotkowanie powinno przebiegać sprawnie.

Każde pozytywne zachowanie czworonoga podczas szczotkowania zębów należy nagrodzić. Można to zrobić smakołykiem czy pochwalić pupila za cierpliwość. Psu wystarczy szczotkować zęby raz w tygodniu. Zabieg powinien być przeprowadzony w krótkim czasie, żeby nie denerwować pupila.

Nie należy zniechęcać czworonoga do przeprowadzonej higieny. Jeżeli pies będzie okazywał niezadowolenie warto jest przerwać czyszczenie psiego uzębienia i powrócić do niego w późniejszym czasie. Można również skorzystać z gryzaków stomatologicznych, które pomagają ścierać kamień nazębny i przywracać świeży oddech. Tego rodzaju gryzaki należy podawać podopiecznemu w obecności opiekuna.

Czyszczenie psich zębów należy przeprowadzać systematycznie od wieku szczenięcego. Uzębienie psa trzeba odpowiednio sprawdzać i czyścić, aby nie było ubytków. Powszechne jest odkładanie się płytki nazębnej i w konsekwencji choroby ozębnej. Zęby psa właściwie pielęgnowane mogą służyć psiemu przyjacielowi przez długie lata, aż do późnej starości.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top