Żywienie i zdrowie motylika fioletowouchego to podstawy prawidłowego rozwoju tych ptaków, które mogą źle reagować na nieświeży pokarm. Motyliki racjonalnie żywione i trzymane w czystych, przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach nie chorują często. W Polsce hodowla tych ptaków nie jest rozpowszechniona.
Żywienie i zdrowie motylika fioletowouchego przekładają się na długość życia tych pięknych ptaków. Przy odpowiedniej diecie i przestronnej klatce zachowują zdrowie i energię. Nie są one często hodowane w polskich domach. Motyliki fioletowouche zamieszkują tereny Południowej Afryki. Należą one do ptaków śpiewających z rzędu wróblowych.
Stołówka motylików
Żywienie i zdrowie motylika fioletowouchego mają wpływ na śpiew tych inteligentnych ptaków. W naturze pożywieniem tych zwierzat są delikatne listki, nasiona traw i owady. W domowych warunkach należy karmić je w podobny sposób jak kanarki, ale z dość dużym dodatkiem białka pochodzenia zwierzęcego.
Chętnie zjadają owoce i warzywa, które przed podaniem należy dokładnie umyć i drobno pokroić. Najlepiej jak pochodzą z własnego przydomowego ogródka. Nie należy również zapominać o owocach z krzewów i drzew jagodowych. Można podawać jagody, borówki, czarną porzeczką oraz winogrono wraz z rodzynkami.
Doskonale nadają się również owoce dzikiej róży, czarnego bzu, głogu, jarzębiny i aronii. Wszystkie te owoce jagodowe można zamrozić i po rozmnożeniu podawać motylikom. W diecie nie powinno również zabraknąć różnego rodzaju orzechów, zwłaszcza ziemnych i włoskich, które mają wysoką wartość odżywczą i energetyczną oraz witamin i minerałów.
Żywienie motylików nie stwarza problemów tym bardziej, że w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby małych ptaków egzotycznych. Menu motylików powinno być prawidłowo ułożone i składać się z czterech rodzajów karmy: ziarna, pokarmu jajecznego, owoców i warzyw oraz zieleniny.
W skład typowej mieszanki ziaren dla motylików fioletowouchych wchodzą:
- rzepik w 30%,
- kanar w 30%,
- owies w 18%,
- proso, konopie i siemię lniane oraz słonecznik w czarnej odmianie, gdzie każde w 5%,
- mak w 2%.
Można również dodawać w 20 % murzynek, w miejsce rzepiku, który przez hodowców uważany jest za podstawowe ziarno. Pokarm można wzbogacić składnikami mineralnymi, mieszając 20 g oleju słonecznikowego z kilogramem ziarna i posypać 10 g Roboranu H, który zawiera cenne witaminy dla zdrowia tych ptaków.
Ziarna można podawać namoczone lub skiełkowane, co dodatkowo zwiększa ich walory smakowe. Powinno być czyste, wole od kurzu, zagrzybienia i innych zanieczyszczeń. Urozmaiceniem diety są nasiona i listki roślin dziko rosnących, takich jak gwiazdnica pospolita, babka zwyczajna i lancetowata, lebioda, mniszek lekarski czy krwawnik i tasznik pospolity.
Pokarm jajeczny
W żywieniu motylików fioletowouchych niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą jaglaną oraz drobno startą marchewką i jabłkiem. Do mieszanki można dodać tranu w ilości od 18 do 20 kropli. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.
W przypadku, gdy ptaki otrzymują dużo zieleniny, to wówczas jajko można podawać wyłącznie ze skorupką bez tranu i innych dodatków. Pokarm jajeczny dorosłym osobnikom wystarczy podawać raz lub dwa razy w tygodniu, częściej w okresie pierzenia i w okresie rozrodu.
Owoce i warzywa
Motyliki chętnie zjadają słodkie owoce, takie jak: gruszki, jabłka, banany, śliwki, czereśnie, morele, kiwi i pomarańcze, które są uzupełnieniem diety. Znajdują się w nich potrzebne składniki mineralne dla zdrowia ptaków. W karoten potrzebny dla zdrowia ptaków bogata jest papryka czy marchew. Ptaki lubią również ogórki i pomidory.
Zielenina i dodatki mineralne
W okresie wiosenno-letnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Ulubioną zieleniną motylików są liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia.
Ptaki te chętnie również jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać ptakom liście koniczyny, białej kapusty, cykorii czy pietruszki. W porze zimowej uzupełnieniem diety jest susz z zieleniny. Podawanie zieleniny odgrywa ważną rolę zwłaszcza w okresie wyrastania nowych piór.
Posiłek można urozmaicić małą ilością białego sera, który nie powinien być kwaśny lub mleka, zmieszanego z odrobiną miodu lub soku owocowego. Dobrym rozwiązaniem jest też mleko w proszku dodawane do posiłku. Motylikom należy też podawać larwy mączników, zarówno żywe jak i suszone, które można hodować w mieszkaniu w niskich skrzynkach drewnianych.
Mączniki trzeba trzymać w temperaturze 25-28oC. Dla motylików doskonale nadają się do spożycia muszki owocówki, które również można hodować samodzielnie domowym sposobem. Wystarczy zostawić na talerzu tarte jabłko albo trochę soku. Suszone owady można także kupić w stacjonarnych sklepach zoologicznych lub internetowych.
Motyliki powinny mieć regularne podawane dodatki mineralne. Doskonałym rozwiązaniem są drobno zmielone skorupki kurzych jaj. Wapń jest szczególnie potrzebny w okresie rozmnażania. Natomiast do prawidłowego trawienia niezbędne są ziarna piasku, z których ptaki same wybierają odpowiednie kamyczki wspomagające rozcierane pokarmu w żołądku.
Zdrowy styl życia
Żywienie i zdrowie motylika fioletowouchego wpływają na jego styl życia. Należy profilaktycznie zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba było leczyć zwierząt. Podstawową zasadą jest utrzymywanie w czystości ptasiego pomieszczenia, a także przestrzeganie higieny karmienia i pojenia. Warto jest pamiętać o zapewnieniu właściwego oświetlenia, nie narażając ptaki na stres.
Zapobieganie chorobom to również systematyczna dezynfekcja całej klatki wraz z prętami, ścianami i podłogą. Poza tym należy regularnie czyścić poidła i karmidła oraz żerdki, a podłoże wymieniać w razie potrzeby. Spełnienie tych wszystkich warunków to gwarancja dobrego zdrowia ptaków i najlepszej jakości uzyskanego od nich potomstwa.
Do najczęstszych chorób motylików fioletowouchych należą:
- schorzenia układu oddechowego, którego objawami są: katar i trudności w oddychaniu,
- złamania i zwichnięcia,
- infekcje oczu, które są najczęściej skutkiem pocierania głowy o zanieczyszczone żerdzie,
- przerost dzioba i pazurów, które występują rzadko,
- pierwotniaki, które powodują infekcje i są przyczyną biegunek i szybkiej utraty wagi,
- pasożyty zewnętrzne czyli drobne roztocza, które żywią się w nocy krwią śpiących ptaków,
- pasożyty wewnętrzne, do których należą glisty i nicienie.
Objawy chorobowe ptaków mogą być różnorodne i trudno jest samodzielnie zdiagnozować schorzenie. W takim przypadku najlepiej skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który zdiagnozuje chorobę, przepisze lekarstwo i zaleci ptasią kurację. Po zakończeniu leczenia pomieszczenie, w którym przebywają ptaki należy odkazić, wymienić drążki i podłoże.
Podsumowując żywienie i zdrowie motylika fioletowouchego mają wpływ na wygląd i jego zachowanie. Te czynniki zapewniają prawidłowy rozwój ptakom wraz ze świeżą wodą i zachowaniem warunków higienicznych w klatce. Nie trzeba również zapominać o właściwym otoczeniu, które powinno być pozbawione głośnych hałasów.