5 Ciekawostek o nornikach z rodziny chomikowatych, pomoże podjąć decyzję o hodowli tych zwierząt. Należą one do podrodziny karczowników. Norniki zamieszkują na terenach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Środkowej. Zwierzęta te nie zapadają w sen zimowy.
5 Ciekawostek o nornikach przybliży nam styl życia tych zwierząt. Chów i hodowla tych ssaków nie przysparza kłopotów. Nie wymagają one specjalistycznej pielęgnacji. Bytują w norach, które same wykopują. Niejednokrotnie chomikują w nich zapasy pożywienia. Samice kilka razy w roku mogą wydawać na świat potomstwo, które po kilku tygodniach może osiągnąć dojrzałość płciową. Zwierzęta te są krótkowieczne.
Wybrane ciekawostki o nornikach
5 Ciekawostek o nornikach przeznaczonych jest przede wszystkim dla miłośników tych gryzoni. Te małe ssaki posiadają nieduże uszy i przeważnie krótkie ogony. Długość ciała nornika waha się w granicach około 6-17 cm bez ogona, a masa ciała wynosi około 13-168 gram. Ogon mierzy w granicach 1-10 cm w zależności od gatunku.
5 Ciekawostek o nornikach warto poznać, zwłaszcza gdy mamy zamiar utrzymywać te zwierzątka w warunkach domowych. Gryzonie te w zależności od gatunku żyją samotnie, w grupach rodzinnych albo w koloniach. W naturze kopią niestrudzenie rozległe systemy korytarzy. Podziemne nory mają kilka komnat i wiele wyjść.
Norniki posiadają szybką przemianę materii. Z tego względu ciągle spożywają pokarm w celu uzupełnienia straconej energii. Dobrym rozwiązaniem dla nich w chowie i hodowli jest dostarczanie im kawałków darni, które chętnie przeszukują. Nie powinna ona pochodzić z terenów, gdzie zostały użyte środki ochrony roślin czy nawozy sztuczne.
Do wybranych pięciu ciekawostek o nornikach należy:
- Nornik zwyczajny, który najbardziej rozpowszechniony jest w Polsce. Jest on również zwany polnikiem. Uznawany jest za uciążliwego szkodnika. Niszczy uprawy roślin w porze letniej i zimą w przechowalniach. W sprzyjających warunkach rozmnaża się bardzo szybko i nadmiernie. W naturze zwierzęta te są także pożywieniem zwierząt drapieżnych.
- Nornik śnieżny, który żyje w Polsce w środowisku naturalnym. Nazywany jest również darniówką tatrzańską i polnikiem śnieżnym. Bytuje wysoko w Tatrach, na wysokości do 2200 m n.p.m. Zasiedla tam tereny ponad górną granicę lasu.
- Nornik śródziemnomorski, który jest rzadko hodowany. W naturze występuje on na terenie od południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego po Turcję. Można go spotkać również w Syrii, Izraelu i Libanie. Znany jest z kopania rozległych nor, w których nie gromadzi pokarmu. Jest to bardzo płodny gatunek hodowlany. Z tego względu nie należy dopuszczać do nadmiernego rozrodu. Na polach uprawnych uznawany jest za groźnego szkodnika.
- Nornik śpiewający, który występuje w północno-zachodniej części Kanady i na terenie Alaski. Znanych jest 5 podgatunków tych gryzoni. Kopią własne albo wykorzystują opuszczone nory susłogonów arktycznych. Na zimę budują kopce ze ściętych części roślin, których objętość może wynieść 30 litrów. Rozmnażają się od czerwca do sierpnia. Na świat przychodzi 4-12 młodych. Norniki śpiewające wydają charakterystyczne metaliczne dźwięki. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.
- Nornik wschodni, który zamieszkuje tereny Wschodniej Azji. Występuje na różnych terenach w zależności od podgatunku. Zwierzęta te żyją w grupach rodzinnych. Dużo czasu spędzają na wzajemnej pielęgnacji swojego futra. Doskonale nadają się do chowu domowego, ponieważ są łatwe do oswojenia i nie sprawiają kłopotu. Jako zwierzęta stadne powinny trzymane być w grupie, nieprzekraczającej 15 osobników. Gryzonie te są bardzo towarzyskie i przyjazne. Populacja norników wschodnich w naturze jest duża. Nie jest to gatunek najmniejszej troski.
5 Ciekawostek o nornikach pomaga poznać ich potrzeby i wymagania. Poszerza również naszą wiedzę w zakresie funkcjonowania tych zwierząt. Poza tym pozwoli poznać ich zdolności reprodukcyjne. Umiejętności norników są bardzo interesujące, zwłaszcza dla pasjonatów tych ciekawych zwierząt.