Kocia zazdrość może mieć wiele przyczyn. Kot, jako zwierzę bardzo inteligentne jest doskonałym obserwatorem wszystkich domowników. Stworzenie to, które jest silnie związanie psychicznie z opiekunem, może negatywnie reagować na jego rozmowę z innym człowiekiem. Koty są zwierzętami o bogatej i wrażliwej psychice.
Kocia zazdrość potrafi być w niektórych przypadkach uciążliwa dla domowników. Kot w ramach przypomnienia o sobie potrafi znaczyć teren w nieodpowiednim miejscu. Koci towarzysz czuje potrzebę dowartościowania ze strony innych członków społeczności, dlatego reaguje w różny niepożądany sposób dla człowieka.
Kocia zazdrość nie zna granic
Kocia zazdrość może nie mieć żadnego zahamowania. Może zdarzyć się nawet, że kot zaatakuje swojego opiekuna, do którego jest bardzo przywiązany. Zwykle dzieje się tak, jeżeli poczuje na nim zapach innych zwierząt. Takie zachowanie jest odczuwane przez zwierzę jako „zdrada” i dlatego kot swoją frustrację wyładowuje na bardzo bliskiej mu osobie.
Koci przyjaciel odczuwa urazę do opiekuna, ponieważ ma niezaspokojoną potrzebę psychologiczną. Może też odczuwać lęk przed utratą swojej pozycji u człowieka, jeżeli poczuje obcy zapach na ubraniu czy ciele opiekuna. Współczesny stan wiedzy upoważnia do stwierdzenia, że stany emocjonalne kotów i ludzi są tożsame.
Mruczący kot siedząc na kolanach opiekuna w błogim nastroju, jest niezadowolony, gdy inny kot podejdzie i też dopomina się pieszczot. W takiej sytuacji zdenerwowany pupil przestaje mruczeć i będzie starał się przepędzić nieproszonego gościa. Może też zeskoczyć z kolan człowieka z ogonem opuszczonym do ziemi. Wówczas czując urazę nie patrzy na opiekuna.
Inne zwierzęta w domu
Kocia zazdrość może nawet u kota wywołać stres, jeżeli w domu pojawi się inne zwierzę. Dzieje się tak najczęściej, gdy kot mieszka w pojedynkę i jest bardzo zżyty ze swoim opiekunem. Dotychczasowy koci rezydent odnosi się wrogo do nowego domownika czyli psa czy kota. Raczej nie ma to miejsca w przypadkach, gdy kot jest odmiennej płci, a kotka w rui.
Jeżeli naszemu pupilowi nie uda się przepędzić intruza ze swojego mieszkania, to może w szczególny sposób starać się o podtrzymanie i wzmocnienie więzi z człowiekiem. Wówczas zacznie rywalizować z przybyszem o przyjaźń z opiekunem. Zapewne nie pozwoli na zajęcie swojego miejsca przez innego kota.
Z tego względu wprowadzać nowego kota czy psa do domu należy z rozwagą i dużą ostrożnością. Dobrym rozwiązanie jest, żeby w początkowym okresie zwierzęta widziały się tylko przez szybę bądź szparę w drzwiach. Bez tego sprawa może skończyć się dla przybysza tragicznie, nawet jeśli jest samicą, a gospodarz samcem.
Kocia zazdrość to jeden ze stanów emocjonalnych zwierzęcia. Jednak tylko człowiek swoje zdolności odczuwania i emocjonalność potrafi rozbudować w systemy wartości. Może tego dokonać przy udziale zdolności abstrahowania i licznych skojarzeń. Należy jednak pamiętać, że koci przyjaciel może bardzo silnie przywiązać się do człowieka.