GeoZoo » Gryzoń » 12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami
12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami to zbilansowana dieta i ochrona tych zwierząt przed schorzeniami i niedomaganiami. To również pielęgnacja i higieniczne warunki bytowania. Nie trzeba w Polsce szczepić gryzoni, ale w razie choroby należy udać się z podopiecznym do przychodni weterynaryjnej.

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami pomorze im prawidłowo funkcjonować w hodowli domowej. Właściciel gryzonia powinien zapewnić zwierzęciu dobrze wyważoną dietę i warunki zbliżone do życia w naturze. Specjalistycznej pomocy można spodziewać się od lekarza weterynarii. Wybierając gryzonia na domowego pupila, należy zapewnić zwierzęciu: klatkę, wyżywienie, pielęgnację i opiekę.

Podstawowe zasady prawidłowej opieki nad gryzoniami

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami wpłynie korzystnie na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Należy utrzymywać optymalną masę ciała gryzoni. Nie wolno jest dopuszczać do nadwagi ani otyłości. Opiekunowie powinni posiadać podstawową wiedzę na temat żywienia, pielęgnacji i zdrowia gryzoni, a zwłaszcza nabytego gatunku.

Gryzonie podobnie jak pozostałe zwierzęta mogą okazywać agresję i być zestresowane, a także niezadowolone. Przy troskliwej opiece są przeważnie łagodne i posłuszne, a zwłaszcza niezmiernie wdzięczne za opieką. Gryzonie mogą stracić zaufanie, jeżeli będą źle traktowane przez swojego właściciela.

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami to:

  1. Dobrze wyważona dieta, która jest warunkiem dobrej kondycji, zdrowia i samopoczucia gryzoni. Przekłada się również na długość życia zwierzęcia.
  2. Pokarm twardy i miękki kupiony w sklepie zoologicznym. Można samodzielnie przygotowywać świeże i pełnowartościowe posiłki bogate w witaminy i minerały. Do niezbędnych witamin należą zaliczane do grupy B i witaminy: A, C, E, D, K.
  3. Dodatki do głównych posiłków czyli mogą to być owoce i warzywa czy jajko ugotowane na twardo. Nie należy zapominać o pokarmie pochodzenia roślinnego, np. krwawniku czy babce lancetowatej.
  4.  Suche pieczywo czy gałązki jabłoni, gruszy, wierzby lub akacji z powodu nieustannie rosnących siekaczy.
  5. Nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody, którą podczas upałów należy zmieniać częściej.
  6. Naczynia na wodę oraz pokarm suchy i mokry, które należy myć po każdym posiłku. Powinny być stabilne, których gryzoń nie będzie w stanie przewrócić.
  7. Klatka lub witryna pokojowa w miejscu zacisznym i bez przeciągów. Nie zawsze pomieszczenie dla zwierząt musi być wysokie. Świnkę morską można trzymać w niedużych boksach, ponieważ nie są one w stanie przeskoczyć ogrodzenie. Natomiast żywotne zwierzęta, które potrafią się wspinać, muszą mieć wysokie pomieszczenie, np. koszatniczki, myszy, szczury czy wiewiórki.
  8. Wyposażenie klatki w zależności od gatunku gryzonia. Na przykład w kołowrotki dla chomików, a tunele dla szczurów.
  9. Domek to podstawowe wyposażenie klatki, który najczęściej robiony jest z doniczki odwróconej do góry dnem i wyciętym kawałkiem ścianki. Można również kupić gotowy domek dla gryzonia w sklepie zoologicznym.
  10. Mierniki wilgotności powietrza i termoregulatory, które stosujemy w zależności od potrzeb gryzonia.
  11. Podłoże potrzebne na dno klatki. Może być to słuchy piasek, glina zmieszana z torfem czy drewniane wióry.
  12. Zabezpieczone wszystkie kable od urządzeń elektrycznych i zamknięte drzwi w pomieszczeniu, gdzie biega gryzoń. W ten sposób zachowane są zasady bezpieczeństwa dla zwierzęcia wypuszczonego z klatki.

Każde stworzenie wymaga opieki i troski. Gryzonie to żywe istoty posiadające narządy zmysłów. Niektóre zmysły są znacznie lepiej rozwinięte niż u ludzi, o czym warto pamiętać. Zwierzęta pod wieloma względami zachowują się podobnie jak człowiek. Mogą również cierpieć i odczuwać ból jak ludzie.

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami wpłynie pozytywnie na ich dobrostan. Zwierzęta trzeba bacznie obserwować. W przypadku odbiegającego od normy wyglądu lub zachowania, należy udać się z gryzoniem do weterynarza.

Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie ani podawać im leków przeznaczonych dla ludzi.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top