Opieka nad orzesznicą leszczynową bytującą w środowisku naturalnym uzależniona jest czasami od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone często są bezradne. W takiej sytuacji narażone są na różne niebezpieczeństwa. Młode orzesznice po utracie matki mają małe szanse na przetrwanie.
Opieka nad orzesznicą leszczynową żyjącą na wolności niezbędna jest w wyjątkowych sytuacjach. Naturalnym ich środowiskiem są tereny od Wielkiej Brytanii poprzez Francję, aż do zachodniej części Rosji. Największą liczebność orzesznicy w Polsce odnotowano w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Pomoc dla rannej orzesznicy
Opieka nad orzesznicą leszczynową może okazać się niezbędna, jeżeli zostanie okaleczona. Należy nie zapominać, że udzielenie rannej orzesznicy profesjonalnej pomocy jest kluczowe dla jej powrotu dla zdrowia i życia w środowisku naturalnym. Opieka nad tym gryzoniem dotyczy tylko nagłych i nieprzewidzianych wypadków.
Pierwsza przedmedyczna pomoc polega na:
- zabraniu orzesznicy w bezpieczne miejsce, z dala od czynników stresogennych i potencjalnych zagrożeń, takie jak: ruch uliczny, silne słońce czy niebezpieczeństwo ze strony drapieżników.
- Dokonanie oględzin zranionego zwierzęcia. Trzeba koniecznie sprawdzić rany. Jeżeli doszło do widocznych złamań, krwawień czy innych obrażeń należy jak najszybciej skontaktować się z centrum rehabilitacji dzikich zwierząt.
- Zapewnieniu rannemu gryzoniowi ciepła. Dobrze jest owinąć orzesznicę w ręcznik lub koc.
- Podanie w miseczce świeżej i czystej wody, jeżeli ranne zwierzątko jest w stanie pić.
- Zabronieniu karmienia okaleczonej orzesznicy, ponieważ potrzebuje ona specjalistycznej opieki.
Kontakt z centrum rehabilitacji polega na:
- Odszukaniu centrum rehabilitacji dzikich zwierząt. Dorze jest zadzwonić do lokalnego schroniska dla zwierząt lub skorzystać z wyszukiwarki internetowej w celu znalezienia centrum rehabilitacji dzikich zwierząt w swojej okolicy.
- Zadzwonieniu do centrum rehabilitacji. Trzeba podać gatunek zwierzęcia i opisać występujące u orzesznicy okaleczenia.
- Postępowaniu zgodnie z otrzymanymi instrukcjami od pracownika centrum rehabilitacji, które dotyczą opieki nad rannym zwierzęciem i jego transportem.
Jeżeli znajdziemy młode orzesznice leszczynowe bez matki trzeba postępować ostrożnie. Nie należy zabierać ich do domu. Najczęściej w takiej sytuacji matka znajduje się w pobliżu i wkrótce powróci do swoich dzieci. W takim przypadku dobrze jest obserwować młode z pewnej odległości, bez ich dotykania.
Opieka nad orzesznicą leszczynową nie polega na samowolnym leczeniu zwierzęcia domowymi sposobami. W przypadku rannego zwierzęcia należy skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą. W trosce o zdrowie i życie orzesznicy można też skorzystać z pomocy lokalnej organizacji ochrony przyrody.
Przedwczesne obudzenie się ze snu zimowego
Opieka nad orzesznicą leszczynową może dotyczyć przypadku, gdy zwierzątko obudzi się przedwcześnie ze snu zimowego i brakuje pokarmu, co może być tragiczne w skutkach dla tego gryzonia. Orzesznica leszczynowa gromadząc zapasy na zimę zapewnia sobie pożywienie do wiosny. Brak pokarmu w tym okresie może doprowadzić do osłabienia, wychudzenia, a nawet śmierci zwierzęcia.
Pomoc orzesznicy leszczynowej z powodu braku pokarmu polega na:
- Zapewnieniu ciepła i schronienia. Trzeba stworzyć bezpieczne miejsce w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Dobrze jest w takiej sytuacji wykorzystać karton wyłożony ręcznikiem lub kocem. Można też wykorzystać klatkę dla zwierząt czy skrzynkę.
- Podanie świeżej i czystej wody, najlepiej w miseczce.
- Dostarczenie pokarmu, który bogaty jest w białko i tłuszcze:
- orzechy laskowe, włoskie czy ziemne,
- żołędzie,
- nasiona słonecznika,
- suszone owoce, takie jak gruszki czy jabłka,
- Skontaktowanie się z centrum rehabilitacji dzikich zwierząt, jeżeli orzesznica jest osłabiona lub nie chce przyjmować pokarmów. Pracownik centrum rehabilitacji określi stan gryzonia i udzieli mu fachowej pomocy.
- Zapewnienie spokoju i ograniczenie hałasu w otoczeniu orzesznicy.
Opieka nad orzesznicą leszczynową może uratować życie gryzoniowi. Jeżeli zwierzątko jest agresywne, należy natychmiast zadzwonić do centrum rehabilitacji dzikich zwierząt w swojej okolicy. Nie karmimy orzesznicy żywnością przeznaczoną dla ludzi, np. mlekiem, chlebem czy serem. Tego rodzaju żywność może być szkodliwa dla gryzonia.
Pomoc weterynaryjna
Opieka nad orzesznicą leszczynową żyjącą na wolności może okazać się niezbędna nawet do końca jej życia. Gryzonie po urazach, osłabione i młode, które wypadły z gniazda, nie przetrwają bez wsparcia człowieka. Okaleczona orzesznica, która została znaleziona powinna mieć przeprowadzanych szereg potrzebnych badań weterynaryjnych.
W pierwszej kolejności oceniane jest:
- zachowanie chorego osobnika,
- oddech,
- krwawienie z nozdrzy,
- zdolności poruszania się,
- temperatura ciała,
- napięcie skóry,
- stan i barwa śluzówek.
Po tych zabiegach szukane są złamania i otwarte rany. Zaropiałe i zanieczyszczone zranione miejsca zostają oczyszczone i zaopatrzone chirurgicznie. W razie potrzeby stosowane są antybiotyki. U pacjentów odwodnionych, albo znajdujących się w stanie wstrząsu w pierwszej kolejności podtrzymywane jest krążenie.
W przypadku licznych złamań orzesznica najczęściej do końca swojego życia trzymana jest w obszernej wolierze, ponieważ nie będzie już sprawna ruchowo. Oznacza to, że nie poradzi sobie na wolności. Podczas rehabilitacji orzesznice otrzymują odpowiedni i pełnowartościowy pokarm. Po rekonwalescencji powracają do środowiska.
Opieka nad orzesznicą leszczynową przekłada się na rozwój i kondycję potomstwa. Wpływa również na stan zdrowia psychicznego i fizycznego tych zwierząt. Niekiedy może uratować okaleczonemu czy niedożywionemu zwierzęciu życie. Należy nie zapominać, że osierocone młode osobniki nie mają szans przeżycia bez pomocy człowieka.