GeoZoo » Ptak » PAPUŻKA FALISTA
Papużka falista

PAPUŻKA FALISTA

Papużka falista jest w dzisiejszych czasach najliczniej hodowanym gatunkiem ptaka na kuli ziemskiej. Ojczyzną tego egzotycznego ptaka jest Australia. Papużka falista jest gatunkiem niedużego ptaka z rzędu papugowatych i z podrodziny dam w rodzinie papug wschodnich.

Papużka falista swoją popularność zawdzięcza nie tylko urodzie, ale również niewysokiej cenie za jej nabycie i bezproblemowej nad nią opiece. Ptak, jak wiadomo pochodzi z Australii, gdzie występuje w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej części kontynentu, z wyjątkiem terenów nadmorskich. Zamieszkuje tam równiny porośnięte trawą i krzewami, rzadko drzewami. 

Historyczny zasięg hodowli

Papużka falista pierwszy raz opisana była w 1805 roku przez George Shaw, który był angielskim botanikiem i zoologiem. W 1831 roku został pokazany w Museum of the London Linnean Society  pierwszy wypchany egzemplarz tego gatunku. Pierwszą parę żywych ptaków przywiózł do Anglii ornitolog John Gould w 1840 roku.

Kolejne statki transportowały coraz większe partie ptaków, co spowodowało rozprzestrzenianie się papużek falistych w Europie. Nastąpiło masowe odławianie tego gatunku z naturalnego środowiska i eksport na pokaźną skalę do Europy, ze względu na rosnącą popularność papużek falistych.

W czasie morskich podróży część ptaków ginęła, co w latach późniejszych przyczyniło się do zakazu wywozu tego gatunku z Australii.

Wielkie centrum hodowli papużek powstało w rejonie Tuluzy na terenie Francji, do czego przyczynił się łagodny klimat. W latach osiemdziesiątych XIX wieku hodowcy, którzy byli zrzeszeni w dwóch konkurencyjnych klubach, utrzymywali w hodowli około 100 000  sztuk ptasich osobników.

Papużka falista

Wygląd

Papużka falista nazwę swoją zawdzięcza dzięki charakterystycznemu falistemu wzorkowi, który znajduje się na plecach, głowie i skrzydłach. Odznacza się smukłą budową i wydłużonym ciele z niewysokimi nóżkami. Dziób o barwie brązowo-żołto-pomarańczowej jest mały i mocny. Na żuchwę zachodzi szczęka górna, która jest haczykowato zgięta ku dołowi. Posiada gruby i mięsisty język, co jest charakterystyczną cechą papug.

Rodzaj skóry przy dziobie uzależniony jest od płci. U samicy przybiera barwę beżową albo beżowo-szarą, natomiast u samców błękitną lub niebieską. Waga papużek falistych waha się w granicach 40 -45 g. Długość ciała sporadycznie przekracza 21,5 cm, w tym około 10 cm ma ogon. W środowisku naturalnym dominują papużki o barwie zielonej.

Wśród dzikich papużek rzadko mają miejsce ich mutacje, ponieważ osobniki o nietypowym wyglądzie wyrzucane są przeważnie z gniazda i giną.

W warunkach hodowlanych pojawiły się barwne mutacje. W latach siedemdziesiątych XIX wieku wyhodowano odmianę lutino, czyli intensywnie żółtą. W późniejszym czasie otrzymano liczne mutacje: niebieską, ciemno-zieloną, białą, szarą, fioletową, szekowatą i wiele innych.

Charakter

Papużka falista jest gatunkiem wędrownym, gdzie w naturze stada ptaków przemieszczają się  w poszukiwaniu nowych żerowisk. Największą aktywność wykazują wczesnym rankiem i wieczorem w pobliżu źródeł wody. Około południa, gdy na dworze jest upalnie, ptaki szukają schronienia w koronach drzew.

Papużki charakteryzują się żywym usposobieniem i dużym temperamentem. W warunkach domowych najlepiej trzymać parkę lub kilka osobników, ponieważ są to papugi stadne. Gatunek ten ma zdolności mimetyczne, dlatego z łatwością naśladuje mowę ludzką.

Należy pamiętać, że dźwięki otoczenia naśladują tylko, gdy są trzymane pojedynczo. 

Papużka falista jest ślicznym ptakiem o nieprzeciętnym wyglądzie. Znalazła ona grono zwolenników na całym świecie. W Polsce również nie brakuje miłośników tych egzotycznych ptaków. Hodowla tego gatunku papug nadaje się nawet dla początkującego hodowcy. Natomiast inne ptaki wymagają dużo wiedzy i doświadczenia.   


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top