Żywienie i zdrowie jeżozwierza afrykańskiego przekłada się na jego długość życia. Gryzoń utrzymywany we właściwych warunkach i otrzymujący odpowiednio zbilansowaną dietę choruje sporadycznie. Poza tym jest pełen energii i sił do życia. Korzystając z porady lekarza weterynarii trzeba zastosować się do jego zaleceń.
Żywienie i zdrowie jeżozwierza afrykańskiego to podstawa prawidłowego rozwoju tego gryzonia z rodziny jeżozwierzowatych. Bardzo duży wpływ na kondycję zwierzęcia ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Nie należy dopuszczać do otyłości zwierzęcia, co ma negatywny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Gryzoń ten jest wegetarianinem, ponieważ pokarm roślinny stanowi jego pożywienie.
Jadłospis Jeżozwierza afrykańskiego
Żywienie i zdrowie jeżozwierza afrykańskiego ma wpływ na jego kondycję, wygląd, samopoczucie i żywotność. Podstawą jego jedzenia są pokarmy roślinne. Jeden osobnik powinien mieć dostarczone dziennie 80 dag pożywienia.
Do głównych produktów, jakie należy dostarczyć jeżozwierzowi afrykańskiemu należą:
- specjalny granulat dla roślinożerców, dostępny w sklepach zoologicznych,
- sucha karma dla kotów,
- różne warzywa,
- rozmaite owoce,
- orzechy,
- zboża i mieszanki nasion.
Należy dostarczyć im również witaminy i odpowiednią dawkę minerałów. Ponadto w ich jadłospisie powinny znaleźć się świeże gałązki, trawy i liście. Jeżozwierze afrykańskie lubią marchewkę, jabłka, jagody czy sałatę. W środowisku naturalnym spożywają chętnie ananasy, melony, kukurydzę, trzcinę cukrową czy ziemniaki. Chętnie obgryzają kości, które magazynują w swoich norach.
Żywienie i zdrowie jeżozwierza afrykańskiego wpływa na jego prawidłowy rozwój. Po dwóch miesiącach młode osobniki są już samodzielne i trzeba im dostarczyć odpowiednią porcję pokarmu. Gryzonie te potrafią delektować się swoim posiłkiem. Chwytają w łapki ulubiony przysmak i go z apetytem konsumują.
Widok jeżozwierza, który spożywa pokarm jest interesującym i pełnym niespodzianek zajęciem.
Żywienie i zdrowie jeżozwierza afrykańskiego to istotne czynniki w jego prawidłowym bytowaniu. Nie należy podawać zwierzętom lekarstw przeznaczonych dla ludzi i leczyć je samodzielnie. Prawidłowa dieta i higiena zminimalizuje ryzyko wystąpienia różnych niepożądanych dolegliwości. Wskazana jest regularna kontrola zdrowia jeżozwierza u weterynarza zajmującego się zwierzętami egzotycznymi.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]