GeoZoo » Kot » Higiena i zapobieganie chorobom u kota
Higiena i zapobieganie chorobom u kota

Higiena i zapobieganie chorobom u kota

Higiena i zapobieganie chorobom u kota to bardzo ważny aspekt wpływający na prawidłowe funkcjonowanie tych zwierząt w warunkach domowych. Kot z natury jest stworzeniem bardzo czystym. Poza tym koci przyjaciel jest bardzo inteligentny i pojętny oraz szybko się uczy wykonywania poleceń.

Higiena i zapobieganie chorobom u kota wpłynie korzystnie na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Niezbędnym wyposażeniem kociej wyprawki jest kuweta, z której kot bardzo szybko nauczy się korzystać i wyłącznie tam będzie załatwiał swoje naturalne potrzeby.

Na rynku nie brakuje różnego kształtu i koloru kocich toalet. Niezbędne są też miseczki do pokarmu i wody, które należy dokładnie umyć po każdym posiłku. Natomiast do odpoczynku, relaksu i spania potrzebne jest odpowiedniej wielkości legowisko.

Podstawą higienicznego trybu życia kotów i zapobiegania kocim chorobom są:

  • Kocia stołówka
  • Toaleta dla kota
  • Pielęgnacja kociego towarzysza
  • Profilaktyka

Kocia stołówka

Higiena i zapobieganie chorobom u kota polega przede wszystkim na racjonalnym żywieniu kota. W jego diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Kod domowy aby zachować dobre zdrowie powinien spożywać białko zwierzęce i mieć urozmaiconą dietę. Należy pamiętać, że jest on bezwzględnym mięsożercą.

W diecie kota nie powinno zabraknąć:

  • Wody
  • Białek zwierzęcych
  • Tłuszczy
  • Węglowodanów
  • Witamin i minerałów

W świeżej karmie domowej białko zwierzęce pochodzi przeważnie z mięsa czerwonego, wątroby, nerek, sera, drobiu, ryb oraz mleka. Wszystkie rodzaje mięsa czerwonego i białego to witaminy z grupy B. Naszemu pupilowi nie należy podawać częściej wątroby, jak raz w tygodniu, ponieważ nadmiar witaminy A powoduje kłopoty z układem kostnym.

Kota podobnie jak psa można żywić gotowymi karmami i sporządzonymi samodzielnie w warunkach domowych. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie kotu dodatkowo suchej karmy, ponieważ karma z puszki nie wpływa najlepiej na dziąsła i zęby. W przypadku stosowania tylko domowego menu należy mieć pewność, że jest ono pełnowartościowe.

Przyczyną złej diety są przeważnie choroby przewodu pokarmowego, pojawiają się zwykle biegunki powodowane żywieniem o zbyt dużej ilości składników rozwalniających. Mogą również występować zatrucia w wyniku zjedzenia przez kota nieświeżego mięsa, ryb i ich przetworów, czekolady czy winogron.

Kot może też zatruć się chemikaliami. Zatrucia mogą być groźne i nie należy ich lekceważyć. Substancje chemiczne mogą być również przyczyną chorób skórnych. Z tego względu należy trzymać je pod zamknięciem, w miejscu niedostępnym dla naszego pupila. Koty jednak są zwykle bardzo ciekawskie, a niektóre nawet potrafią otwierać szafki.

Toaleta dla kota

Higiena i zapobieganie chorobom u kota, przyczynia się do prawidłowego rozwoju i wzrostu kociąt. Na początku dla malucha można przygotować plastykowe  pudełko, naczynie szklane czy niedużą skrzyneczkę. Pojemnik można wysypać czystym piaskiem, który zaraz po zabrudzeniu powinien zostać usunięty i zastąpiony czystą wyściółką.

Jeżeli tego nie zrobimy, to kociak wejdzie łapkami na mokry podkład w kuwecie, a następnie spacerując czy wracając na swoje legowisko rozniesie nieprzyjemne zapachy i nieczystości po całym mieszkaniu. Jeżeli piasek będzie bardzo zabrudzony to kociak nie wejdzie do swojej toalety, cofnie się i załatwi w jakimś kącie.

Najlepszym rozwiązaniem dla dojrzałych kotów jest toaleta fotograficzna, ponieważ łatwa jest do czyszczenia, umycia i dezynfekcji. Poza tym mocz nie wsiąka w jej ścianki, co pozwala na unikniecie wszelkich przykrych dla człowieka zapachów. Podłożem w tego typu kuwetach jest najczęściej wybrany przez nas żwirek.

Zawiera on podstawowy składnik wchłaniający, jakim jest ziemia fulerska bądź glina. Te substancje łatwo pochłaniają nieprzyjemne zapach moczu i kału. Niektóre kuwety są już wyposażone w jednorazowe wkłady do wymiany. Naturalne środowisko przypomina kuweta, w której żwirek wsypany jest na wysokość około 3 cm. 

Dla wyeliminowania przykrego zapachu kuwetę należy raz w tygodniu umyć roztworem wody z octem. Na dno wsypać trochę sody i przykryć żwirkiem. Niektóre koty przy dużo cierpliwości można nauczyć załatwiania się bezpośrednio do muszli klozetowej. Takim przykładem może być kot perski, który jest zwierzęciem niezwykle pojętnym.

Kocie sanitariaty powinny zostać postawione w zacisznym miejscu pokoju, najlepiej w jego kącie. Trzeba dać kotu trochę prywatności, żeby swoje potrzeby fizjologiczne mógł załatwić bezstresowo i bez żadnych przeszkód. Toaleta powinna znajdować się w innym miejscu, niż legowisko i spożywane przez kota posiłki.

Pielęgnacja kociego towarzysza

Higiena i zapobieganie chorobom u kota mają bardzo duże znaczenie dla aktywności i kociego samopoczucia. Kot jak jest powszechnie wiadomo bardzo dba o swoją czystość. Starannie się myje, zlizując języczkiem i ścierając łapkami kurz i brud z sierści i skóry. Często opiekunowie kotów pomagają im w robieniu toalety.

Czeszą swoich podopiecznych grzebieniem i szczotkują miękką szczotką. Niektóre rasy kotów wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy w tym temacie możemy zasięgnąć porady od weterynarza, w salonie kociej piękności lub kupić podręcznik w tym zakresie.

U długowłosych futrzaków zabieg czesania jest konieczny i powinien być wykonywany codziennie, co może zająć nawet 20-30 minut. W przeciwnym razie sierść może ulec skołtunieniu i trzeba będzie ją wycinać, co na pewno nie przysporzy urody naszemu pupilowi. Niekiedy kąt wymaga kąpieli, zwłaszcza gdy ulegnie znacznemu zabrudzeniu.

Hodowcy kotów kąpią często swojego futrzaka przed organizowaną wystawą. Przed kąpielą należy kota wyszczotkować. Do pielęgnacji naszego pupila można również użyć suchego szamponu dla kota, bez użycia wody.  Konieczne jest też częste przemywanie oczu, co można czynić przegotowaną i letnią wodą.

Należy regularnie kontrolować również kocie uszy, co najmniej raz w miesiącu. Może okazać się, że należy je wyczyścić i zastosować odpowiedni lek w przypadku, gdy kota zaatakował świerzbowiec uszny. Żadnych objawów choroby nie należy lekceważyć i z chorym zwierzęciem trzeba udać się do lekarza weterynarii.

Regularnej higieny u kota wymaga też jama ustna, ponieważ odkładająca się płytka nazębna z biegiem czasu zamienia się w kamień, powodując u kota bolesne zapalenie dziąseł. Można temu zaradzić podając kotu specjalistyczne karmy czy przysmaki stomatologiczne, które powodują ścieranie nazębnego osadu.

Nie należy również zapominać o kocich pazurach, które niekiedy wymagają systematycznego skracania, zwłaszcza u kotów, które nie wychodzą z domu. Do tego zabiegu należy kota przyzwyczaić stopniowo. Najlepiej przycinanie pazurów rozpocząć u paromiesięcznego kociaka. W tym okresie nie jest on jeszcze w stanie wyrządzić nimi szkody.

Celem tak wczesnych zabiegów jest przyzwyczajenie do nich kota. Obcięcia kotu pazurów może dokonać lekarz weterynarii. Jednak najlepiej wykonać zabieg ten samodzielnie. Zaoszczędzi to zwierzęciu dodatkowego stresu w związku z wizytą w lecznicy dla zwierząt. Skróceniu może ulec tylko płytka rogowa.

Profilaktyka

Higiena i zapobieganie chorobom u kota uczyni z naszego kota zdrowe i szczęśliwe stworzenie. Lepiej nie dopuszczać podopiecznego do jakichkolwiek schorzeń, niż później leczyć kociego pacjenta u weterynarza. Bardzo ważna rolę w życiu kota odgrywają szczepienia. Pierwsza szczepionka jest przeciwko chorobom wirusowym.

Jeżeli kociak został kupiony z rodowodem to przeważnie przeszedł już szereg niezbędnych szczepień. Z dorosłym kotem należy udać się do przychodni weterynaryjnej w przypadku choroby lub raz w roku w celu powtórzenia szczepienia przeciwko wściekliźnie, która jest chorobą śmiertelną.

Można też zaszczepić kota przeciwko groźnym chorobom, takim jak panleukopenia czy kaliciwiroza. Niezbędne jest również regularne odrobaczanie przed wewnętrznymi pasożytami. Kota należy obserwować i zareagować na jego nietypowe zachowanie.

Pierwszymi oznakami pogorszenia się stanu zdrowia kociego towarzysza mogą być zmiany w jego zachowaniu. Kot może przejawiać mniejszy apetyt albo wzmożone pragnienie. Często również jest mniej aktywny, niż zwykle i może być ospały.

Jeżeli opiekun futrzaka podejrzewa, że jego pupil jest chory, powinien zabrać go na wizytę do lekarza weterynarii. Cierpienie psychiczne i fizyczne wywołują u kota także pasożyty. Z tego względu należy regularnie sprawdzać skórę i sierść zwierzęcia. Początkowe objawy prawie wszystkich chorób u kota są bardzo podobne.

Jeżeli zauważymy, że nasz wychowanek nie reaguje na nasze wołanie, chowa się po kątach, jest osowiały, traci łaknienie, ma przyspieszony oddech czy suchy i gorący nos, co zwiastuje podwyższoną temperaturę, to należy natychmiast zabrać kota do lecznicy dla zwierząt.

Lekarz weterynarii przeprowadzi wywiad z kota opiekunem, zbada pacjenta, zdiagnozuje chorobę i zastosuje odpowiednie leczenie. Niekiedy może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań. Powinniśmy ściśle wykonywać zalecenia weterynarza, a także zapewnić kotu spokój, ciepły kąt i lekkie dietetyczne posiłki.

Higiena i zapobieganie chorobom u kota to bardzo ważne czynniki, mające wpływ na zdrowie i długość życia kota. Koci towarzysz pozostający stale w mieszkaniu, odpowiednio żywiony, utrzymywany w czystości i nie mający okazji do stykania się z innymi zwierzętami, teoretycznie nie powinien zapadać na żadne choroby, a zwłaszcza na choroby zakaźne.

Scroll to Top