GeoZoo » Ptak » Amadyniec
Amadyniec

Amadyniec

Amadyniec to gromada: ptaków, rząd: wróblowych i podrząd: śpiewających. Należy on do rodziny astryldowatych i podrodziny mniszek. Ze względu na swój kolorowy wygląd chętnie hodowany jest w domowych warunkach.

Amadyniec nazywany jest również amadyną wspaniałą. W naturze występuje w niektórych rejonach północnej Australii, zwłaszcza nad morzem Timor. Miejscem jego bytowania są otwarte obszary z wysokimi trawami, krzewami i drzewami oraz lasy tropikalne.

Wygląd

Amadyniec to pięknie upierzony, egzotyczny ptak. Długość jego ciała wynosi w granicach 13-15 cm, a masa mieści się w przedziale 10-13 g.  Posiada jaskrawe i bardzo kontrastowe upierzenie. Głowa jest przeważnie czerwona, podgardle czarne, pierś od koloru granatowego do fioletowego.

Brzuch jest od żółtego koloru do pomarańczowego. Skrzydła i kark są zielone, a oczy i ogon barwy czarnej. Za piórami na czole widoczny jest turkusowy pasek. Dziób jest jasny z czerwonym zakończeniem. Kończyny mają kolor jasnopomarańczowy lub różowy. Samiec ma dłuższy ogon i jest bardziej intensywniej ubarwiony od samicy.

Zachowanie

Amadyniec gniazduje w dziuplach drzew, które rosną w pobliżu zbiorników wodnych. Jest to wesoły i bystry ptak. Życie jego przebiega w izolowanych populacjach. Żyje pojedynczo, w parach i w stadach liczących od kilku do kilkuset ptaków. Największe ich skupiska są przy wodospadach.

W naturze jego pożywieniem najczęściej są nasiona traw z rodzaju sorgo. Poza sezonem lęgowym amadyńce bytują w bardziej różnorodnym środowisku. Pierzenie u tych ptaków rozpoczyna się zaraz po zakończeniu sezonu lęgowego.

Amadyniec

Rozmnażanie

Amadyniec płci męskiej tokuje, pusząc swoje pióra na piersi. W taki sposób nawołuje samiczkę do gniazda. Samica składa od 3 do 6 białych jaj. Przez około dwa tygodnie wysiadują je na zmianę oboje rodziców. Samiec wysiaduje jaja w dzień, a samica w nocy. Po około ośmiu dniach od wyklucia młode otwierają oczy.

Potomstwo opuszcza gniazdo po 23 dniach. Młode samodzielne są dopiero po 40 dniach. Po około trzech miesiącach potomstwo wygląda jak rodzice. W warunkach hodowlanych w ciągu roku może dojść nawet do czterech lęgów. Nie powinno mieć to miejsce ze względu na troskę o zdrowie pary rozpłodowej.

Podsumowując amadyniec to pięknie upierzony, nieduży ptak. W środowisku naturalnym populacja jego w szybkim tempie zmniejsza się. Wpływa na to nadmierna ilość pożarów terenów trawiastych i lasów. Z tego względu wywóz amadyn  wspaniałych z ich ojczystego kraju jest całkowicie zakazane.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...