Wyprawka dla kota powinna być dobrze przemyślana i odpowiednio skompletowana, żeby nowo przybyły zwierzak mógł szybko zaaklimatyzować się w domu, gdzie nie znane są jemu panujące w nim zwyczaje. Dobrze traktowany kot potrafi być wierny swojemu właścicielowi.
Wyprawka dla kota powinna zostać kupiona przed pojawieniem się w domu nowego kociego członka rodziny. Jest ona niezbędna do zapewnienia zdrowia oraz dobrostanu zwierzęcia. Kociak powinien również przywyknąć do rozkładu mieszkania, do głosów i dźwięków w nim panujących, a także do zapachów, które wcześniej nie były mu znane.
Akcesoria
Wyprawka dla kota powinna zawierać podstawowe akcesoria, do których należy zaliczyć:
- karmę,
- kocią zastawę,
- kuwetę i żwirek,
- kocie legowisko,
- drapak,
- przybory do pielęgnacji,
- zabawki,
- obróżkę,
- transporter.
Ważną rolę w życiu kota odgrywa jego otoczenie, do którego stopniowo powinien przywyknąć. W sprzyjającym środowisku kot przyzwyczai się w niedługim czasie do domowników i otaczających go przedmiotów, dźwięków i zapachów.
Karma dla kota powinna być wysokiej jakości, ponieważ zwierzak najedzony jest radosny i szczęśliwy. Odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ na zdrowie pupila. Dobre odżywianie widoczne jest najczęściej po wyglądzie zwierzaka, który posiada piękną i lśniącą sierść oraz szczupłą sylwetkę.
Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie kociakowi suchego i mokrego pożywienia.
W pierwszych dniach kociak powinien otrzymywać takie samo pożywienie, do jakiego był przyzwyczajony. Później w kolejnych czterech dniach można stopniowo wprowadzać nowe składniki. Każdego dnia ¼ starej diety trzeba zastąpić nową. Nie należy zapominać o czystej i świeżej wodzie, do której kot powinien mieć nieustający dostęp.
Kocia zastawa to miseczki na pokarm i wodę, które trzeba utrzymywać w czystości, myjąc je po każdym posiłku. Można używać naczyń ceramicznych lub jednorazowych. Godne polecenia są plastikowe karmidła automatyczne do wody i suchej karmy. Kot powinien być przyuczony do korzystania z tego rodzaju naczyń, które należy regularnie myć lub wymieniać.
Kuweta i żwirek to niezbędne wyposażenie kociej wyprawki. Żwirek należy wymieniać w zależności od jego zabrudzenia. Na rynku dostępne są różnego rodzaju żwirki, np. drewniany, sylikonowy czy kukurydziany. Ten ostatni jest bardzo ekologiczny i łatwo wchłania wilgoć. Niektóre kuwety posiadają jednorazowe wkłady, co jest bardzo praktyczne.
Należy pamiętać, żeby kuweta stała w odpowiedniej odległości od kociej stołówki i legowiska.
Kocie legowisko należy umieścić w zacisznym miejscu, które nie jest narażone na przeciągi i mało uczęszczane przez domowników. W ten sposób zapewniamy kotu minimum prywatności. W sklepie zoologicznym dostępne są drewniane i plastikowe legowiska, a także wiklinowe kosze z wełnianymi i syntetycznymi kocykami, które są łatwe do prania. Własne legowisko zapewnia kotu poczucie bezpieczeństwa.
Drapak to ważny przyrząd w kocim życiu, które polega na wrodzonej potrzebie znaczenia pazurami i zostawienia tam kociego zapachu. Należy nauczyć pupila korzystania z drapaka, żeby nie niszczył pazurkami mebli. Drapak można kupić lub wykonać samodzielnie z miękkiego drewna, np. sosnowego i pokryć go grubą tkaniną lub starym dywanem. Drapak jest również potrzebny kotu do ścierania pazurów.
Przybory do pielęgnacji różnego rodzaju kociej sierści to niezbędnik w jego wyprawce. Podstawowy zestaw powinien zawierać dwustronną szczotkę do ciała, która jest gumowa i druciana, jak również grzebień z grubymi i cienkimi zębami. Dobrym rozwiązaniem dla krótkowłosych kotów jest ściereczka z irchy, która nadaje połysk kociej sierści.
Dla kotów długowłosych godne polecenia są nożyczki z zaokrąglonymi końcami, do wycinania skołtunionej sierści.
Zabawki dla kota dostępne są w sklepach zoologicznych. Większość kotów lubi miękkie zabawki, które można łatwo chwytać łapkami. Twarde działają na zwierzaka w sposób raczej stresujący. Wiele kotów preferuje pluszowe i plastikowe piłeczki, które tocząc się prowokują do pogoni. Doskonałym rozwiązaniem są zabawki, które działają na kota samym wglądem lub dźwiękiem. Nie należy kupować zabawek z małymi elementami z plastiku czy metalu, które kot może odgryźć, a następnie połknąć.
Obróżka z dzwonkiem jest potrzebna dla kota, który spędza swoje życie nie tylko w domu, ale także w ogrodzie, gdzie o kociej obecności ostrzegane są ptaszki. Obróżkę należy założyć dopiero po zaklimatyzowaniu się kota w domowych warunkach. Ważne jest, żeby część obróżki wykonana była z elastycznego materiału w razie, gdy zwierzę zahaczy o coś w ogrodzie. W takim przypadku kot uchroni się przed uduszeniem.
Transporter to jeden z akcesoriów kociej wyprawki, który jest niezbędny w podróży czy w przewiezieniu kota do weterynarza. Na rynku dostępnych jest wiele takich pojemników. Może być składane pudło kartonowe, specjalny kontener z otworami wentylacyjnymi i drzwiczkami z przodu lub bardziej naturalny wiklinowy pojemnik.
Transporter powinien być solidny i posiadać dobrą wentylację, być łatwy do przeniesienia i czyszczenia.
Wyprawka dla kota w jego początkowej aklimatyzacji i dalszym jego życiu pełni istotną rolę. Dla kota również niezwykle ważne jest terytorium, gdzie okna służą jako znakomity punkt obserwacyjny. Należy również pamiętać o właściwym traktowaniu naszego pupila, co ma wpływ na jego zdrowie, radość życia, temperament, jak również jego stan ogólny. Kot o którego właściciel dba w należyty sposób, będzie wobec niego lojalny i dostarczy mu wiele radości.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]