GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie wielkoszczura gambijskiego
Żywienie i zdrowie wielkoszczura gambijskiego

Żywienie i zdrowie wielkoszczura gambijskiego

Żywienie i zdrowie wielkoszczura gambijskiego przełoży się na jego rozwój i kondycję. Dobrze zbilansowana dieta jest priorytetem w hodowli wszystkich zwierząt. Zasadniczy wpływ na procesy zachodzące w żywym organizmie mają higieniczne warunki oraz rodzaj i skład pokarmu.  

Żywienie i zdrowie wielkoszczura gambijskiego świadczą o jego funkcjonowaniu w środowisku naturalnym i w niewoli. Niezbędna jest wiedza z podstaw żywienia gryzoni. W przypadku zwierząt nie należy stosować własnych nawyków żywieniowych. Urozmaicony i pełnowartościowy posiłek to właściwa dieta dla wielkoszczura gambijskiego.

Catering wielkoszczura gambijskiego

Żywienie i zdrowie wielkoszczura gambijskiego zasadniczą wpływają na jego wygląd i zachowanie. Jest on zwierzęciem wszystkożernym. Uwielbia orzechy i słodkie owoce. W workach policzkowych przenosi pokarm do spiżarni. Każdy z nich może pomieścić 100 mililitrów pożywienia. W naturze często żeruje na polach uprawnych, gdzie uważany jest za szkodnika.

Żywi się również owadami, ślimakami i drobnymi ssakami. Podstawową dietą wielkoszczura hodowlanego jest mieszanka przeznaczona dla gryzoni. Można ją kupić w sklepie zoologicznym bądź przygotować samodzielnie. Dobrze jest wzbogacić mieszankę sianem oraz trochę owocami i warzywami, które przed podaniem trzeba umyć.

Posiłki powinny być bogate w białko, a ubogie w tłuszcze. Z tego względu w jadłospisie szczura nie powinno zabraknąć kurzego jajka. Przed zakupem gotowego granulatu należy koniecznie sprawdzić datę przydatności do sprzedaży i wzbogacić go nasionami. Wodę powinno podawać się zawsze czystą i świeżą w umytej oraz stabilnej miseczce.  

Spośród gotowych mieszanek najlepiej jest wybrać najbardziej zróżnicowaną pod względem ilości komponentów. Mieszanka powinna być wzbogacona minerałami oraz witaminami bez żadnych barwników. Posiłek przygotowany dla wielkoszczura powinien być świeży i smakowity, ale niezbyt obfity.

Stosowanie granulatów nie jest konieczne w hodowlach amatorskich, ze względu na to, że nie są one tanie ani łatwo dostępne. Hodowcy powinni zadowolić się paszami naturalnymi, o różnorodnym składzie. Należy stosować je w dawkach zgodnych z zapotrzebowaniem i upodobaniem zwierząt.

Czerstwy i pełnoziarnisty chleb jest wartościowym dodatkiem w diecie szczurów. Siano, które stanowi w żywieniu gryzoni źródło błonnika i wspomaga trawienie można podawać bez ograniczenia. Resztki niespożytego siana nie zmarnuje się, gdyż doskonale nadaje się ono na budowę gniazda. Siano można umieszczać w specjalnych karmnikach. 

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie wielkoszczura gambijskiego uzależnione jest od hodowcy. Wielkoszczur przy troskliwej opiece będzie cieszył się przez długie lata dobrym zdrowiem. Przyczyną chorób najczęściej jest brak zbilansowanej diety. Często opiekun podaje pupilowi pokarm zbyt często lub w nadmiernej ilości. Przyczynia się to do otyłości zwierzęcia.

Wielkoszczur gambijski trzymany w odpowiednich warunkach nie choruje często. Zwierzątko to jest wytrzymałe i odporne. Lubi jednak ciepło i wymaga temperatury powyżej 18oC. Problemy zdrowotne mogą wystąpić w przypadku złej opieki. Gryzoń może być również uczulony na niektórą żywność. Nowy pokarm do jadłospisu trzeba wprowadzać ostrożnie.

Niektóre wielkoszczury gambijskie mają cukrzycę. W pokarmie zalecana jest mała zawartość tłuszczy.  Nie należy podawać im jedzenia i lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Zdrowy osobnik jest aktywny i żywotny. Poza tym nie narzeka na brak apetytu. Sierść ma lśniącą i gładką. Natomiast boki są wypełnione zgodnie z jego kondycją i wiekiem.

Przyczyną przerośniętych siekaczy u gryzonia są małe ilości suchej karmy. Powoduje to, że siekacze nie ścierane są w naturalny sposób. Skrócenie zbyt długich zębów powinien wykonać weterynarz. Niekiedy u wielkoszczura może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. W takich przypadkach należy udać się z podopiecznym do lecznicy dla zwierząt.

Żywienie i zdrowie wielkoszczura gambijskiego przekłada się na jego wspaniałe samopoczucie. Prawidłowo dobrana dieta daje gwarancję sukcesu w hodowli tych zwierząt. Poza tym gryzonie właściwie hodowane posiadają wspaniałą formę fizyczną i odporne są na choroby. W rezultacie wpływa to również na długość życia wielkoszczurów gambijskich.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top