ABC żywienia gryzonia. Gryzoń podobnie jak pozostałe zwierzęta powinien być racjonalnie żywiony. W jego diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Nie wolno przekarmiać zwierząt i należy dbać o ich dobrostan.
ABC żywienia gryzonia to jego dobra kondycja i prawidłowy wygląd. Dla tych zwierząt dostępne są w sklepach gotowe karmy odpowiednio zbilansowane. Należy wybrać produkt żywnościowy w zależności od gatunku trzymanego gryzonia. Doskonałym dodatkiem są owoce i warzywa oraz witaminy. Potrzebne są również minerały dla zachowania właściwej kondycji zwierzęcia.
Podstawowe składniki menu gryzonia
ABC żywienia gryzonia to pełnowartościowy posiłek o właściwym składzie. Powinien być podawany zwierzęciu w niedużych porcjach. Pożywienie należy podawać stworzeniu w porach uzależnionych od jego trybu życia.
Do najważniejszych składników w diecie gryzonia należą:
- Woda, która powinna być w nieograniczonej ilości, zawsze świeża i czysta. Najlepiej, jak będzie to woda filtrowana.
- Ziarna przeznaczone dla gryzoni.
- Nasiona traw i zboża.
- Siano, które powinno być dobrej jakości.
- Ciasteczka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni.
- Płatki owsiane.
- Czerstwe pieczywo i suchary, gałązki drzew liściastych czy krzewów. Najodpowiedniejsze są jabłoni, brzozy i wierzby.
- Warzywa, np. marchew, buraki, rzodkiewki, selery, ogórki, pomidory, dynię czy rzepę.
- Owoce dzikiej róży i głogu, śliwki, porzeczki, gruszki, jabłka.
- Liście kalarepy, marchwi, selera, pora, kalafiora, wierzby, drzew owocowych itp.
- Zieleninę, do której należy zaliczyć: mniszek lekarski, koniczynę czerwoną i białą, trawy, babkę lancetowatą i zwyczajną.
- Larwy mączniaka lub ugotowane jajo na twardo.
Należy pamiętać, że dieta gryzoni powinna być urozmaicona. Dwa czy trzy razy w tygodniu należy podać produkty, które są źródłem białka zwierzęcego. Takim wartościowym pożywieniem są: surowe i gotowane mięso, świerszcze, larwy mączniaka, żółty ser, twaróg czy jaja.
Zapotrzebowanie na białko zwierzęce pokrywa także sucha karma dla psów i kotów i zapewnia jednocześnie ścieranie siekaczy u gryzoni.
Podstawy właściwego żywienia
ABC żywienia gryzonia to zbilansowana dieta, która zapewnia wspaniałą kondycję i świetne samopoczucie zwierzęciu. Zbyt duże porcje lub nieodpowiednia pokarm może doprowadzić do nadwagi, a następnie otyłości. Może to zagrażać zdrowiu pupila. Wiele chorób wynika z nadwagi, a zwłaszcza otyłości.
Najczęstsze schorzenia to: cukrzyca, nadciśnienie czy niewydolność oddechowa.
Gryzonie powinny mieć ciągły dostęp do świeżej i czystej wody. Najlepiej jak będzie to kulkowe poidełko, które pozwala utrzymać wodę w czystości. Miski na pokarm powinny być myte po każdym posiłku. Natomiast podłoże w klatce czyli ściółkę należy wymieniać w razie potrzeby. Pozwoli to utrzymać higieniczne warunki w klatce.
ABC żywienia gryzonia to dbanie o ich siekacze rosnące przez całe życie i dlatego muszą ulegać ścieraniu. Zwierzę ściera zęby gryząc twarde nasiona, gałązki krzewów i drzew. Gałęzie zawierają także dużo włókna wspomagającego mikroflorę jelita ślepego tych zwierząt. Gryzonie, które żywione są tylko pokarmem miękkim często chorują na przerost siekaczy.
ABC żywienia gryzonia to również dbanie o zakupione produkty. Karmę suchą należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Miękki pokarm powinien być świeży i niezjedzony niezwłocznie usunięty z klatki. W każdym sklepie zoologicznym można kupić przysmaki dla gryzoni, ale trzeba zwracać uwagę na ich jakość.
Właściwa dieta gryzonia wpływa na jego prawidłowy stan zdrowia psychicznego i fizycznego.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]