Żywienie i zdrowie babki złotej to ważne aspekty w życiu tego gatunku ryb. Dieta tych wspaniałych okazów świata podwodnego powinna być pełnowartościowa i zróżnicowana. Zdrowe babko złote są bardzo szybkie i ruchliwe. Gatunek ten jest dość wymagający pod względem żywieniowym.
Żywienie i zdrowie babki złotej przekłada się na jej wygląd i zachowanie. Na dobrą kondycję ryb i ich rozmnażanie duży wpływ oprócz pożywienia, ma prawidłowo urządzone akwarium. Profilaktycznie warto jest sprawdzać stan zbiornika oraz wygląd i zachowanie ryb, nawet dwa razy dziennie.
W dużych akwariach łatwiejsze jest utrzymanie równowagi biologicznej, niż w małych. Odpowiednie stężenie tlenu w wodzie ma duże znaczenia dla egzystencji roślin i samopoczucia ryb. Ponadto tlen ogranicza rozwój niektórych bakterii chorobotwórczych. Nowo nabyte ryby należy poddać kwarantannie, umieszczając je w oddzielnym zbiorniku.
Rybi catering
Żywienie i zdrowie babki złotej to podstawa jej prawidłowego rozwoju i dobrej kondycji. Źle dobrana dieta może być przyczyną wielu różnych chorób, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla ryb hodowanych w zbiornikach, powinien być zbliżony do życia tych stworzeń w środowisku naturalnym. W naturze pożywieniem tego gatunku ryb są bezkręgowce wodne.
W domowej hodowli należy przede wszystkim podawać pokarm naturalny. Wskazane jest karmienie babek złotych larwami czarnych komarów, ochotką czy wodzeniem. Można też podawać grubszy zooplankton. Bezpieczeństwo babki złotej będzie zwiększone, jeśli żywe posiłki będą pochodzić z własnej hodowli.
Posiadając własny ogród można umieścić w nim beczkę z deszczówką. Do wody warto jest dodawać małe ilości substancji odżywczych, co podniesie wydajność hodowli. W dobrze zaopatrzonym sklepie akwarystycznym bez trudu będziemy mogli kupić kilka rodzajów żywej karmy, jeżeli nie zdecydujemy się na własną hodowlę.
Można również podawać mrożony posiłek. Świetnie do tego nadają się muchówki bądź rozwielitki. Przed podaniem mrożonego posiłku należy go rozmrozić w małej ilości wody akwariowej, żeby nie uszkodzić rybom żołądka. Ważne, aby pokarm był urozmaicony. Dieta ryb powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Wspaniałym rozwiązaniem jest pokarm liofilizowany. Oznacza to, że mrożona karma dla lepszego zakonserwowania poddana zostaje dodatkowemu procesowi liofilizacji czyli suszenia w warunkach próżniowych. Nie dochodzi w tym procesie do utraty substancji odżywczych. Jest to urozmaicona dieta, która oparta jest na płatkach.
Profilaktyka i metody podawania pokarmu
Żywienie i zdrowie babki złotej mają wpływ na wzrost i prawidłowy rozwój potomstwa. Chore osobniki należy odizolować od pozostałych ryb i skutecznie leczyć. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę. Ryby pochodzące z odłowu należy trzymać oddzielnie.
W każdym, nawet najlepiej utrzymanym akwarium istnieje możliwość pojawienia się chorób. Bagatelizowanie schorzeń i odstąpienie od leczenia rybich pacjentów, powoduje duże straty w hodowli. Wina często leży po stronie akwarysty. Rybi opiekun powinien każdego dnia poświęcać trochę czasu swym podopiecznym.
Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Najlepiej dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Trzeb podawać posiłek powoli i bacznie obserwować czy wszystkie ryby się już najadły. Jedynie pokarm roślinny można pozostawić w zbiorniku do dwóch dni.
Powszechne choroby babki złotej
Żywienie i zdrowie babki złotej to ważne czynniki w życiu tego gatunku. Pielęgnacja tych ryb nie jest skomplikowana, jeżeli poznamy ich wymagania środowiskowe. Trzeba posiadać pewien zasób wiedzy o trybie życia babki złotej. Należy rybom urządzić akwarium podobnie do ich życia w naturze. Nie wolno doprowadzić do przerybienia zbiornika.
Do powszechnych schorzeń babki złotej należą:
- Choroby związane z błędami żywieniowymi popełnianymi zwłaszcza przez początkujących akwarystów. Są one najczęściej spotykanymi przyczynami pośrednimi pojawienia się różnych chorób. Do często spotykanych schorzeń związanych ze złym karmieniem ryb należą:
- Zapalenie przewodu pokarmowego, którego przyczyną jest podawanie wyłącznie suchej karmy bądź tylko jednego rodzaju pożywienia. Zapalenie przewodu pokarmowego może być również spowodowane źle oczyszczonym pokarmem pochodzącym z ziemi. Objawy chorobowe to: obrzęk przedniej części ciała, blednięcie ubarwienia, zaczerwienienie okolic odbytu i ciągniecie się za rybą białawego śluzu z otworu odbytowego.
- Otłuszczenie narządów wewnętrznych, głównie wątroby u starszych ryb. Otrzymują one zwykle nadmierną ilość pokarmu, który nie jest różnorodny. Niekiedy skutkiem ubocznym tej choroby jest bezpłodność. Sygnałami tego schorzenia mogą być: wzdęcia brzuszne bądź przekrwienie gałek ocznych. Jednak otłuszczenie narządów wewnętrznych przebiega zwykle bezobjawowo.
- Choroby wirusowe i bakteryjne. Jedną z dobrzerozpoznawanych chorób wirusowych jest limmfocystoza, która objawia się zmianami nowotworowymi na zewnątrz rybiego ciała. Widoczne są narośla lub białawe guzki. Innymi chorobami bakteryjnymi są:
- Fleksibakterioza, która jest chorobą powłok zewnętrznych, jamy gębowej, skrzeli, a także narządów wewnętrznych. Bakterie najczęściej przenoszone są przez chore osobniki. Objawy przeważnie pojawiają się po umieszczeniu ryb w świeżej wodzie albo po transporcie.
- Mykobakterioza, którą wywołują różne patogenne bakterie, jeżeli hodowla ryb nie jest prawidłowo prowadzona. Choroba może rozwijać się od 2 tygodni do 4 miesięcy. Objawy to: apatia, wychudzenie, postrzępione płetwy oraz utrata apetytu i barw. W późniejszym okresie występuje wyraźne zapadanie brzucha.
- Choroby pasożytnicze, do których zaliczane są:
- Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce. Najczęściej atakują one skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla narybku i podrostków. U dorosłych osobników schorzenie może być ostre lub przewlekłe.
- Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który przeważnie umiejscawia się w skrzelach i skórze. Odżywia się komórkami.
- Spironukleoza, którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryby. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita, a także atakują narządy wewnętrzne gurami czekoladowego.
- Kapilarioza czyli choroba przewodu pokarmowego ryb, która spowodowana jest jajorodnymi nicieniami.
- Daktylogyroza, której przyczynami są jajorodne przywry. Prawidłowe zdiagnozowanie tej choroby możliwe jest tylko poprzez pobranie wycinka z chorego miejsca i obejrzenia go pod mikroskopem.
- Gyrodaktyloza, której przyczyną jest żyworodny płaziniec. Zdiagnozowanie choroby polega na pobraniu wycinka z chorego miejsca i obejrzenia go pod mikroskopem.
- Choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry. Bardzo groźną i nieuleczalną chorobą grzybiczą jest ichtiofonoza, która występuje rzadko. Powodem pleśniawki jest zbyt niska temperatura dla hodowanych w akwarium babek złotych.
Podsumowując żywienie i zdrowie babki złotej w hodowli przekłada się na długość życia tego gatunku. Różnorodny pokarm i higieniczne warunki w akwarium pozwolą rybom cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie wolno ryb leczyć samodzielnie ani podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Akwarystyka to ciekawe hobby, pełne wyzwań i niespodzianek.