GeoZoo » Pies » Bullterrier
Bullterrier

Bullterrier

Bullterrier to duży pies towarzyszący. Niejednokrotnie uczestnicy w sportach kynologicznych, takich jak agility i flyball. Współcześnie nazywany jest nieustraszonym gladiatorem psiego świata o zrównoważonym charakterze dżentelmena.

Bullterrier jest wielkim indywidualistą o dosyć trudnym charakterze. Wymaga on wyjątkowo zdolnego, opanowanego i odpowiedzialnego przewodnika. Bullterrier cieszy się coraz większą popularnością. Oryginalnym przeznaczeniem tej rasy była walka psów i byków, a także tępienie gryzoni. Polecany jest rodzinom z dużymi dziećmi i ludziom, którzy prowadzą aktywny styl życia.

Krótka historia bulteriera

Bullterrier znany jest z ubiegłego stulecia. W latach trzydziestych XIX wieku w wyniku skrzyżowania buldoga i nieżyjącego już białego teriera angielskiego powstała nowa rasa. Znana była w późniejszym okresie pod nazwą bull and terier. Następnie psy te zostały skrzyżowane z hiszpańskim pointerem.

W ten sposób uzyskano zwinne i silne czworonogi. W tamtych czasach psy te zdominowały na arenach pitbule. Wykorzystywane były do psich walk co oznacza, że nie zwracano uwagi na wygląd zewnętrzny. Z czasem zaczęła panować coraz większa moda na wystawianie psów. Spowodowało to, że wygląd czworonoga zaczął mieć coraz większe znaczenie.

W latach sześćdziesiątych XX wieku pies ten został jeszcze raz skrzyżowany z białym angielskim terierem i dalmatyńczykiem. Dokonał tego James Hinks. Powstał zupełnie nowa rasa o białym umaszczeniu, która została nazwana bullterrierami. Największą popularnością poza granicami Anglii cieszył się w Austrii.  

Cechy zewnętrzne

Bullterrier jest dużym psem o muskularnej i harmonijnej budowie. Wysokość jego wynosi w granicach 49-56 cm. Natomiast waga psa waha się od 27 do 32 kg, a suki w granicach 22-28 kg. Tułów ma zaokrąglony o dobrze wysklepionych żebrach. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka od kłębu do mostka. Pies tej rasy może żyć od 11 do 14 lat.

Posiada długą i silną głowę, która jest prostokątna przy końcu kufy. Z przodu ma kształt jajowaty. Skośne jego oczy mają kształt trójkątna i są koloru ciemnobrązowego bądź czarnego. Są one głęboko osadzone i mają żywe spojrzenie. Uszy są małe i cienkie oraz blisko siebie osadzone. Nos czarny i nozdrza dobrze rozwinięte.

Żuchwa silna i zdrowe uzębienie. Pożądany jest zgryz nożycowy. Bullterrier posiada długą i bardzo muskularną szyję, która pozbawiona jest fałd luźnej skóry. Ogon jest krótki i nisko osadzony oraz gruby u nasady. Noszony jest w poziomie. Posiada silne i muskularne nogi oraz krótkie i zwarte łapy o wysklepionych palcach.

Bullterrier ma krótką i lśniącą oraz dobrze przylegającą sierść, która jest szorstka w dotyku. Charakteryzuje się ciekawym umaszczeniem. Może być ono: białe, rude, płowe, trójbarwne i pręgowane. Pigmentacja skóry i plamy na głowie nie należą do wad. U białych psów umaszczenie powinno być czysto białe. Najwyżej cenione są bullterriery pręgowane.

Bullterrier

Zachowanie i temperament

Bullterrier jest pełen odwagi i ognia. Posiada zrównoważony temperament i można utrzymać go w karności. Jest czworonogiem inteligentnym, śmiałym i zdecydowanym. W ruchu jest zwarty o swobodnym i lekkim kroku, który jest jednocześnie żwawy i posuwisty. Kończyny przednie i tylne poruszają się równolegle.

Bullterrier jest bardzo żywiołowym i wesołym psem. Lubi zabawy i towarzystwo człowieka. Do ludzi nastawiony jest pozytywnie. Do innych psów podchodzi z rezerwą. Może przejawiać instynkt myśliwski w stosunku do innych zwierząt. Do małych stworzeń domowych należy przyzwyczajać go od szczenięcia.

Może mieszkać w każdych warunkach, jeżeli ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Jest raczej psem kótkodystansowym. Wymaga długich codziennych spacerów i pracy umysłowej. Należy go konsekwentnie wychowywać. Powinien być uczony socjalizacji i podstaw posłuszeństwa.

Jest to pies hałaśliwy. Średnio toleruje upały i mrozy. Nie przejawia również dużego instynktu stróżowania. Pielęgnacja jego jest prosta. Wystarczy regularnie szczotkować sierść i zachować czystą skórę. Rasa ta ma najczęściej problemy z nerkami. Zalecane są badania oczu, serca, nerek i słuchu.

Głuchota może występować u psów o białym umaszczeniu.

Bullterrier nie jest polecany dla rodzin z małymi dziećmi ani dla seniorów. Nie nadaje się również dla alergików. Od ponad pół wieku znane są z wielu filmów.  Bullterriery były głównymi bohaterami w filmach: „Pieskie życie” z 1955 roku, „Niezwykła podróż” z 1963 roku, „Baxter” z 1989 roku. Decydując się na zakup bullterriera należy wpierw zdobyć wiedzę na temat jego potrzeb i wymagań.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top