5 Ciekawostek o fretce pogłębi zasób wiedzy na temat tych zwierząt z rodziny łasicowatych. Jest to udomowiona albinotyczna forma tchórza pospolitego. Fretka jest inteligentnym stworzeniem, dążącym do obranego celu. To świetny kompan i wierny przyjaciel człowieka.
5 Ciekawostek o fretce przeznaczonych jest szczególnie dla miłośników tych zwierząt. Fretka została udomowiona około 3000 lat temu i pochodzi z Europy. Do Stanów Zjednoczonych dotarła około 3 stulecia temu i stała się tam bardzo popularnym zwierzęciem domowym.
Stworzenia te dostrzegane były przez Rzymian, którzy wykorzystywali je do polowań. Podróżowały one również z marynarzami w celu tępienia pokładowych gryzoni. Fretki stały też na straży spichlerzy z zapasami zboża. Z biegiem lat stały się zwierzętami towarzyszącymi, a w łapaniu szkodników zastąpiły je koty.
Wybrane ciekawostki o fretce
5 Ciekawostek o fretce przybliża nam jej naturalne funkcjonowanie. Zwierzątko to jest żywiołowe, wesołe i psotne. Nie wyrasta ze swej skłonności do zabaw. Fretkę pod nadzorem opiekuna można wyprowadzać na krótkie spacery poza domem. Najbardziej aktywna jest przeważnie o świcie i o zmierzchu.
Fretka potrzebuje dosyć dużo ruchu, zabawy i kontaktu z człowiekiem. Stworzenie to ma bardzo dobry węch i słuch, które rekompensują jej słaby wzrok. Do wspólnych zabaw z fretką nadają się niektóre rasy psów i kotów. Zwierzęta te polecane są ludziom samotnym, seniorom i rodzinom z większymi dziećmi.
5 Ciekawostek o fretce pomoże podjąć decyzję w jej zakupie na towarzysza rodziny. Stworzenie to potrafi dostosować się do rytmu życia domowników. Na sen przeznacza około 15 godzin na dobę. Wybudzona zaczyna ziewać i dopiero później rusza do zabawy. Dobrze funkcjonuje w pojedynkę, jak i w grupie.
Do wybranych pięciu ciekawostek o fretce należą:
- Fretki nie posiadają jelita ślepego, wyrostka robaczkowego ani obojczyka. Zwierzęta te należą do tej samej rodziny, co norki, wydry, tchórze, skunksy, łasice, gronostaje, borsuki.
- W naturze fretki żyją w norach. Z tego względu ich ulubioną czynnością jest kopanie dołów. Należy zapewnić fretce czysty piasek w wysokim pojemniku, aby zaspokoić jej naturalną potrzebę kopania. Fretka będzie wówczas radosna i szczęśliwa. W przeciwnym przypadku może kopać w doniczkach czy skrzynkach z kwiatami.
- Wszystkie fretki od czasu do czasu wymagają kąpieli w zależności od zabrudzonego futerka. Kąpiel utrzymuje skórę i sierść w czystości i minimalizuje nieprzyjemny zapach. Nie wszystkie fretki są zachwycone kąpielą. Niektóre z nich do tego zabiegu pielęgnacyjnego trzeba stopniowo przyzwyczajać. Woda musi mieć odpowiednią temperaturę.
- Temperatura ciała fretki waha się w granicach 37,8-39,4oC. Jednak najczęściej wynosi około 38,8oC. Oznacza to, że woda która jest letnia dla ludzi, będzie zimna dla fretki. Warto jest to zapamiętać zwłaszcza przy kąpieli zwierzątka.
- Przestraszona fretka, odczuwająca niebezpieczeństwo bądź czymś bardzo podniecona wydziela odczuwalny piżmowy zapach. Taki zapach również wydala, kiedy znaczy teren. Należy unikać sytuacji stresujących fretkę. W takich okoliczności może ugryźć, gdyż jest to jej naturalna reakcja na zagrożenie.
Podsumowując 5 ciekawostek o fretce podkreśla jej zachowanie i styl życia oraz przestrzega przed zwierzątka psotami. Na przykład pomaga dostosować warunki bytowe fretek do ich wymagań i potrzeb. Wybitne umiejętności fretek są ważnymi informacjami dla potencjalnych hodowców. Przybliżają nam obraz tych sympatycznych zwierząt.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]