GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie gurami syjamskiego
Żywienie i zdrowie gurami syjamskiego

Żywienie i zdrowie gurami syjamskiego

Żywienie i zdrowie gurami syjamskiego wpływają na jego dobrostan. Dieta wszystkich ryb powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Gurami syjamski to spokojna i towarzyska ryba, ale trochę płochliwa. Gatunek ten nie jest tak popularny w akwarystyce jak mniejsze gatunki gurami.

Żywienie i zdrowie gurami syjamskiego wpływają na wygląd, zachowanie i kondycję ryby. Bardzo ważne w życiu rybich okazów jest profesjonalna  opieka nad nimi i prawidłowo urządzone akwarium. Należy sukcesywnie sprawdzać wygląd i zachowanie ryb. Ważne jest równie regularne kontrolowanie stanu zbiornika i znajdującego się w nim sprzętu. Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia ta atrakcyjna ryba potrzebuje dużo miejsca do pływania.

Rybia stołówka

Żywienie i zdrowie gurami syjamskiego wywierają znaczący wpływ na jego rozwój i rozmnażanie. Monotonna dieta może być przyczyną wielu schorzeń i niedomagań, a nawet śmierci ryb. Stołówka tych ryb w warunkach hodowlanych powinna być zbliżony do ich stylu życia w środowisku naturalnym.

W naturze odżywiają się głównie zooplanktonem, detrytusem i glonami wraz z żyjącymi w nich organizmami. Zeskrobują je z twardych powierzchni, takich jak kamienie czy skały. Menu tych ryb powinno być zróżnicowane. W hodowli chętnie spożywają świeży i suchy pokarm roślinny.

Można im również podawać płatki, granulki wolno tonące, mrożony pokarm, taki jak lawy komarów czy solowiec. Trzeba przede wszystkim zadbać o sposób podawania posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest żywienie ryb pokarmem suchym, a zwłaszcza karmą roślinną. Suchy pokarm można podawać w płatkach i granulkach.

Metody podawania posiłków

Żywienie i zdrowie gurami syjamskiego to bardzo ważne czynniki w prawidłowym funkcjonowaniu tych ryb. Karmienie żywych organizmów świata podwodnego powinno odbywać się o ściśle określonych porach. Karmę najlepiej podawać dwa razy na dobę: rano i wieczorem. W porze rannej gurami są najbardziej aktywne.

Małą ilość porcji ryba powinna zjeść w ciągu kilku minut. Pokarm roślinny może pozostać w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba za każdym razem sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują o zmierzchu i nocą. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem dobrego zdrowia gurami syjamskiego.

Zła dieta przyczyną chorób

Żywienie i zdrowie gurami syjamskiego odgrywają istotną rolę w jego codziennym życiu. Pośrednią przyczyną różnych chorób ryb są zwykle błędy żywieniowe. Zła dieta może być również bezpośrednią przyczyną rybich schorzeń i różnych niedomagań. W hodowli oznacza to nieprawidłowo zestawiony rybi jadłospis.

Powodem zatruć czasami jest także źle oczyszczony pokarm,  pochodzący z małych osadów lub z ziemi. Natomiast zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego ryb. Trzeba szczególnie troszczyć się o narybek, który w pierwszym tygodniu powinien otrzymywać pokarm w żelu. Później można podawać artemię czy dafnię.

Choroby spowodowane źle wyważoną dietą:

  • Otłuszczenie narządów wewnętrznych. Jest to efekt końcowy zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u starszych ryb w niedużym zbiorniku. Ryby te otrzymują nadmierną ilość jednolitego pokarmu.
    Otłuszczenie narządów wewnętrznych jest procesem powolnym i bezobjawowym. Można dopiero go stwierdzić w zaawansowanym stadium choroby. Otłuszczenie wątroby widoczne jest na podstawie wzdęć brzusznych i przekrwionych gałek ocznych.
  • Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tej choroby jest podawanie gurami syjamskiemu jednego rodzaju pokarmu  lub skoncentrowanej suchej karmy. Zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego ryb. Powodem zatruć może być również źle oczyszczony pokarm,  pochodzący z ziemi bądź z małych osadów.
    Głównymi objawami choroby są:
    • wydalanie niestrawionych części pokarmowych,
    • obrzęki przedniej części ciała,
    • ciągnięcie się od otworu odbytowego białego śluzu.
      Blednie również ubarwienie ryb, a okolica odbytu jest zaczerwieniona. Może wystąpić również krwawy kał. Gurami syjamski powinien zostać poddany kilkudniowej głodówce. Po tym czasie należy podać różnorodny pokarm. Choroba ta może spowodować w akwarium duże straty.

Jedyną formą przeciwdziałania tym chorobom jest prawidłowo wyważona dieta. Ważne jest, żeby posiłki były pełnowartościowe i podawane w małych porcjach. Każdy akwarysta opiekujący się gurami syjamskim powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników.

Żywienie i zdrowie gurami syjamskiego przekładają się na długość życia tej ryby. Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią rybom zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie i podawać im lekarstw, bez zezwolenia weterynarza. Gurami świetnie nadają się do pokaźnego akwarium towarzyskiego, nawet ze znacznie mniejszymi od siebie osobnikami.

Scroll to Top