GeoZoo » Kot » ZDROWIE KOTA EGIPSKIEGO MAU
Śpiący kotek

ZDROWIE KOTA EGIPSKIEGO MAU

Zdrowie kota egipskiego MAU to prawidłowa opieka nad pupilem. Przestrzeganie zasad właściwego żywienia i pielęgnacji. Należy również zorganizować podopiecznemu przestrzeń i stworzyć higieniczne warunki życia. Natomiast profilaktyczne i okresowe badania trzeba wykonywać regularnie w gabinecie weterynaryjnym. 

Zdrowie kota egipskiego MAU i dobra jego kondycja uzależniona jest od jego opiekuna. Właściciel powinien zapewnić kociemu towarzyszowi podstawową opiekę. Natomiast specjalistyczną zajmuje się weterynarz. Lecznicza dla zwierząt jest miejscem wykonywania szczepień, wykrywania i leczenia chorób. Można tam również zasięgnąć praktycznych informacji czy nabyć specjalistyczne produkty.

Lecznica dla zwierząt

Wiele metod alternatywnych, mających od dawna odzwierciedlenie w leczeniu ludzi, jest nowością w leczeniu zwierząt. Przykładem może być zdobywanie przez weterynarzy wiedzy w dziedzinie: akupresury i akupunktury, kręgarstwa, homeopatii, ziołolecznictwa, masażu weterynaryjnego, dietetyki oraz zastosowania esencji kwiatowej. Ta ostatnia dotyczy rozcieńczonych wyciągów z określonych kwiatów.

Akupunktura stymuluje określone punkty na ciele zwierzęcia przy udziale igieł do akupunktury, zastrzyków, laserów, a także magnesów.  Postępem w nauce jest kręgarstwo, które polega na nastawianiu kręgów, jak również kości czaszki. Natomiast masaż lecznicy jest doskonałym uzupełnieniem leczenia chirurgicznego i farmaceutycznego, a także przyspiesza powrót zwierzęcia do zdrowia.

Do nowoczesnych specjalizacji weterynaryjnych zliczana jest: okulistyka, anestezjologia, dermatologia, ortopedia, zachowanie zwierząt, endokrynologia, interna, dentystyka, diagnostyka obrazowa, radiologia i chirurgia. Przyspieszenie leczenia urazów więzadeł i przyniesienie ulgi przy bólach mięśni może dokonać bezbolesna terapia laserowa. Natomiast w celu wykrycia pasożytów zaleca się regularne badanie kału.

Kot Egipski Mau

Szczepienia

Zdrowie kota egipskiego MAU ma wpływ na jego prawidłowy rozwój. Pupil powinien zostać odrobaczony tydzień przed każdym szczepieniem. Każdego futrzaka należy minimum dwukrotnie zaszczepić jako małego kociaka. Najlepiej zastosować potrójną szczepionkę przeciw groźnym wirusom. Przede wszystkim przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii.

Szczepienia te należy powtarzać corocznie, aż do końca kociego żywota. Koty wychodzące z domu powinny mieć  dodatkowe szczepienie przeciw wściekliźnie. Szczepienie to jest obowiązkowe przed wystawą kotów rasowych z rodowodami. Poza tym wszystkie koty powinny być regularne odrobaczane.

Groźne choroby, które dotykają koty na całym świecie zostały zredukowane dzięki stosowanym programom szczepień. Dostępnych jest wiele szczepionek. Jedna szczepionka działać może nawet przeciwko kilku chorobom.

Przeciwko chorobom zakaźnym należy szczepić kocięta w wieku 8 – 9 tygodni i corocznie powtarzać szczepienia.

Właściciele kotów często popełniają błędy myśląc, że kot dorosły nie musi być szczepiony. Jednak nalży zapamiętać, że szczepić można tylko zwierzęta zdrowe, niezarobaczone, które nie mają rui i nie są ciężarne. Niektórzy hodowcy nie przestrzegają tej zasady i szczepią ciężarne kotki specjalnie dobranymi preparatami. W tym przypadku zastrzyk powinien być poprzedzony dokładnym badaniem.

Choroby kota

Zdrowie kota egipskiego MAU to wczesne wykryte choroby i szybkie podjęcie leczenia. W porę przeprowadzona kuracja stanowi zwiększenie szans na wyleczenie, a także pozwali pupilowi zaoszczędzić wiele cierpień. Nietypowe zachowanie kota może być sygnałem do wizyty czworonoga w lecznicy dla zwierząt.

Do najczęściej występujących kocich chorób należy zaliczyć:

  • koci katar,
  • panleukopenię czyli zakaźne zapalenie jelit,
  • białaczkę w skutek zakażenia wirusem FeLV,
  • zapalenie otrzewnej w skutek zakażenia wirusem FIP,
  • zespół niedoboru odporności na skutek wirusa FIV,
  • grypę,
  • choroby dróg oddechowych,
  • zapalenie skóry,
  • świerzb i inne choroby wywołane pasożytami zewnętrznymi  i wewnętrznymi.

Wirusową chorobą jest wścieklizna. Może ona atakować każdego ssaka, co w rezultacie kończy się śmiercią. W krajach, gdzie występują przypadki wścieklizny wszystkie koty powinny być regularnie szczepione. Choroba zostaje roznoszona poprzez ślinę chorego osobnika, w wyniku ugryzienia  i rozwija się od dwóch tygodni do sześciu miesięcy.

Kot Egipski Mau

Zdrowy tryb życia

Zdrowie kota egipskiego MAU to także pielęgnacja jego sierści, która nie przysparza kłopotów. Pielęgnacja polega na czesaniu futrzaka  grzebieniem z twardym włosiem.  Można również co pewien czas wykąpać podopiecznego w celu zapobiegania alergiom. Nie należy również zapominać o regularnym czyszczeniu jego oczu, uszu i zębów, które są podatne na rozmaite choroby.

Oczy najlepiej przetrzeć delikatną tkaniną lub wacikiem. Ich kąciki należy utrzymywać w czystości. Efektem zatkanych kanalików łzowych mogą być przebarwienia blisko oczu. Wtedy okolicę każdego oka należy przetrzeć osobnym wacikiem. Do tego celu używamy ciepłej lub letniej wody. W żadnym razie nie wolno gorącej. W tym przypadku można również użyć słabej herbaty. Ma ona właściwości antywirusowe i antybakteryjne.

Z uszami kota należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ są delikatne. Trzeba regularnie kontrolować uszy, czy nie mają oznak zakażenia. Ciemny wosk może oznaczać świerzb. W takim przypadku należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Można wtedy jedynie kawałkiem materiału zwilżonym w oliwce do ciała wytrzeć widoczną część uszu.

Zęby i dziąsła powinny być także systematycznie sprawdzane przez opiekuna. Należy tego dokonać otwierając delikatnie kota pyszczek. Dziąsła powinny być różowe i zwarte. Trzeba zająć się pielęgnacją zębów i przyzwyczaić pupila do ich regularnego czyszczenia. Do tego celu powinna zostać użyta mała szczoteczka i pasta dla zwierząt.

Zdrowie kota egipskiego MAU leży w gestii jego opiekuna. Koci właściciel powinien stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa i higieny. Takie postępowanie ogranicza choroby i nieszczęśliwe wypadki pupila. Dobrze traktując podopiecznego można zdobyć bezwarunkową miłość kociego przyjaciela. Długowiecznością cieszą się najczęściej koty trzymane w mieszkaniu, które pozbawione są wybiegu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top