GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Jak pozbyć się glonów?
Jak pozbyć się glonów

Jak pozbyć się glonów?

Jak pozbyć się glonów? Glony są problemem każdego akwarysty i rozwijają się we wszystkich zbiornikach. Te prymitywne rośliny mogą zasłaniać grubą warstwą przednią szybę. Zarastają również mało widoczne miejsca w akwarium. Poza tym pokrywają kamienie i korzenie nieprzyjemnym nalotem.

Jak pozbyć się glonów? Glonów w akwarium można pozbyć się na kilka sposobów. Zabierają one rośliną potrzebne do życia światło i substancje odżywcze. Mogą również zakłócić równowagę biologiczną w akwarium. Pogarszają też wrażenie estetyczne zbiornika.  Z domowego akwarium nie należy jednak pozbywać się ich całkowicie. Mała ich ilość informuje o prawidłowej zawartości substancji odżywczych i o właściwym oświetleniu.

Częste glony w akwarium

Jak pozbyć się glonów? Glony pojawiające się w nadmiarze w zbiorniku domowym świadczą o nie zachwianiu w nim równowagi. Powodem tego jest znajdująca się w akwarium zbyt duża ilość azotu i fosforu. Glony w zbiorniku w sprzyjających dla nich warunkach szybko się rozrastają.

Częstymi glonami w akwarium są:

  • Sinice, które świadczą o złej jakości wody w zbiorniku, zamulonych filtrach i niedostatecznym natlenieniu podłoża.
  • Zielenice, które powstają w wyniku stosowania oświetlenia słonecznego lub zbyt silnego oświetlenia sztucznego. Glony te pojawiają się również na skutek zbyt dużej ilości substancji odżywczych w wodzie.
  • Okrzemki, które świadczą o niedoborze oświetlenia w akwarium oraz nadmiarze związków azotanowych i fosforanowych.
  • Krasnorosty, które najczęściej rozwijają się w wodach twardych i o silniejszym ruchu i są trudne do wytępienia.

Skuteczne metody zwalczania glonów

Jak pozbyć się glonów? Glony w nadmiarze nie powinny rozwijać się w akwarium. Można temu przeciwdziałać poprzez utrzymanie w zbiorniku równowagi i dobrej jakości wody. Po zakupie nowych roślin do akwarium powinny być one oczyszczone z glonów. Jest to niezbędne, żeby nie wprowadzać do zbiornika niepożądanych intruzów.

Jak pozbyć się glonów? Do zwalczania glonów należy zastosować odpowiednie metody.

Najbardziej skuteczne z nich to:

  • metoda biologiczna poprzez wprowadzenie do zbiornika:
    • ryb, żywiących się tymi prymitywnymi roślinami,
    • ślimaków, których pokarmem są algi i nie zagrażają żyjącym tam rybom.
  • Wykorzystanie lampy UV.

Ryby żywiące się glonami

Jak pozbyć się glonów? Jedną z metod biologicznych jest wprowadzenie do akwarium ryb żywiących się glonami.

Doskonale sprawdza się pod tym względem:

  • zbrojnik niebieski,
  • grubowarg syjamski czyli tzw. kosiarka,
  • molinezja ostrousta,
  • otosek zebra.

Nierzadko glony chętnie są zjadane przez ryby piękniczkowate i niektóre gatunki słodkowodnych krewetek.

Glony pokarmem ślimaków

Jak pozbyć się glonów? Glonów można pozbyć się wprowadzając do zbiornika ślimaki, żywiące się algami. Usuwają one z szyb, sprzętu czy roślin glony. Poza tym spożywają resztki pokarmu niezjedzonego przez ryby i obumarłe rośliny. Nazywane są czyścicielami zbiorników. Takie gatunki ślimaków znane są i cenione przez akwarystów.

Do wybranych trzech gatunków ślimaków usuwających glony należą:

  • ampularia,
  • military helmet,
  • neritina zebra.

Ślimaki w akwarium nie mogą rozmnażać się w nieskończoność. Zbyt liczebna populacja tych mięczaków zagraża innym żywym organizmom w zbiorniku. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie do akwarium ślimaków żyjących w wodach słodkowodnych, które do rozmnażania potrzebują wody słonej.

Większość ślimaków pochodzi z tropików i zwykle są łagodne. Istnieją jednak gatunki inwazyjne i drapieżne, które mogą narobić dużo szkód w zbiorniku. Takie ślimaki stanowią największe zagrożenie dla narybku, o czym należy pamiętać.

Lampa UV zwalcza glony

Jak pozbyć się glonów? W celu usunięcia glonów można także użyć lampy UV, której światło zabija te prymitywne rośliny, pasożyty i bakterie. Woda, która wpływa do filtra lampy UV jest poddawana działaniu promieniowania. Niszczy ono komórki glonów.

Sposób ten sprawdza się doskonale w przypadku zielonych glonów w akwarium, ponieważ dotyczy form pływających i zawieszonych w wodzie. Natomiast ta metoda sterylizacji nie sprawdza się przy algach pasożytujących na roślinach.

Glonów w akwarium nie wolno zwalczać chemicznie.

Jak pozbyć się glonów? Nie wolno dopuszczać do nadmiernego rozwoju glonów w zbiorniku. Zagrażają niejednokrotnie zdrowiu i życiu ryb oraz roślin. Poważnym konkurentem dla glonów w walce o dostęp do substancji odżywczych są wszystkie rośliny wyższego rzędu. Bujnie obsadzone akwarium szybko rosnącymi roślinami nie sprzyja rozprzestrzenianiu się glonów.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top