Niepełnosprawny pies pojawia się niekiedy w ogłoszeniach dotyczących adopcji. Pies to wspaniały przyjaciel człowieka, który pomimo różnych przeciwności losu potrafi cieszyć się każdym dniem spędzonym ze swoim troskliwym opiekunem.
Niepełnosprawny pies niejednokrotnie bardzo długo szuka domowego ogniska i opiekuna, który zapewni mu wspaniałe życie. Jego kalectwo może być genetyczne lub nabyte, które spowodowane jest chorobą, zaawansowanym wiekiem, nieszczęśliwym wypadkiem czy przemocą stosowaną przez człowieka.
Nie wszyscy ludzie otaczają swoje domowe zwierzęta należytą opieką. Zdarzają się osoby, które mimo kar i obowiązujących przepisów w Polsce, nie przestrzegają przepisów prawnych i znęcają się w okrutny sposób nad stworzeniami. Pies niekiedy jest głodzony, trzymany na łańcuchu lub w piwnicy, pozbawiony światła, nie kąpany i nie czesany, pozbawiony szczepień, a nawet zdarzają się przypadki okaleczenia czworonoga.
Schronisko
Niepełnosprawny pies może zostać znaleziony w stanie ciężkim lub oddany do schroniska, gdzie szuka nowego domu. Ludzie przeważnie kupują zdrowego szczeniaka z hodowli, a psy niesłyszące, niewidzące czy jeżdżące na wózkach pozostają często w schronisku do końca swojego życia. Na szczęście zdarzają się osoby, które decydują się być właścicielem niepełnosprawnego czworonoga. Istnieją również różne organizacje i ludzie, którym los tych zwierząt nie jest obojętny.
Pies, który wpadł pod samochód czy ciężko zachorował, może w wyniku tego wydarzenia stać się niepełnosprawnym zwierzęciem.
W takiej sytuacji cierpi on nie tylko z powodu bólu, ale również ze względu na stratę opiekuna i dachu nad głową. Został porzucony przez człowieka, którego darzył bezwarunkową miłością. Zwykle taki psiak przeżywa traumę i może być nieufny wobec ludzi. Kiedy jednak ponownie obdarzy człowieka zaufaniem jest bardzo towarzyski i pomimo bolesnych doświadczeń potrafi kochać szczerze.
Nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie powstają specjalne schroniska dla niepełnosprawnych psów, do których trafiają okaleczone czworonogi z zaawansowaną chorobą i różnym stopniem niepełnosprawności, a następnie czekają na adopcję.
Stworzenia takie potrzebują rodzinnego ciepła i miłości, którą na pewno docenią i do końca swoich dni pozostaną wdzięczne. Takie ośrodki dla niepełnosprawnych zwierząt, których życie boleśnie doświadczyło są w Polsce potrzebne.
Rehabilitacja
Niepełnosprawny pies potrzebuje odpowiedniego leczenia i często wskazana jest również rehabilitacja. Na świecie, a także w Polsce istnieją gabinety rehabilitacyjne dla psów, które wyposażone są w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt. Zabiegi rehabilitacyjne wskazane są po urazach, zabiegach ortopedycznych, przy otyłości, schorzeniach degeneracyjnych i neurologicznych, w celu usprawnienia psich seniorów.
W okresie potrzebnym do usamodzielnienia się lub w procesie powstrzymania postępującej dolegliwości niezbędne są właściwe ćwiczenia czy zabiegi. Czynności tych można dokonywać przy użyciu specjalistycznego sprzętu w zależności od schorzenie czy zaawansowanej choroby.
Niejednokrotnie rehabilitacja polecana jest po operacji.
W leczeniu i rehabilitacji stosowane są: bieżnia wodna i sucha, magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia, ultradźwięki, światłolecznictwo przy udziale lampy sollux z filtrem czerwonym lub niebieskim. Bieżnie wykorzystywane są często przy niedowładzie kończyn. W rehabilitacji psiaków ważną rolę odgrywają także ćwiczenia czynne i bierne oraz masaż leczniczy, relaksacyjny oraz drenaż limfatyczny.
Opieka
Niepełnosprawny pies powinien być leczony przez lekarza weterynarii, który oceni stan jego zdrowia i w razie potrzeby skieruje na rehabilitację. Szybko postawiona diagnoza może dać lepsze wyniki leczenia, a nawet uratować życie naszemu pupilowi. W dzisiejszych czasach weterynarze często specjalizują się w określonych dziedzinach, np. okulistyce, ortopedii czy stomatologii.
Sprzęt rehabilitacyjny może ułatwić życie okaleczonemu psiakowi, a także starzejącemu się zwierzęciu.
Dla psich inwalidów zostały wyprodukowane: protezy, szelki do przenoszenia, uprzęże, a także wózki inwalidzkie. Na podstawie komputerowego modelu opracowano nowoczesne protezy w technologii drukowania 3D, które po raz pierwszy w Polsce zastosowano w roku 2015. Wynalazki i wciąż nowe technologie są niezbędne w lecznictwie i rehabilitacji, a także ułatwiają życie niepełnosprawnym psom.
Właściciel czworonożnego przyjaciela powinien zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią opiekę: w razie nieszczęśliwego wypadku, choroby czy wieku geriatrycznego. Potrzeby starzejącego się zwierzęcia ulegają zmianie.
Psi senior może mieć różne schorzenia, np. problemy trawienne, zmiany apetytu i pragnienia, nietrzymanie moczu, zaparcia, zmiany artretyczne i osteoartretyczne, postępującą ślepotę czy głuchotę, a także demencję.
Oznaką starzejącego się psa nie jest tylko narastająca siwizna czy zębowe ubytki, ale również bóle z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, która podobnie, jak u człowieka objawia się sztywnością kolan. Częstym schorzeniem starszych psów są problemy mięśniowo – kostne, które może w niektórych przypadkach zminimalizować masażysta i kręgarz.
Obecnie zwierzęta podobnie, jak ludzie żyją coraz dłużej, dzięki rozwojowi medycyny, specjalistycznej opiece i lepszemu pożywieniu. Średnia długość życia psa uzależniona jest też od jego rasy. Zazwyczaj psy duże żyją krócej od małych i średnich. Nie jest możliwe powstrzymanie procesu starzenia, ale można złagodzić cierpienie stworzenia i zapewnić mu godną starość.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie