GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego
Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego

Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego

Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego wpływa na jego kondycję i wygląd. Struś afrykański otrzymujący odpowiednio wyważoną dietę i hodowany w odpowiednich warunkach rzadko choruje. Poza tym jest pełen energii i sił do życia. Ptaki te można podziwiać w ZOO i rezerwatach przyrody.

Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego to podstawa jego rozwoju i rozmnażania. Bardzo duży wpływ na sprawność zwierzęcia ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Nadwaga, a tym bardziej otyłość wpływa niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie strusia. Strusie powinny być hodowane w warunkach podobnych do ich środowiska naturalnego.

Stołówka strusi

Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego wpływa na jego zachowanie, samopoczucie i żywotność. Pokarm roślinny to podstawa jego wyżywienia. W środowisku naturalnym większość diety tych ptaków stanowią rośliny. Strusie preferują trawy, liście, nasiona, kwiaty, korzenie.

Uzupełnieniem ich diety są nieduże bezkręgowce i czasami jaszczurki czy inne małe zwierzęta. W ogrodach zoologicznych od rana otrzymują obfite śniadanie. Trzy razy podawana jest im karma ze specjalnym granulatem dla strusi. Uzupełnieniem ich jadłospisu w niewoli jest sałata z jakiem gotowanym na twardo.

Tego rodzaju posiłki strusie afrykańskie otrzymują dwa razy na dobę. Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego to istotne czynniki w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Prawidłowa dieta zminimalizuje ryzyko wystąpienia różnych niepożądanych dolegliwości.

Zdrowie strusi powinno być regularnie kontrolowane zarówno w ZOO, jak i rezerwatach przyrody i na afrykańskich farmach. Nie należy samodzielnie leczyć tych egzotycznych zwierząt. Na farmach hodowany jest ze względu na jaja, ozdobne pióra i smaczne mięso.

Struś afrykański w ZOO

Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego w ogrodach zoologicznych wpływa na jego długość życia. Ptaki te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych zwierząt.

W ZOO ich pożywienie podobnie, jak innych zwierząt jest urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne, sałatę i warzywa. Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni. Wielu z nich ma ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację.

W ogrodach zoologicznych ptaki te oprócz regularnie podawanych posiłków mają zagwarantowaną opiekę medyczną. Potomstwo przychodzące na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje potrzebne szczepienia. W ZOO często jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko zwierząt.

Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego

Strusie afrykańskie w Polsce

Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego w polskich ogrodach zoologicznych nie sprawia problemów. Najczęściej strusie przebywają na dużej otwartej przestrzeni. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla zwierząt i odpowiada zwiedzającym. Strusie afrykańskie mogą tam same wędrować i zdobywać pożywienie.

Pokaźna przestrzeń dla strusi to wspaniały raj dla tych egzotycznych ptaków. Struś afrykański występuje w wielu polskich miastach.

Można go podziwiać w znanych ogrodach zoologicznych:

  • ZOO w Bydgoszczy,
  • Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie,
  • ZOO w Krakowie,
  • ZOO w Łodzi
  • Ogród Zoologiczny w Opolu,
  • Nowe ZOO w Poznaniu,
  • ZOO Safari Świerkocin,
  • Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie,
  • ZOO we Wrocławiu.

ZOO Safari w Świerkocinie jest niesamowitą i pierwszą tego typu atrakcją dla zwierząt i zwiedzających. Można tam poruszać się samochodem i obserwować mieszkańców ZOO z bliska bez krat. Safari podzielone jest  na krainy, które powiązane są z regionami geograficznymi. Struś afrykański przebywa tam w Strefie Afryki.

Struś afrykański nie ma problemu z przystosowaniem się do zmiennych warunków bytowania. Z tego powodu jest często spotykany w ogrodach zoologicznych. Najczęściej przebywa tam na obszernych wybiegach wraz z żyrafami i antylopami. Podobnie wygląda życie strusi w środowisku naturalnym.

W wielu ogrodach zoologicznych populacja strusi ulega powiększeniu. Strusie afrykańskie w Polsce po raz pierwszy wykluły się w Łodzi w 1973 roku. Pisklęta strusi w ZOO przeważnie wylęgają się w inkubatorach. W polskich ogrodach zoologicznych strusie mają odpowiednią pomoc weterynaryjną, dlatego z sukcesem są rozmnażane.

Żywienie i zdrowie strusia afrykańskiego wpływa na jego dobrostan. Strusie można podziwiać w ogrodach zoologicznych i rezerwatach przyrody. W naszym kraju strusie afrykańskie hodowane są w ZOO w dużych i małych miastach. W polskich ogrodach zoologicznych na świat przychodzi zdrowe potomstwo strusia afrykańskiego.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top