Jak przygotować zwierzaka do weterynarza? Przed każdą wizytą u weterynarza zwierzęta przeważnie czują niepokój. Należy zminimalizować ich stres. Powinno dbać się o domowe zwierzątko w celu utrzymania go w dobrej kondycji i zdrowiu. Podstawową opiekę zapewnia właściciel stworzenia, a bardziej specjalistyczną weterynarz.
Jak przygotować zwierzaka do weterynarza? Przygotowanie zwierzęcia do wizyty u lekarza weterynarii najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. W lecznicy dla zwierząt można uzyskać praktyczne porady i cenne informacje na temat opieki nad naszym pupilem. W ostatnich czasach nastąpił bardzo pokaźny rozwój weterynarii. Na przykład w gabinecie weterynaryjnym wykorzystywane są stare oraz najnowsze metody terapeutyczne i diagnostyczne. Poza tym coraz częściej poczekalnia i gabinet weterynaryjny dostosowany jest do potrzeb zwierząt.
Przyczyny stresu
Jak przygotować zwierzaka do weterynarza? Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym zwierzęta domowe mogą przeżywać wielki stres. Najbardziej przeżywają to psy i koty, a także oswojone gryzonie. W takiej sytuacji najlepiej co jakiś czas odwiedzać lecznicę dla zwierząt, bez konkretnego powodu. Dobrze jest wybrać w tym celu zaprzyjaźnionego weterynarza, który oprowadzi nas po swojej przychodni.
Jak przygotować zwierzaka do weterynarza? Przyczyny stresu mogą być różne w zależności od sytuacji w gabinecie weterynaryjnym, a także od indywidulnego stanu emocjonalnego samego zwierzęcia. Każde stworzenie jest inne, dlatego trzeba je traktować w wyjątkowy sposób.
Najczęściej przyczynami stresu w lecznicy dla zwierząt są:
- złe skojarzenia wywołane lekami i różnymi substancjami,
- znane miejsce, które kojarzone jest z nieprzyjemnymi dla zwierzęcia zabiegami,
- widoczny stres innych zwierząt domowych,
- nieodpowiednie zachowanie personelu weterynaryjnego,
- niewłaściwie wyposażony gabinet weterynaryjny,
- zbyt mała poczekalnia na ilość przyjmowanych pacjentów.
Zminimalizowanie stresu w lecznicy dla zwierząt
Jak przygotować zwierzaka do weterynarza? Zwierzęta w lecznicy dla zwierząt mogą wykazywać agresję, która spowodowana jest panicznym lękiem. Na przykład kot może głośno miałczeć i zapierać się przed wyjściem z transportera. Wizyta w lecznicy dla zwierząt nie powinna być walką o przetrwanie. Zwierzę nie musi pokochać wizyty, ale może ją tolerować.
Stworzenie powinno nabrać zaufania i nie stresować się niepotrzebnie, nie każda wizyta musi kończyć się zabiegiem. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach wizyta u lekarza weterynarii może być dla naszego podopiecznego, bez mała traumatycznym przeżyciem.
Najczęściej psy przed wejściem do gabinetu weterynaryjnego zapierają się łapami i gotowe są do ucieczki.
Naukę związaną z wizytami w lecznicy należy rozpocząć od wieku młodzieńczego. Warto jest kilka razy odwiedzić zaufanego weterynarza, który na stworzeniu nie będzie wykonywał żadnych zabiegów. W tym krótkim 15-minutowym czasie zwierzątko zaznajomi się z miejscem, zapachem i panującą tam atmosferą.
Dobrym rozwiązaniem jest również podawanie pupilowi podczas wizyty u weterynarza nagrody w formie ulubionego smakołyka. Spożywanie przysmaku minimalizuje stres i niepożądane zachowanie. Redukuje to stany lękowe czy zachowanie agresywne.
Do zwierząt należy mówić spokojnym i niezbyt głośnym tonem, co działa uspokajająco i rozładowuje napięcie.
Jak przygotować zwierzaka do weterynarza? Lekarz weterynarii powinien dotykać stworzenie, a psu czy kotu zaglądać w zęby. Warto jest wziąć wówczas ze sobą smakołyki i nagradzać swojego pupila za wzorowe zachowanie. Miejsce i osoba powinna zwierzęciu kojarzyć się z przyjemnościami. Przed wizytą stworzenie powinno być odrobaczone, bez pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych. Natomiast psa czy kota można w razie potrzeby wykąpać i wyszczotkować.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]