GeoZoo » Ptak » CHOROBY PTAKÓW
Choroby ptaków

CHOROBY PTAKÓW

Choroby ptaków nie należy bagatelizować, ponieważ stan zdrowia chorych osobników przeważnie bardzo szybko ulega pogorszeniu.  Właściciel ptaków powinien posiadać podstawową wiedzę na temat ich hodowli, jednak nie należy leczyć ich samodzielnie.

Choroby ptaków trzeba konsultować z lekarzem weterynarii, którego niezbędna jest fachowo postawiona diagnoza. Przy różnych infekcjach bakteryjnych i wirusowych objawy chorobowe mogą wyglądać podobnie, dlatego rozpoznanie choroby przez hodowcę może być błędne. Ptaki w hodowli powinny być stale obserwowane w celu wczesnego wykrycia nieprawidłowości w ich rozwoju.

W hodowli ptaki najczęściej zapadają na choroby wywołane wirusami, bakteriami oraz insektami, które pojawiają się w domu wraz z nowo zakupionym osobnikiem. Zakupiony ptak mimo, że wygląda zdrowo może być nosicielem chorób, które ujawniają się dopiero po pewnym czasie. Dlatego nowo zakupiony ptak zanim dołączy do pozostałych osobników powinien być poddany kwarantannie. Najlepiej korzystać jest z porad weterynarza specjalizującego się w ptasich chorobach.

Choroby bakteryjne

Salmonelloza jest  jedną z chorób wywołanych przez bakterie. Choroba ta może mieć postać stawową lub jelitową, a jej źródłem zakażenia są ziarna zanieczyszczone odchodami gryzoni. Zakażone ptaki nie mają apetytu i są osowiałe, a ich odchody pod względem koloru i konsystencji odbiegają od normy. Leczenie powinno odbywać się pod kontrolą weterynarza.

Groźną chorobą również dla ludzi jest ornitoza czyli choroba papuzia, którą obecnie można łatwo wyleczyć. Głównymi objawami są: katar, zapalenie spojówek, światłowstręt i biegunka. Szybko zarazić się mogą od chorego ptaka, mające z nim kontakt pozostałe osobniki, zwłaszcza poprzez wodę, karmę czy kontakt z wydalinami zainfekowanego ptaka.

Choroby ptaków

Wirusy

Najbardziej niebezpieczną chorobą wirusową jest paramyksowiroza na którą najczęściej zapadają ptaki z rzędu gołębiowych. Objawy tej choroby to: zaburzenia w poruszaniu się , drżenie mięśni, skręt głowy i szyi i zwiększona pobudliwość. Najlepszym wyjściem jest podawanie ptakom szczepionki przeciwko paramyksowirozie. Istnieją jeszcze inne choroby, m.in. pastereloza, gruźlica czy ospa. 

Choroby pasożytnicze

Ptaki atakowane są przez pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne, które można zwalczyć przy pomocy odpowiednich preparatów. Podstawowymi pasożytami wewnętrznymi są: glisty, nicienie i tasiemce. Te ostatnie u ptaków hodowlanych występują sporadycznie. Na rozwój ptaków i ich kondycję źle wpływają glisty i nicienie.

Do groźnych i dosyć często występujących insektów zewnętrznych należą: ptaszyńce świerzbowce i wszoły, występujące na skórze ptaka przez całą dobę. Złuszczony naskórek jest ich pożywieniem, ale mogą uszkodzić skórę i żywią się wówczas krwią. W takim przypadku wszoły stają się źródłem zakażenia wirusowego czy bakteryjnego.

Trudno wykryć obecność ptaszyńców, ponieważ żerują one na ptaku przeważnie nocą. Te pasożyty są szczególnie niebezpieczne, gdyż rozmnażają się w szybkim tempie i odżywiają się krwią ptaka, doprowadzając w krótkim czasie do anemii i śmierci. Natomiast świerzbowiec najczęściej występuje na ciele papug, przede wszystkim papużek falistych.

Choroby ptaków

Choroby grzybicze

Rozpoznanie aspergilozy, która wywołana jest zakażeniem grzybiczym odbywa się przy pomocy mikroskopowego badania materiału pobranego od chorego osobnika. Aspergiloza atakuje układ oddechowy ptaka, który ma trudności z oddychaniem. Na tę chorobę głównie zapadają ptaki osłabione i z obniżoną odpornością immunologiczną. Wcześnie wykryta aspergiloza  jest do wyleczenia.

Pierwotniaki

Pierwotniaki wywołują różne choroby, np. trychomonadozę czy kokcydiozę. Trychomonadoza występuje rzadziej i najczęściej zapadają na nią ptaki z rzędu gołębiowych. Objawy to: duszność, utrata apetytu, osowiałość, nastroszone pióra i biegunka. Natomiast kokcydioza uszkadza nabłonek jelita i główne objawy to biegunka, jak również brak apetytu i osowiałość.

Choroby ptaków podobnie, jak wielu zwierząt nie oszczędzają, atakując przeważnie osobniki słabe, niedożywione czy mało odporne na bakterie i wirusy. Brak witamin oraz niedobór minerałów zwłaszcza wapnia może doprowadzić do groźnych powikłań, niebezpiecznych chorób, a w konsekwencji nawet do śmierci ptaka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top