GeoZoo » Pies » Pielęgnacja psich włosów
Pielęgnacja psich włosów

Pielęgnacja psich włosów

Pielęgnacja psich włosów polega na używaniu kosmetyków i stosowaniu regularnych zabiegów. Na kondycję włosów ma również wpływ prawidłowa, zbilansowana i pełnowartościowa dieta. Czesanie poprawia ukrwienie psiej skóry, a włosy stają się błyszczące i gładkie. Niektóre psie rasy posiadają tylko włos okrywowy bez podszerstka.

Pielęgnacja psich włosów powinna być przeprowadzana systematycznie i w miarę potrzeby. Szczenię w domu należy od samego początku przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych, podnoszenia czy dotykania. Regularne czesanie pomaga pozbyć się z psich włosów rozmaitych zanieczyszczeń. Zabieg ten jest okazją do skontrolowania zdrowia naszego pupila. Warto pamiętać, że większość psów nie lubi kąpieli.

Do najbardziej popularnych psich ras, które w miejsce sierści posiadają włos okrywowy bez podszerstka należą: Yorkshire terrier i Maltańczyk. Bardzo znanym psem i często hodowanym w polskich domach jest Shih tzu, który posiada obfity włos i gęsty podszerstek. Popularnymi psami, które mają włosy są także różnej maści i wielkości pudle. Najbardziej rozpowszechnione są pudelki miniaturowe. Mniej popularnym czworonogiem jest Lwi piesek.   

Przybory do psich włosów

Pielęgnacja psich włosów  wymaga czesanie, trymowania, a w przypadku niektórych ras strzyżenia. Psy długowłose potrzebują częstszych i pracochłonnych zabiegów. Czesanie takich czworonogów może odbywać się nawet dwa razy dziennie.

Niektóre rasy wystarczy czesać jeden raz dziennie czy kilka razy w tygodniu.

Głównymi akcesoriami do pielęgnacji psich włosów są:

  • szczotka,
  • grzebień do czesania,
  • gąbka do wycierania brudu pomiędzy poduszkami,
  • rękawica do szczotkowania,
  • zgrzebła zakładane na dłoń,
  • gąbka,
  • ręcznik,
  • tępo zakończone nożyczki, służące do skracania włosów na łapkach pieska, które wyrastają poza granice opuszek,

Ze względu na różny rodzaj psich włosów istnieją odpowiednie szczotki. Rasy o bujnym futrze i gęstym podszyciu szczotkuje się sztywnymi włosianymi szczotkami. Natomiast szczotki z cienkich drucików lub z naturalnym włosiem stosuje się dla ras o długim delikatnym włosie. Doskonałym przykładem jest Yorkshire terrier, który nie ma podszerstka.

Grzebień rzadki wykorzystuje się do długich i delikatnych psich włosów. Gęste grzebienie używane są do sfilcowanego włosa i innego typu. Natomiast grzebień obrotowy nadaje się do wyczesywania grubego podszerstka. Przykładem może być tu znany powszechnie Shih tzu, który posiada obfity włos i gęsty podszerstek. Warto dobrać grzebień czy szczotkę do rodzaju psiego włosa.

W sklepach zoologicznych dostępne są akcesoria do pielęgnacji psich włosów. Można kupić tam różne szczotki, grzebienie, trymery czy rękawice. Nie brakuje także kosmetyków niezbędnych do utrzymania włosów i skóry w czystości i ładzie. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite szampony, które nadają połysk i ułatwiają rozczesywanie długich włosów.

Po kąpieli stosuje się również różne odżywki i olejki. W dzisiejszych czasach można również kupić psie perfumy.


Pielęgnacja psich włosów

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja psich włosów w zależności od jej rodzaju może być prostym zabiegiem lub pracochłonną czynnością, która zajmuje dużo czasu. Czworonogi o długiej okrywie włosowej wymagają staranniejszej pielęgnacji.

Wyróżnia się podstawowe zabiegi pielęgnacji psich włosów.

Do nich należy zaliczyć:

  • czesanie i szczotkowanie,
  • kąpiel,
  • trymowanie,
  • strzyżenie.

Czesanie i szczotkowanie

Czesanie i szczotkowanie psiego przyjaciela w zależności od długości jego włosa może odbywać się nawet dwa razy dziennie czy kilka razy w tygodniu. Niekiedy rozczesywanie można wspomagać specjalnymi preparatami w sprayu. Jest to potrzebne szczególnie przy długich włosach. Większość czworonogów uwielbia czesanie i szczotkowanie. Na przykład czesząc i szczotkując psiego przyjaciela jest duża szansa na wykrycie przebarwień skórnych, guzków, rumieni,  czy pasożytów.

Kąpiel

Kąpiel przy regularnej pielęgnacji psich włosów potrzebna jest przy widocznym jej zabrudzeniu. Przed kąpielą należy naszego pupila dokładnie wyczesać. Do mycia używamy specjalnego szamponu dla psa i letniej wody. Po wykąpaniu czworonoga należy dokładnie go spłukać
i w miarę potrzeby wysuszyć włos suszarką lub ręcznikiem. W kąpieli trzeba chronić oczy i uszy przed dostaniem się do nich wody. Do szóstego miesiąca życia szczenię nie powinno być kąpane, ale wyłącznie czesane.  

Trymowanie

Trymowanie jest istotnym elementem pielęgnacji psów o różnej długości włosów. Potrzebują tego zabiegu zwłaszcza terriery czy sznaucery. Przykładem może być mały pies z włosami Yorkshire terrier i duży pies z włosami Sznaucer olbrzym. Trymowanie polega na usuwaniu martwego włosa, który często sam wypada.

Może również pozostać w psich włosach i utrudniać wzrost nowych włosów. Tego rodzaju zabieg nie jest dla czworonoga bolesny. Na przykład w sklepie zoologicznym można kupić dla psiego towarzysza odpowiedni trymer. Warto jest również skorzystać z usług groomera, który wykona trymowanie w salonie fryzjerskim dla psów.

Strzyżenie

Strzyżenie  potrzebne jest w przypadku niektórych ras. Może być wykonywane ze względu na zachowanie typowego wyglądu czworonoga czy poprawienie komfortu psa. Na przykład specjalistycznego strzyżenia wymagają małe psy z włosami: pudel czy bichon frise. W przypadku długowłosych psów regularne podcinanie włosów pomaga w utrzymaniu ich dobrej kondycji.

Strzyżenie zapobiega także kołtunieniu się i plątaniu psiego włosia oraz minimalizuje ryzyko powstawania infekcji skórnej. W okolicy odbytu należy wyciąć włosy, ponieważ narażone są one na częste zabrudzenie. Dużo ras wymaga specjalistycznej pielęgnacji i profesjonalnego strzyżenia przez psich fryzjerów.

Ma to miejsce najczęściej wówczas, gdy właściciel ma zarejestrowanego psa rasowego w związku kynologicznym. W takiej sytuacji jest to związane z uczestniczeniem w organizowanych wystawach dla czworonogów. Często są to psie konkursy piękności. Można również skorzystać z kursów organizowanych przez salony fryzjerskie dla psów i samemu nauczyć się tego zawodu.

Pielęgnacja psich włosów

Przyczyny wypadania psich włosów

Pielęgnacja psich włosów pełni ważną rolę w życiu psa. Niezadbane włosy przetłuszczają się i mogą tworzyć kołtuny, co nie wygląda estetycznie. Mogą być również siedliskiem pasożytów i niewłaściwie pielęgnowane wypadać. Psie włosy rosną nieustannie, a rzadkie i delikatne nie stanowią ochrony przed zimnem.

Czworonogi posiadające włosy zamiast sierści nie gubią ich.

Pielęgnacja psich włosów powinna być przeprowadzana sumiennie. Chory włos traci blask i jest osłabiony. Może również wypadać garściami. Pies zdrowy posiadający włosy, traci je sporadycznie. Gubienie włosów może być spowodowane różnymi chorobami.

Najczęściej wypadanie włosów powodują następujące schorzenia:

  • Alergie mogą być wywołane niewłaściwą karmą, obecnością pasożytów czy czynnikami środowiskowymi. Alergie powodują świąd i zaczerwienienie skóry u psa. Na skutek wylizywania i gryzienia danej okolicy mogą powstać na psiej skórze łysiejące place. Natomiast na skutek ugryzienia przez pchłę częstym problemem jest alergiczne zapalenie skóry.
  • Grzybica, która może pojawić się w skutek innych chorób zwierzęcia. Towarzyszą jej takie objawy, jak łysiejące place czy łupież. Przypadłość ta rzadko wywołuje świąd i zaczerwienienie skóry.
  • Choroba Cushinga to nadczynność  nadnerczy, która polega na zwiększonej produkcji kortyzolu. Najczęściej choroba ta pojawia się powyżej 6 roku życia. Objawami są: częste oddawanie moczu, utrata włosów, a także zwiększone pragnienie i apetyt. Choroba ta jest przykładem zaburzeń hormonalnych.
  • Niedobory żywnościowe, które można naprawić zmieniając skład jedzenia dla psa. Można również dodać do karmy olei rybny lub siemię lniane. Kuracja powinna trwać od 4 do 8 tygodni. Po tym czasie warto jest wprowadzić zmiany żywieniowe psa.
  • Niedoczynność tarczycy, która może pojawić się w średnim wieku psa. Do wyłysienia doprowadza niedobór tyroksyny.  

Podsumowując

Pielęgnacja psich włosów w razie ich wypadania polega na udanie się z czworonogiem do weterynarza. Przede wszystkim należy przeprowadzić badania weterynaryjne, odpowiednie leczenie lub terapię żywieniową. Skutki choroby mogą być zminimalizowane i zahamowane dzięki podanym preparatom przeciwpasożytniczym, lekom przeciwzapalnym albo witaminom. Niekiedy do zwalczenia choroby potrzebne są antybiotyki.

Pielęgnacja psich włosów wymaga regularnych zabiegów. Przede wszystkim czworonogi, które w miejsce sierści posiadają włosy polecane są alergikom. Warto również pamiętać, że nie ma psów całkowicie hipoalergicznych. Dodatkowo niektóre rasy wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. O kondycji psich włosów i skóry nie decydują tylko kosmetyki, akcesoria czy zabiegi. Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top