GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie subsaharyjskiej myszy
Żywienie i zdrowie subsaharyjskiej myszy

Żywienie i zdrowie subsaharyjskiej myszy

Żywienie i zdrowie subsaharyjskiej myszy to bardzo istotne elementy w prawidłowym jej funkcjonowaniu. Jest to malutkie i żywotne zwierzątko, które lubi towarzystwo osobników swojego gatunku. Stworzenie to jest sympatycznym i spokojnym gryzoniem, którego nie jest łatwo oswoić.

Żywienie i zdrowie subsaharyjskiej myszy ma wpływ na jej prawidłowy rozwój i długość życia. Dobra kondycja zwierzęcia nie jest tylko zależna od zbilansowanej diety, ale także od higienicznych warunków bytowania. Profilaktycznie należy regularnie kontrolować zdrowie naszego pupila w lecznicy dla zwierząt. Najlepiej, jak będzie to weterynarz zajmujący się gryzoniami.

Stołówka gryzonia

Żywienie i zdrowie subsaharyjskiej myszy to niezbędne czynniki potrzebne do jej prawidłowego rozwoju, rozmnażania i dłuższego życia. Gryzoń ten nie jest wybredny, chociaż często podobnie, jak człowiek ma swoje ulubione potrawy. Pokarm nie odbiega od podawanego myszom domowym. Potrzebują pożywienia pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

W skład gotowych mieszanek, które dostępne są w sklepach zoologicznych wchodzą rozmaite zboża i nasiona oraz suszone warzywa i owoce. Dominują w nich: żyto, pszenica, proso i kukurydza. Karma powinna być niskotłuszczowa i wysokobiałkowa. Bardzo ważne jest, aby w pożywieniu znalazło się białko pochodzenia zwierzęcego, szczególnie owady czy mięczaki.

Zwierzęta te żyjące blisko osiedli mogą zjadać zmagazynowane ziarno i żywność. Rzadko odwiedzają domy, ponieważ są zwierzętami płochliwymi. W środowisku naturalnym ich wrogami są: ssaki, ptaki, a nawet pajęczaki.

Myszy te lubią owoce, warzywa i rośliny.

Dodatkami, za którymi przepada większość gryzoni są:

  • orzechy,
  • nasiona słonecznika,
  • chrupki kukurydziane,
  • suszone i sprasowane rośliny zielone.

Dieta powinna zostać uzupełniona świeżymi owocami i warzywami, a także ziołami. Można podawać ziarenka przeznaczone dla papużek falistych i nimf. Subsaharyjska mysz może również spożywać pokruszoną suchą karmę dla kotów. Dobrze jest uzupełnić dietę twarożkiem i owadami. Ze względu na jej rozmiary nie potrzebuje dużo płynów. Wystarczy jej podać świeżą i czystą wodę na przykrywce od słoika.

W porze letniej podawane gryzoniom gałązki z drzew owocowych pomagają w ścieraniu ciągle rosnących siekaczy. Można umieścić w klatce kamień zawierający sole mineralne lub kostkę wapienną. Na rynku dostępne są również biszkopty, chrupki i dropsy, specjalnie produkowane dla gryzoni.

Od czasu do czasu wskazane jest podawanie trochę chudego mięsa, ponieważ w naturze lubią owady i ślimaki.

Subsaharyjska mysz
Bởi AleXXw – Tác phẩm do chính người tải lên tạo ra, Phạm vi công cộng, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6014437

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie subsaharyjskiej myszy przekłada się na jej długość życia i zachowanie w niewoli. Zdrowe zwierzątko jest radosne i żywotne. Najczęściej przyczyną chorób jest brak zbilansowanej diety. Często opiekun podaje pupilowi zbyt często pokarm lub w nadmiernej ilości. Przyczynia się to do otyłości gryzonia.

Subsaharyjska mysz trzymana w odpowiednich warunkach rzadko choruje. Jest ona odporna i wytrzymała. Problemy zdrowotne mogą wystąpić w przypadku nieprawidłowej opieki. Gryzoń może być uczulony na niektórą żywność.

Nowy pokarm do jadłospisu trzeba wprowadzać stopniowo i pod codzienną obserwacją pupila.

U subsaharyjskiej myszy w  wieku geriatrycznym zdarzają się nowotwory. Samice zbyt często będące w ciąży mogą mieć stany ropomaciczne lub zapalne macicy. Myszy mogą również cierpieć na otyłość. Spowodowane jest to nieodpowiednim odżywieniem tych zwierząt. Podawane pokarmy tym gryzoniom powinny zawierać małe ilości tłuszczy.  

Przyczyną przerośniętych siekaczy u gryzonia są nieduże ilości suchej karmy. Powoduje to, że zęby nie ścierane są w naturalny sposób.

W przypadku zbyt długich siekaczy skrócenia ich powinien dokonać wyłącznie lekarz weterynarii. Schorzeniem gryzoni może być również infekcja oczu objawiająca się wydzieliną, podczas której czasami dochodzi do sklejenia powiek. W takich przypadkach należy udać się z podopiecznym do weterynarza.

Podsumowując żywienie i zdrowie subsaharyjskiej myszy uzależnione jest od jej opiekuna w warunkach hodowli domowej. Dlatego zwierzętom nigdy nie powinny być podawane lekarstwa przeznaczone dla ludzi. Dodatkowo należy korzystać z porad i zaleceń lekarza weterynarii. Ponadto odpowiednie żywienie subsaharyjskiej myszy i właściwe warunki bytowania zminimalizują niepożądane choroby i dolegliwości.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top