Staffordshire bull terrier to średniej wielkości pies, który cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Nazwa terier oznacza psa ziemnego czyli norowca, co wskazuje na jego użytkowanie. Rasa ta nadaje się do sportu kynologicznego i łowiectwa, a także jest to wspaniały towarzysz człowieka.
Staffordshire bull terrier narodził się XIX wieku. Inne jego nazwy to: Pot staffik, Staff czy stafford. Nazwa tego psa pochodzi od hrabstwa Staffordshire, gdzie rasa ta najliczniej występowała. Ojczyzną tego psa jest Wielka Brytania. Pochodzi z tych samych linii, co amerykański staffordshire terier czyli ze skrzyżowania buldogów i terierów.
Początkowo był szczurołapem i psem przeznaczonym do walki. Współcześnie jest czworonogiem towarzyszącym i przeznaczonym do sportów kynologicznych. Nie jest polecany osobom w wieku geriatrycznym, zapracowanym, domownikom i mało aktywnym. Żyje w granicach 12-14 lat, a nawet dłużej gdy ma zapewnioną troskliwą opiekę.
Krótka historia rasy
Staffordshire bull terrier powstał w wyniki skrzyżowania buldoga angielskiego z nieistniejącym obecnie old english terierem i innymi niedużymi terierami. Początkowo psy te w Anglii były wykorzystywane do zabijania szczurów i psich walk, w których przez długi czas były bezkonkurencyjne.
Miały być odporne na ból, nieustraszone, sprawne, zawzięte o silnych szczękach. Zwracano również uwagę na przywiązanie i brak agresji wobec ludzi w celu kontrolowania pobudzonego psa. Gdy w Wielkiej Brytanii oficjalnie zostały zakazane krwawe walki psów rasa ta nie straciła na popularności.
Hodowcy zaczęli wówczas prowadzić prace nad całkowitym wyeliminowaniem agresji tego czworonoga w celu stworzenia psa towarzyszącego. Rasa ta została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną czyli Federation Cynologique Internationale (FCI).
Wygląd zewnętrzny
Staffordshire bull terrier to muskularny pies o prostokątnej sylwetce. Wysokość tego czworonoga mieści się w granicach 35,5-40,5 cm. Wyróżnia się atletyczną budową, gdzie masa ciała suki wynosi 11-16 kg, a psa, który jest nieco masywniejszy mieści się w przedziale 12-18 kg. Ma szeroką i głęboką klatkę piersiową z dobrze wysklepionymi żebrami.
Głowa jest masywna, szeroka i lekko spłaszczona z krótką kufą. Średniej wielkości oczy są okrągłe i koloru ciemnego. Uszy małe w kształcie płatka róży, szeroko rozstawione, trochę uniesione i odstające od głowy. Posiada zgryz nożycowy i muskularną, raczej krótką szyję. Kończyny są szeroko rozstawione.
Staffordshire bull terrier ma średniej długości i mocny ogon, który u nasady jest nisko osadzony i nisko noszony. Sierść jest krótka, gładka, przylegająca i lśniąca. Umaszczenie może być białe, płowe, błękitne, czerwone, czarne jednolite albo w białe łaty. Pręgowana szata występuje w każdym odcieniu.
Zachowanie i temperament
Staffordshire bull terrier to bardzo inteligentny i energiczny pies, który nie lubi długo przebywać w samotności. Jest czworonogiem pojętnym, którego z powodu jego pierwotnego przeznaczenia trzeba odpowiednio szkolić. Nie jest dobrym stróżem, ponieważ obce osoby wita po przyjacielsku. Jest bardzo chętny do zabawy i niesamowicie przyjacielski.
Uwielbia pieszczoty i wspólne figle z opiekunem. Ma pogodne usposobienie i bezgranicznie oddany jest swojemu właścicielowi. Znany jest jako stworzenie ciche i spokojne, które nie lubi konfliktów z otoczeniem. Nie należy do zwierząt zaczepnych i ma zdystansowany stosunek do innych psów.
Staffordshire bull terrier w stosunku do innych zwierząt domowych może przejawiać instynkt pogoni. Z tego względu od wieku szczenięcego powinien być z nimi socjalizowany. Jeżeli dzieci mu nie dokuczają, to lubi z nimi wspólne zabawy. Uwielbia długie spacery ze swoim właścicielem. Pies ten może wydawać szereg przedziwnych dźwięków.
Nie tylko szczeka, ale także chrząka, piszczy, gdaka, świszcze i kwiczy, szczególnie gdy jest pobudzony i zniecierpliwiony. Potrzebuje dużo ćwiczeń sprawnościowych i treningu umysłowego. Nie jest psem hałaśliwym. Przejawia niski poziom tolerancji upałów i mrozów. Porusza się zgrabnie oraz jest bardzo sprawny, wytrzymały, szybki i zwinny.
Zdrowie i pielęgnacja
Staffordshire bull terrier nie jest rasą chorowitą Sporadycznie zdarzają się takie schorzenia jak: zaćma czy dysplazja stawów biodrowych. Czworonoga tego trzeba regularnie obserwować ze względu na występujący u niego wysoki próg bólu. Zalecane są badania oczu i bioder. Nie wymaga on specjalnych potrzeb dietetycznych.
Jednak jego posiłki powinny być różnorodne i dobrze zbilansowane. Należy uwzględnić energetyczne zapotrzebowanie czworonoga, co zależne jest w dużym stopniu od jego aktywności. Pielęgnacja jego sierści nie sprawia kłopotu. Wystarczy raz w tygodniu wyszczotkować go lub przetrzeć mokrą szmatką.
Staffordshire bull terrier to dostojny czworonożny przyjaciel człowieka. Polecany jest sportowcom, pasjonatom dyscyplin kynologicznych i rodzinom ze starszymi dziećmi. W Wielkiej Brytanii pies ten zyskał popularność jako „psia niania”, ze względu na dobre relacje z dziećmi. Jednak żadnego psa nie należy zostawiać samego z małym dzieckiem.