5 Ciekawostek o kanarku przybliży nam styl życia tych ślicznych i niedużych ptaków. Należą one do rzędu wróblowatych, do których zalicza się 4900 gatunków. Dzikie kanarki żyją współcześnie na Wyspach Kanaryjskich. Mieszkają tam w winnicach, lasach i blisko dróg.
5 Ciekawostek o kanarku przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, a szczególnie ptasich pasjonatów. Początkowo kanarki hodowali Hiszpanie, później Włosi, Anglicy, Niemcy i Polacy. Anglicy i Włosi byli nastawieni na uzyskanie ptaków kolorowych o rozmaitych kształtach. Natomiast Polacy i Niemcy ukierunkowali hodowlę w kierunku najlepszych ptasich śpiewaków.
Wybrane ciekawostki na temat kanarków
5 Ciekawostek o kanarku podkreśla jego wygląd i umiejętności. Jest to mały ptak z rzędu wróblowatych i z podrzędu śpiewających. Masa ciała kanarków mieści się w granicach 15-25 g, a ich długość nie przekracza 23 cm. Śpiewają wszystkie samce kanarków niezależnie od rasy. W XV i XVI wieku cena kanarków była wygórowana, ponieważ w tamtych czasach były one jeszcze rzadkością. Obecnie kanarka można kupić w sklepie zoologicznym.
5 Ciekawostek o kanarku warto jest zapamiętać, ponieważ ptaki te mają interesujące i pełne wrażeń życie. Kanarek jest znanym i hodowanym ptakiem na całym świecie.
Wybrane ciekawostki o kanarkach to:
- Wyróżnia się trzy grupy hodowlane kanarków:
- Kanarki śpiewające, które prezentują wyjątkowe zdolności wokalne. Na specjalistycznych wystawach oceniany jest śpiew tych ptaków. Za brzmienie i różne tury śpiewu przyznawane są punkty. Międzynarodowe uznania zdobyły trzy odmiany kanarków: niemiecki kanarek harceński, belgijski kanarek malinoi i hiszpański timbrados. Czwartą odmianą kanarków śpiewających jest jeszcze śpiewający kolorowy hartz colour. Najlepszym okresem do nauki śpiewu młodych osobników jest okres, kiedy ptaki wylatują z gniazda do pierwszego pierzenia. Na czas nauki młody samiec przenoszony jest do małej klatki, która sąsiaduje z klatką kanarka dorosłego, który jest jego nauczycielem śpiewu.
- Kanarki kolorowe, które powstały poprzez selekcję. Na wystawy dopuszczanych jest ponad 140 odmian barwnych kanarków. Ptaki te selekcjonuje się na podstawie koloru upierzenia i kształtu ciała. Kanarki czerwone można uzyskać poprzez skrzyżowanie kanarka z czyżykiem czerwonym. Natomiast pomarańczowy powstał w wyniku skrzyżowania czerwonego kanarka z żółtym. W hodowli należy kojarzyć ze sobą ptaki o różnych cechach upierzenia. Zapobiega to osłabieniu struktury piór. Kanarki zielone są przeważnie bardziej płodne i żywotne niż inne odmiany kanarków.
- Kanarki kształtne, które mają opracowane specjalne wzorce wyglądu. Jednak na przestrzeni lat ulega on zmianie. Międzynarodowa Organizacja Ornitologiczna wraz z organizacją sędziów opracowuje i wprowadza co pewien czas nowe wzorce. Należy do nich pięć grup: garbate, kędzierzawe, czubate, klasyczne i z rysunkiem. Oceniane są one na podstawie cech zewnętrznych takich jak: wielkość, budowa i kształt ciała oraz barwy upierzenia. Śpiew ich jest mało istotny. Przykładem kanarka kształtnego może być trębacz belgijski.
- Monopol na handel kanarkami w XVI wieku mieli hiszpańscy mnisi. Przyczynili się oni do udomowienia kanarka i sprzedawali wyłącznie męskie osobniki.
- W XVII wieku rozpoczęto we Włoszech masową hodowlę kanarków. Zwracano uwagę na ich piękny śpiew, rozmaite barwy i kształty.
- Największym kanarkiem na świecie jest Lancashire osiągający długość ciała nawet w granicach 22-23 cm długości. Najmniejszy kanarek to: Gloster, kanarek japoński czy miniaturka kanarka hiszpańskiego mierząca 11,5 cm długości.
- Kanarki płci męskiej zaczynają śpiewać od 5 miesiąca życia podczas, gdy samiczka wydaje tylko słaby pisk.
5 Ciekawostek o kanarku pozwala lepiej poznać jego potrzeby i tryb życia w naturze. Zdobyte informacje pomogą wybrać potencjalnemu właścicielowi płeć ptaka lub zdecydować się na parę kanarków w celu rozmnażania. Na podstawie ciekawostek dowiadujemy się jakie istnieją obecnie grupy hodowlane kanarków i poznajemy ich krótką historię.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]